2.8 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Evlilik Checkup’ ı Nedir?

Kadınlar da erkekler de mutlu bir yuva kurma hayaliyle evlenirler. Evlilikler ilk zamanlarda bahar havasında, mutlu, mesut devam ederken bir süre sonra çatırdamaya başlar. Virüs bulaşmışcasına hastalıklı bir hal alır. Bu, hemen hemen tüm evliliklerde olur. İlk sallantıyı dikkate alıp, hastalığın sebebini bularak itina ile tedavi eden çiftler evliliklerini kurtarır. Kurtaramayanların evlilikleri boşanma ile noktalanır.

Evlilik kurumu, tıpkı vücut gibi bakım ister. Sağlığına dikkat etmek ve sık sık gözden geçirmek gerek. Bunu da evlilik checkup’ ı yöntemiyle yapabilirsiniz. Evlilik Checkup’ ı nedir?

ABD ve Avrupa ülkelerinde bireyler, beden sağlığı için checkup yaptırırken, mutluluklarının en önemli taşlarından olan evliliklerini de checkup’tan geçirmeyi ihmal etmiyorlar. Türkiye’de Evlilik Checkup’nın öncüsü Qportre uzmanı Psikolog Meltem Kavcar Sırmalı evliliklerini sağlamlaştırmak isteyenler için son günlerde rağbet gören olgunun merak edilen yanlarını açıkladı.

Evliliği etkileyen faktörler

Psikolog Meltem Kavcar Sırmalı evlilikte yaşanan sorunların ve boşanmaların başlıca nedenlerini şu şekilde sıralıyor; ekonomik nedenler, sosyal farklılıklar, evlilikte rollerin doğru dağılmaması, cinsellik, güvensizlik, saygısızlık, aileler, iletişimsizlik, takdir yerine yergi, devamlı savunmada kalmak, aldatmalar, iki kişinin takım olamadan eş ve ebeveyn olması… Bunların üstüne her iki tarafında kafasında belirli şablonların bulunması, hem deneyimlenen evlilik modellerinin hem den evlilik beklentilerinin birbirinden farklı olması, istenmeyen sonu yaklaştırıyor.

Erkekler kıskançlıktan, kadınlar ise ilgisizlikten yakınıyor

Erkekler daha çok kıskançlık, sık “baş ağrısı”, internette fazla zaman geçirme, annesine yeterli ilgiyi göstermediğini ifade ettiklerini belirten Sırmalı’ya göre kadınlar ise; ilgisizlik, şefkatsizlik, yoğun cinsel istek, çocuklarla ilgilenmeme, ev işlerine yardım etmeme, pazar günleri dışarı çıkmak istememe, annesi ile sürekli ilgilenilmesini isteme, “eline sağlık” denilmemesi ve romantik olmama noktalarında eşlerinden şikayetçi durumda.

İlişkinin geleceğini belirliyor

Sağlam adımlarla evliliğe başlamak, evlilik bağlarını güçlendirmek isteyen, ilişkinin durumunu ve bu ilişki içinde nerede durduğunu tanımlamak isteyenler için Evlilik Checkup’ı birebir çözüm. Sırmalı, Evlilik Checkup’ının kısa vadede; ilişkinin güçlü yanların ortaya konulması, geliştirilmesi gereken yönlerin belirlenmesi ve en önemlisi bunu karşı tarafın gözünden görme imkanı sağladığını; uzun vadede ise ilişkinin güçlenmesine, ilişkideki olumlu yönlerin beslemesine, sıkıntı yaratan yönlerin nasıl çözüleceğine ve beraber yaşayabilmeyi öğrenme noktalarında çiftlere fayda sağladığının altını çiziyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER