3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Evlilik Türleri

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarla, çiftlerin birbirleriyle ilişkilerinden yola çıkılarak farklı kategoride evlilik türleri belirlendi.

Her çiftin birbirleriyle olan ilişki tarzları farklıdır. Evlilikler, eşlerin arasında kurulan bağ ve birbirleriyle olan ilişkinin temeli üzerine oturur. Kimi çiftler birbirlerine yakın arkadaş gibi, kimileri birbirlerini tamamlayıcı, kimileri ise çatışmayı azaltıcı tavırlar üzerine oturturlar evliliklerini. Eğer evliyseniz hangi kategoride bir evliliğiniz olduğunu yazıyı okuduktan sonra anlayabilirsiniz.

Duygusal Bağlılık Tarzında Evlilik

Geleneksel ve en istikrarsız evlilik türüdür. Çiftler arasındaki duygusal yoğunluk artı ve eksi yönde sürekli iniş çıkış gösterir. Yani sevgiyi ve öfkeyi yoğun olarak yaşarlar. En istikrarsız evlilik türü olduğu için en geçici evlilik türüdür. Ancak, bu tür evlilik iyi gittiğinde Son derece hareketli ve heyecan vericidir. Cinselliği kendiliğinden eğlenceli, enerji ve macera dolu olarak nitelendirirler.

Bu tarz çiftler, hayal kırıklığı, öfke ve çatışmalarla baş ederler. Ancak sınırı aşıp hakaret ve aşağılama baş gösterdiğinde aradaki bağ kopar. Cinsel istikrarsızlıklar yaşayabilirler. Cinselliği, kavga ettikten sonra barışma aracı olarak kullanabilmeleri evlilik açısından tehlike oluşturur. Ayrıca duygusal ya da fiziksel kavgaları, cinsellikten önce ön sevişme gibi kullanmaları evliliğe zarar verir.

Çatışmaları Azaltıcı Tarzda Evlilik

Kadın ve erkeğin toplumdaki geleneksel cinsiyet rollerine göre belirlenmiş bir evlilik türüdür. Bu nedenle en istikrarlı olandır. Erkeğin aile reisi, kadının yuvanın temelini atan olduğu bu evlilik türünde yoğun duygular yaşanmaz. Yakınlık sınırlıdır ve evliliğin odak noktası, aile, çocuklar ve dini değerlerden oluşur. Çiftler arasında duygusal sınır olması olması erotik ifadelerin az olmasına yol açar. Cinsel sorunlarla yüzleşmekten kaçarlar. Cinsellikte ortak zevk almaktan ziyade cinsi münasebete odaklanılır. Cinsellik, zamanla mekanik ve seyrek hale gelir.

Kısaca cinselliğin az olduğu ve zamanla cinselliğin bırakıldığı evlilik türüdür. Cinsellikte odak nokta cinsel birleşme olduğundan, erkeğe cinsellik anlamında büyük sorumluluk yükler. Bu tür çiftler 40’lı 60’lı yaşlardan sonra cinselliği tamamen bırakırlar. Aslında bu, erkeğin sessizce verdiği bir karardır. Çatışma azaltıcı çiftler, çatışmaları aralarındaki yakın ilişkiyi ve paylaşımları geliştirmek için bir fırsat olarak kullanmayı beceremezler.

Tamamlayıcı Çift Tarzında Evlilik

Günümüzde en yaygın olan evlilik türüdür. Her zaman birbirlerinin destekleyicisi ve tamamlayıcısı olan bu çiftlerin evlilikleri oldukça başarılıdır. Aralarındaki çatışmaları çözme becerisine sahiptirler. Cinselliklerinde karşılıklı özgüven hakimdir. Çiftler, partnerlerinin cinselliğe sundukları katkıya saygı duyarlar. Cinselliği genellikle olumlu ve evliliğin bir parçası olarak görürler. Ancak bir süre sonra cinsellik geri plana düşebilir.

Bir süre sonra, cinsellik çok önemli bir unsur olmaktan çıkar. Onlar için önemli olan birbirlerine yakınlıklarıdır.

Yakın Arkadaş Çift Tazında Evlilik

Paylaşımın ve sorumluluğun yüksek olduğu bir evlilik türüdür. Kültürel anlamda ideal bir evlilik tarzı olsa da zaman zaman çözülemeyen çatışmalar olabilir. Cinsel beklentiler karşılanmadığında hayal kırıklığı ile birlikte yabancılaşma riski vardır. Bireyler bu evlilik tarzını seçtiklerinde, zamanı ve psikolojik enerjilerini evliliği başarılı kılmak için çabalarlar. Ancak bu tarz çiftlerin çoğu için doğru evlilik tarzı değildir. Beklentiler karşılanamadığı için, bu tarz evliliklerde boşanma oranı yüksektir. Cinsellik olumlu, entegre ve yaşamsal bir kaynaktır. Cinsellik evlilik bağını güçlendirir ve onu özel kılar. Çift yatak odasında ve dışarıda birbirine dokunmaktan keyif alır.

Birbirlerinin ne düşündüğünü açıklama yapmadan bilinmesini isterler. Sevgi çiftlerin arasında en güçlü bağdır. Ancak cinsel sorunlar olduğunda sevgi yeterli gelmeyebilir. Kişisel sorumlulukları üstlenmek ve yakın bir takım gibi çalışmak zorlayıcı olabilir. Kaçınma, birbirlerini zorlama, diğerini başlaması için bekleme döngüsünde sıkışıp kalabilirler. Kaçınmak sorunu büyütür.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER