1.6 C
New York kenti
Pazartesi, Aralık 5, 2022

Evdeki Sigara Kokusundan Kurtulma Yolları

Evdeki sorunlardan bir tanesi de içilen sigaranın bıraktığı kötü kokudur. Sigara kokusu, ev eşyalarına, giysilere hatta yiyecek maddelerine dahi sinebilen bir özelliğe sahiptir. Evde içilen sigaranın kokusu her ne kadar zamanla kendimizde alışkanlık yapıp hissetmemeye başlasak bile, oturmuş sigara kokusu eve gelen misafirlerce dile getirilir.

Evde yoğun bir şekilde sigara kullanan bir aile bireyi varsa bu koku her zaman başınıza bela olacak demektir. Bu nedenle sigara kokusunun eve ve evdeki eşyalara sinip yerleşmesini önlemek için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

Öncelikle evde sigara içilen odanın konumu ve ortamdaki sirkülasyona göre sigara dumanının ev içerisinde nereye konuşlandığını izlemeniz gerekir. Örneğin salonda içilen sigara dumanı, salonda oluşan sirkülasyon nedeniyle genelde salonda kalmayıp yatak odasına ya da evin farklı odalarına savrulur ve kokusu da oradaki ortama siner. Sigara dumanının evin hangi odalarına gittiğini tespit etmeniz halinde bu odaların kapısını sürekli kapalı tutarak sigara kokusunun o odalara girmesini engelleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, evde sigara içiliyorsa çocuk odasının kapısını her zaman kapalı tutmalısınız.

Bazı evlerde önlem olarak evin her tarafında içilmeyip sadece bir odasında sigara içmek gibi bir uygulama yapılsa da çok etkili bir usul değildir. Sigara içilen odada kokulu mum yakmak sigara kokusunun sinmesini önlemek adına çok etkili bir yöntemdir.

Sigara kokusunu engellemek için bilinmeyen yöntemlerden bir tanesi de karbonat kullanmaktır. Bunun için sigara içilen alanın bir kaç yerine küçük tabaklar içinde bir kaşık karbonat eklenmiş bir çay bardağı su koyarsanız sigara kokusunu büyük oranda engellemiş olursunuz.

Evinize misafir geleceği zamanlarda ek olarak bir önlem almak istiyorsanız, küçük bir tencere, konserve kutusu vb metal bir kabın içine bir bardak kaynar su koyup, buna bir kapak güzel kokulu çamaşır yumuşatıcısı ekleyin. Bu kabı evin içinde dolaştırıp, buharının eve yayılmasını sağlayın; etkili olacaktır.

Eve sinen sigara kokusunu yok etmenin bir başka çözümü de, bir kaç tane portakal ve limon dilimleyip, sigara içilen alanda bir kaç yere bu dilimleri yerleştirmek. Ancak, en fazla 2 gün sonra bu dilimleri toplayıp atarak yenilerini yerleştirmeniz gerekir.

Sabahları uyandığınızda kendinize gelebilmek ve uyku sersemliğinden kurtulmak için içtiğiniz kahve, sinen sigara kokularının yok olmasında da çok etkili. Bir kaç tane tülden kesecikler hazırlayarak içlerine kahve koyup, sigara içilen alana yerleştirirseniz sigara kokusu yerine kahvenin aromatik kokusu yayılır.

Akşamdan eve misafir kabul etmiş ve yoğun bir şekilde sigara içilmişse, sıcak suyun içine sirke koyup odanın kapısını sabaha kadar kapatıp bekletin. Sigara kokusunun sinmesini engelleyecektir.

Mümkünse evinizde sigara içilmesine izin vermeyin, kül tablalarını dolu tutmayın. Sigara dumanının dağılmasını engelleyen kül tablalarından kullanın ve sigara içilirken camları açın. Perdeleri de açarsanız, hava sirkülasyonunun daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

Önceki İçerikYağ Yaktıran Besinler
Sonraki İçerikEv Yapımı Güneş Kremi

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER