11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Evlilikten Önce Düşünülmesi Gereken 11 Nokta

Burçlara-Göre-Çekici-Erkeklerin-ÖzellikleriBir erkek olarak evlenme zamanınızın geldiğini düşünüyorsanız ve adayınız da hazırsa, evlenmeye kalkışmadan önce, yine de kendinize birazcık daha zaman tanımanızda fayda vardır. Siz ve adayınız evliliğe hazır olabilir ya da kendinizi hazır hissediyor olabilirsiniz. Ancak, evliliğinizin ömür boyu mutlu bir şekilde sürmesini istiyorsanız, evlenmeden önce; bazı noktaları bir kez daha gözden geçirmeniz hem sizin hem de adayınızın menfaatine olacaktır.

Evlilik, çok ciddi bir müessesedir. Evlilik kararı ise dönüşü olmayan bir yoldur. Dönüşü olduğunda ise hem sizde hem de karşınızdaki insanda derin hasarlar bırakır. Boşanmaların çoğu, şiddetli geçimsizlik ya da maddiyat yüzünden gerçekleşmektedir. Birbirlerini yeterince tanımayan insan ya da birbirlerini sevdiğini zanneden insanların kurduğu nice yuvalar, sonradan çıkan sorunlar nedeniyle dağılmaya mahkum olmaktadır.

Toplum, evlilik kurumunda erkeklere farklı roller yüklediği için, bir erkek olarak öncelikle sizin evlenmeden önce bazı noktaları tekrar tekrar gözden geçirmeniz gerekiyor. Ailenin mutluluğu da aile yükünün ağır bir bölümü de erkek üzerindedir şüphesiz. İşte bu sebeplerle, kuracağınız ailenin saadeti için, evlilik kararınızı kesinleştirmeden önce şartlarınıza bir kez daha göz atmanızda fayda vardır.

Evlilikten Önce Düşünülmesi Gereken 11 Nokta

1. Evliliği aceleye getirmeyin

Evlilik, dizi filmlerdeki gibi pembe düş değildir. İki bilinmeyenli bir denklem gibidir. Bünyesinde birtakım problemler olacaktır. Evliliğe hazır olmadan evlenmeye kalkışmayın.

2. Deli gibi seviyorum

“Deli gibi sevmek” mutlu olmaya yetmez. Denklik de önemlidir. Sadece siz değil, aileniz de denk olmalı. Kültür seviyenizden dinî inançlarınıza kadar her şeyiniz. Birbirini “deli gibi severek” nikâh memurunun önüne koşan nice gençler, denk olmadıkları için üç gün sonra soluğu hakim karşısında almışlardır. Arabanızı da çok seversiniz ama benzin olmadan onu iterek ne kadar götürebilirsiniz?

3. Ailem beni anlamıyor

“Ailem beni anlamıyor” yerine onların da fikirlerine değer verin. Bütün anne-babalar, çocuklarının mutlu olmasını ister. Kesinlikle art niyet taşımazlar. Eğer itiraz ediyorlarsa mutlaka bir bildikleri vardır. “Çünkü gençlik damarı, akıldan ziyade hissiyatı dinler. His ve heves ise kördür, âkıbeti göremez.” (Gerçi çocuklarının iyiliğini düşündüklerini sanarak kendi istedikleriyle evlendirmek isteyen aileler de vardır.)

4. Önce kendinizi tanıyın

Nasıl birisiniz? Sinirli, sakin, kıskanç, bunun gibi hangi huylarınız var? Evleneceğiniz aday nasıl olmalı ki, onunla anlaşabilesiniz? Önce kendinizi tanıyın.

5. Adayınızı iyi tanıyın

Kendinizi tanıdıktan sonra da adayınızı iyi tanıyın. Bunun için ailenizden yardım isteyin. Çünkü yıllarca flört ettikleri halde evlendikten sonra “seni tanıyamamışım” diyenlerin sayıları hayli kabarıktır.

6. Kendinizle barışık olun

Kendisiyle kavgalı olan, eşiyle de kavgalı olur. Şayet depresyondaysanız veya psikolojik başka bir rahatsızlığınız varsa tedavi olun. Tedavi olmadan asla evlenmeye yanaşmayın. Hem kendinizi hem de eşinizi bedbaht edersiniz.

7. Sakın yalan söylemeyin

Nikâh masasına kadar “evet”, ondan sonra “her şey bitti” mantığıyla hareket etmeyin. “Nasıl olsa ben ona dediğimi yaptırırım.” veya “onu değiştiririm” düşüncesiyle kendinizi kandırmayın. Çünkü sonradan hiçbir şeyi değiştiremezsiniz.

8. Olgunlaşın

Evlilikte olgunluk çok önemlidir. Çocuk tabiatlı, en küçük şeyde küsen, alıngan, şımarık ve bir ailenin sıkıntısını göğüslemekten aciz insanlar, eşlerini mutlu edemedikleri gibi kendileri de mutlu olmazlar.

9. Maddiyata dikkat!

Aşırı derece maddiyata önem veren adaylardan uzak durun. Çünkü madde mutluluk değil, mutluluğa basamaktır.

10. Fazla beklentide olmayın

Evlilikten çok şey bekleyenler, mutsuz olurlar. Evlilik güzel şey! Fakat o güzelliğe ulaşmak emek ister, alın teri ve çaba ister. Bunu bilerek ve evlilikten olağanüstü mutluluk beklemeyerek evlenenler, daha çok mutlu olurlar.

11. Hayalperest olmayın

Realist davranın. Hayal ülkesinin bulutlarında gezenler, dünya gerçekleriyle yüzleşemezler. İlk gerçekle karşılaştıklarında kafalarını sert kayaya çarparlar.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER