7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Evinize ve İşyerinize Huzur ve Bereket Getirecek 5 Sembol

Sembollerin uğuruna, bereket getirdiğine inanır mısınız? Evinizdeki huzurun, iş yerinizdeki bereketin onlarsız olmayacağını düşünenlerden misiniz? Eğer öyleyse, makale tam size göre. Çünkü, tüm dünyada huzur ve bereket için kullanılan önemli sembollerden bahsedeceğiz.

Geçmişten günümüze kadar insanlar, evlerindeki huzuru, iş yerlerindeki bereketi bir takım semboller kullanarak artırmaya ya da muhafaza etmeye çalışmışlardır. Seçilen sembollerin rahatlatıcı etkisini düşünecek olursak haksız da sayılmazlar. Günümüzde çoğu insan tarafından batıl olarak değerlendirilen bu sembollere bir çok evde ya da işyerinde hala rastlamak mümkün.

Batıl ya da değil, bu; kişinin inancına göre değişir. Önemli olan insanlara verdikleri pozitif enerji ve yüksek motivasyondur.

İşte en çok kullanılan o beş dekoratif sembol…

1- Nazar Boncuğu; Nazar boncuğu daha çok bizim ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir semboldür. Türkiye denilince, nazar boncuksuz bir ev, işyeri ya da araba düşünmemek neredeyse imkansızdır. Nazar boncuğunun kötülüklerden ve kem gözlerden koruduğu inancı daha küçük yaşlardan itibaren öğrenilen bir şeydir. Genel olarak nazar boncuğu, müslüman toplumlarda yaygın olsa da, bazı Hristiyan ve budist toplumlarca da kullanılmaktadır.

Nazar boncukları genelde göz şeklinde yapılır. Bunun nedeni ise, gözün duyguların ilk çıkış noktası olmasıdır. Başka bir deyişle hayata açılan bir penceredir. Bakışlardan korunmak için gözün ortasına kötülüğü emdiği düşünülen mavi bir taş konulmuş. Bugün Türkiye’de insanlar sadece üzerilerinde nazar boncuğu taşımakla kalmaz hemen her evde ve iş yerinde o mekanı ve içindekileri koruması için nazar boncuğu asılıdır.

nazar-boncugu

2- Hz. Fatma’nın Eli (Hamse); Hamse, Türkiye’de nazar boncuğundan sonra en çok kullanılan semboldür. Hz. Fatma’nın elinin kötülüklerin önüne geçtiğine ve insanları koruduğuna inanılır.

İslam inanışına göre, Hz. fatma eşi Hz. Ali’yi başka bir kadınla görüp mutfağa gelir ve yapmakta olduğu helvayı eli ile karıştırmaya başlar. Hz. Ali gelip de durumu farkedince, Hz.Fatma’nın elini helvadan çıkarır. Bu olay neticesinde, Hz. Fatma’nın eli sadakat ve sabır sembolü olarak anılmaya başlar. Aynı zamanda Hz. fatma eli sembolünün nazardan koruyarak şans getirdiğine de inanılır. Aynı sembol pek çok kültürde de var. Araplarda ‘Hamse Eli’, Hindu’larda ‘Humsa Eli’, Musevilerde ise ‘Hameş Eli’ olarak söyleniyor.

fatma-fatima-el-nazar

3- 5 Element Pagoda; Pagoda, toprak, ateş, tahta, su ve metalı temsil eder ve Feng Shui felsefesinin en temel objelerindendir.

Bir yılan yılı olan 2013’te yaşam alanınızı tartışmalardan korumak için 5 Element Pagoda’yı kullanabilirsiniz. Pagoda, eksilen enerjilerden etkilenmemenizi sağlayacaktır. Evrenin enerjisini arkanıza alıp yolunuza daha sağlam adımlarla devam etmenizi sağlar.

pagoda

4- Maneki-Neko: Çağıran Kedi; Çağıran kedi, bir doğu felsefesi ürünüdür. Doğu felsefesinin en önde gelen temsilcilerinden olan japonlar tarafından kullanılmaktadır. Japon inanışına göre, Maneki-Neko, bulunduğu yeri korurken aynı zamanda şans da getirmektedir.

Bir Japon mithine göre 17. yüzyılın ortalarında Tokyo yakınlarındaki Gotoku-Ji tapınağı oldukça bakımsız ve fakir durumdaydı. Tapınakta son kalan keşiş kedisiyle zor bir hayat sürüyordu. Bir gün tapınağın yakınındaki ağacın gölgesinde dinlenmek için samuraylar gelir. Kedi eliyle onları çağırır ve samuraylar tapınağa girer. Ardından büyük bir fırtına başlar. Az önce samurayların oturduğu ağaca şimşek çarpar. Böylelikle kedi onların hayatını kurtarmış olur.

Samuraylar fırtınanın dinmesiyle tapınaktan ayrılır. Sonrasında hayatlarını kurtaran keşiş ve kedisine bereketli topraklar bağışlarlar.

Maneki-Neko beyazsa mutluluğu, sarıysa parayı ve siyahsa sağlığı sembolize eder. Kedi eğer sol patisini kaldırıyorsa ofisinize bereket gelecektir, sağ patisini kaldırıyorsa eve huzur getirecektir.

maneki-neko

5- Jin Chan: Bereket Kurbağası; Jin Chan’da, Feng Shui felsefesinin önde gelen sembollerindendir. Bulunduğu yere bereket ve para getirdiğine inanılır.

Bir Çin mitine göre Jin Chan’in karısı 8 Ölümsüz’den biridir. Efsaneye göre karısının ölümsüzlüğünü kıskanan Jin Chan, ölümsüzlüğü ondan çalmaya çalışır. Karısı Jin Chan’i cezalandırmak için onu bir kara kurbağasına çevirir.

Bir başka efsaneye göreyse kurbağa insanları yiyen kötü bir canavardır. 8 Ölümsüz tarafından cezalandırılır. Kurbağa ihtiyacı olan insanların evlerine para tükürerek günahlarından arınmaya çalışacaktır.

Bereket kurbağasını kapıya yakın, fakat evin içine bakacak şekilde yerleştirin. Ailecek ortak kullanılan alanlarda kullanın.

bereket-kurbagasi

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER