19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Evliliğe Ne Kadar Hazırsınız?

99-5862040635017308205863695Kimin hayat arkadaşı olacağı konusunda seçiminizi yaptıktan sonra, son bir kez evliliğe hazır olup olmadığınızı gözden geçirmeniz gerekiyor. Sosyal ve psikolojik durumunuzu gözden geçirip evliliğe hazır olduğunuza kanaat getirdikten sonra evliliğinizi gerçekleştirmelisiniz. Aksi taktirde içinizden gelerek evlilik yapmış bile olsanız, evlilik hayatınız istediğiniz gibi yürümeyebilir. Mutluluğunuzu riske atmak yerine, evlenmeden önce evliliğe hazır olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Evliliğe hazır olduğunuzun tahlilini nasıl yapacaksınız? Evlenmeden önce özellikle bir erkek için zorunlu olan şeyleri yapmanız gerekiyor. Askerliğinizi bitirmeniz, okulunuzdan muhakkak mezun olmanız ve işinizi çoktan kurmuş olmanız klasik evlilik kriterlerinin en başında gelir. Evlilik hayatı erkeklere yeni sorumluluk ve roller yükleyeceğinden, erkeklerin kendileriyle ilgili sorun olacak kişisel sorumluluklarını yerine getirmiş olmaları gerekiyor.

Tabiki önemli olan kalıplaşmış düşünceler değil erkeğin kendini hazır hissetmesidir. Evlilik konusunda ne hissettiği de çok çok önemlidir. Türkiye’de genel olarak erkeklerde yirmi altı ve yirmi sekiz yaşları kadınlarda ise yirmi dört ve yirmi altı yaş aralıkları sağlıklı evlilik dönemidir. Ayrıca evlilik için tavan yaş olmamalıdır, fakat taban yaş olabilir.Yani bir kişi ben kimi istiyorum, ne istiyorum hayatta ne yapmak istiyorum konularında ne istediğini bilirse ve hedeflerini belirlerse ve ondan sonra bir ilişkiyi veya evliliği düşünürse çok daha sağlıklı olur.

Profesör Carol Morgan, her erkeğin evlilik için hazır olduğunu belirleyen biyolojik bir saati olduğuna dikkat çekiyor.

Özel bir ekip yaşları 17-70 arasında değişen 2500 kişilik bir erkek grubunu inceledi. Evliliğe hazır olduklarının ilk belirtileri, bar ve gece kulübü gibi mekanlara gitmekteki isteksizlikleri olarak kaydedildi. Araştırmaya katılan erkekler bu tür yerlerde kendileri dışlanmış hissettiklerini belirtti.

Gece hayatından artık zevk almayan bir erkek, düzenli aile hayatına geçmeye hazır demektir. Çocuklara olan bakış açınızı da gözden geçirmeniz gerekiyor. Çocuklarla ilgilenmeye başlamanız,  baba olmaya hazır olduğunuzun göstergesidir. Bütün kişisel sorumlulularınızı da evlilikten önce yerine getirmiş ve para kazanmaya başlamışsanız, artık evlenmemek için hiç bir nedeniniz yok demektir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER