7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Ev Temizliğinde Doğal Yöntemler

cleaning-bathroom.yaya_Kimyasal ürünler kullanmaya gerek kalmadan, mutfağınızdaki gıda maddelerini kullanarak mükemmel bir temizlik yapmanız mümkün. Böylece hem çok para harcamamış hem de temizlik adına evinize kimyasalları sokmamış olursunuz.

Ev temizliği yaparken, evin her bir farklı kullanım alanı için farklı temizlik ürünleri kullanılır. Ürün çeşitliliği artarken, doğaya da daha fazla zarar vermiş olursunuz. Oysa mutfakta kullandığınız gıda maddelerinden ev temizliğinde de faydalanarak çevre kirliliğini de önlemiş olursunuz. Oysa pırıl pırıl bir temizlik için mutfağınızda yeterince çözüm önerileri var.

Temizlik İçin Hangi Gıdalar Kullanılabilir?

– Limon; İyi bir dezenfektandır. Beyazlatıcı özelliği vardır ve kötü kokuları söker.

– Karbonat; Tüm ev temizliği için kullanılabir. Suyla karıştırıldığında kirleri ve yağları çözer.

– Zeytinyağı; Çeliklerin ve ahşapların parlatılmasında mükemmel sonuçlar verir.

– Sirke; Doğal dezenfektandır ve lekeleri ortadan kaldırmada çok etkilidir.

Lavabolar, Fayanslar ve Tuvaletler İçin;

–  8 çay kaşığı karbonatı tuvaletin içine dökün ve bütün gece bekleyip su dökün. Tuvaletin içindeki tüm taşlaşmaların yok olduğunu göreceksiniz.

– Mükemmel bir temizlik için tek ihtiyacınız olan 4 çay kaşığı karbonat, 8 çay kaşığı sirke ve yarım limonun suyu. Bu karışımla her yeri sildikten sonra 10 dakika bekleyin ve akabinde durulayıp, kuru bir bezle kurulayın.

– Tüm tuvaletlerde, fayans ve lavabolarda sirkeli suyu kullanmanız yeterli.

Camlar ve Çelikler İçin;

–  Işıl ışıl çelikler için zeytinyağı güzel bir seçenek. Hafif nemli bir beze bir miktar zeytinyağı dökün ve çeliklerinizi ovalayın.

– Aynalar ve pencereler için 3 litre ılık suyun içerisine 3 ölçek sirke ekleyin. Bu karışımla camlarınızı sildikten sonra etkili bir parlaklık almak için gazete kağıdıyla kurulayın.

Giysiler ve Yataklar İçin;

– Makinede yıkanabilen yorganlarınızı ve yastıklarınızı çevreyle dost deterjanlarla yıkayın.

– Beyaz giysilerinizi 15 dakika boyunca limon suyunda bekletin. Sonra her zamanki gibi çamaşır makinesinde yıkayın.

Tahtalar ve Halılar İçin;

– Halılarınızdaki inatçı lekeleri çıkarmak için yarım kova suyun içerisine bir miktar sirke dökün. Daha sonra bir bez yardımıyla yuvarlak hareketlerle halınızı silin.

– Bir miktar zeytinyağı ile yarım adet limonun suyunu karıştırıp parkelerinizi ve ahşap mobilyalarınızı silin. Yumuşak bir bezle kuruladıktan sonra nasıl parladıklarını görebilirsiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER