6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Evli Kalmak İçin 7 Neden

yeter_artik_evlenmek_istiyorum_h107093Çiftler anlaşamıyorsa, evlenmek kadar boşanmak da doğal ve insani bir davranıştır. Her çift boşanmaktan korkar ve boşanmak istemez. Onca hayallerle kurmuş olduğu yuvasını dağıtmayı kim ister ki? Ancak, gelin görün ki bazen evdeki hesapların çarşıya uymadığı, binbir emekle kurulan evliliğin yürümediği oluyor. Evlenmeden önce birbirlerini çok seven ve çok iyi tanıyan çiftlerin bile, evlendikten sonra aralarında sorunlar yaşanabiliyor. Hatta bu sorunlar, çiftleri boşanmaya kadar sürükleyebiliyor.

Küçük sarsıntılarda boşanma kararı yanlış bir karar olabilir belki ama sürekli sarsıntı geçiren ve çiftlerin karşılıklı yıpranmasına sebep olan bir evliliğin de sürdürülmesinin pek mantığı yok.

Boşanmak da evlenmek kadar aşamalardan geçen bir süreç ve bu sürecin hem maddi, hem psikolojik ve hem de toplumsal boyutlarını da hesaba katarsak oldukça yıpratıcı bir süreç olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle uzmanlar, hemen boşanma kararı almanın hata olduğu ve evliliklerin kurtarılması için çaba harcanması gerektiği hususunda hemfikirler. Ayrıca uzmanlar, evli kalmanın boşanmaya göre daha avantajlı olduğunu belirtiyorlar.

Hatta evli kalmanın faydaları konusunda bazı araştırmalar bile mevcut. Bu araştırmalardan bir tanesi de ABD’deki Huffington Post haber sitesine ait. Huffington Post haber sitesi, boşananların tecrübelerine dayanarak insanların evli kalmaları için geçerli nedenleri açıklıyor.

İşte evli kalmak için 7 neden…

1- Evlilik bir birliktelikten daha fazlasıdır. İki kişi hayatı paylaşırken aslında daha önce var olmayan bir uyumu yaratır. Her zaman birliktelik, ayrılıktan daha değerlidir.

2- Tek yaşayan kadınlar için geceler daha zor geçebilir. Evlilik hayatından sonra, evliyken önemsenmeyen çıtırtı veya patırtı sesleri, uyku düzenini olumsuz yönde etkileyebilir.

3-  Yeni birileriyle randevulaşme ve eski eşle görüşmek her zaman zorlayıcı olacaktır. Başından bir evlilik geçmiş olan kimse, flört dönemini eskisi gibi yaşayamaz. Ayrıca, boşanan kişi çocukluysa, yaşayacağı yeni bir ilişkiye tüm dikkatini veremeyecektir.

4-  Boşanan bireylerin birlikte olacağı kişilerin çocuklu olma olasılığı daha yüksektir. Yeni partnerinin önceki birlikteliğinden olan çocuğuyla iyi ilişkiler geliştirebilmek aşılması gereken önemli engellerden biridir.

5- Boşanmak maddi olarak sarsıcıdır. Eşlerden yüksek gelirli olan, nafaka ve çocuğun maddi sorumluluğunu daha çok yüklenmek durumunda kalırken, daha az gelirli olan, boşanma sonrası daha düşük bir hayat koşulunda devam etmek zorunda kalır.

6- Tek başına çocuk yetiştirmek zordur ve insanın eşiyle beraber çocuğunu yetiştirmesi daha iyi ve sağlıklıdır.

7- Bütün kadın ve erkekler aynıdır. Hiçbir kadın veya erkek diğerinden daha akıllı veya iyi değildir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER