3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey

Ev alırken nelere dikkat edilmeli? Ev almak, ev sahibi olmak hepimizin hayalidir. İçinde oturmak, benim de evim var diyebilmek için ev sahibi olmaya kalkışılsa da aldığımız evin yatırıma uygun olmasını yani durdukça değer kazanmasını da istiyoruz elbette. Bir evin yatırıma uygun olması gerçekten çok önemli. Bu nedenle ev alırken yanılmamak için bazı ayrıntılara dikkat edilmesi gerekiyor.

Ev alırken nelere dikkat etmeliyiz? uzun araştırmalardan sonra bu konuda sizlere ışık tutabilecek bilgileri portalımıza taşıdık. Ev almak gibi bir niyetiniz varsa bu makaleyle ilgilenmenizde fayda vardır.

Konut tercihi yapılırken binanın zemini hakkında detaylı bilgi alınmalı

Ülke konumu itibariyle doğal afetlerin olduğu bölgelerde artan konut projelerinin güvenli olduğunun resmileştirilmiş belgelerle konut alıcısına sunulması gerekmektedir. İnsan yaşamının ve ayrılan bütçenin hatta konutun bulunduğu bölge zemini bilgisiyle paralel olarak daire ücretlendirmelerinin yapıldığına dikkat çekilmektedir.

Lokasyona dikkat edilmeli

Projenin yükseldiği bölgenin gelişen ya da gelişime açık bir yer olmasına önem verilmeli. Merkezi bir konumda yer alan konut hem yaşamak için hem yatırım için her daim avantajlıdır.

Konut metrekare bilgilerinin tutarlılığı kontrol edilmeli

Konutların net- brüt metrekarelerine ayrı ayrı bakılmalı. Satış ofislerinde söylenenlerle tapuda ortaya çıkan metrekare konusunda tutarlılık olmalı. Örneğin, konut büyüklüğü 120 metrekare olarak söyleniyor. Konut alıcısı söylenen bu rakama güvenerek 120 metrekare ev parası ödüyor. Ancak bu metrekarenin içine yeşil alanlar, otopark alanları, depo alanları gibi alanlar da dahil edilebiliyor. Bu sebeple beğenilen evin net metrekaresi üzerinden fiyatlandırma yapılıp yapılmadığına dikkat edilmeli.

Konut, alıcı gereksinimlerine karşılık vermeli

Sosyal donatılara titizlik gösterilmeli. Özellikle çocuklu ailelerin önem vermesi gereken bir konu. Sosyal yaşamın aktif ve güvenilir olduğu bir ortamda çocukların kendine güvenen bireyler olarak yetiştiği unutulmamalı.

Konut üreticisinin firma referansları araştırılmalı

Projeyi yapan firmanın çok iyi araştırılması gerekiyor. Firmanın geçmişte hangi sektörde ne gibi işler yaptığı, güvenilir olup olmadığı, kurumsallığı kesinlikle tek tek araştırılmalı. Deneyimlemiş kişilerle bu anlamda iletişime geçilebilir

Komşular hakkında bilgi alınmalı

Komşuluğun bitmeye yüz tuttuğu günümüzde özellikle nitelikli konut projelerinde komşuların kimler olduğu büyük önem taşıyor. Sosyal donatılarda birlikte zaman geçirilecek kişilerin profilleri hakkında bilgi sahibi olunması ihmal edilmemeli.

Konut teslim süreci iyi öğrenilmeli

Alınacak konutun teslim edilme biçimi iyice araştırılmalı. Ödemeler süresinde yerleşme, ödemeler tamamlanınca yerleşim, sonrasında olanaklardan faydaları ile bilgi alma süreçleri hakkında bilgiler alınmalı.

Ödeme biçiminin netlik kazandığına dikkat edilmeli

Parasal konuların önceden netlik kazanması, gerek konut alıcısı gerekse konut üreticisi için titizlikle üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Kredi ile ya da peşin ödeme biçimlerine ayrı ayrı planlamalar yapılmalı. Planlamaya “zaman” öğesi de dâhil edilmeli. Almaya karar verdiğiniz konut tipi için ödenecek peşinatın tutar ve zamanına, eğer varsa ara ödemelerin dönemleri ve tutarlarına, taksitlerin kaç ay ve ne kadar bir vade ile oluşturulduğuna dikkat edilmeli. Konut bedelinin tamamının peşin verilmesi durumunda ise yetkili firmanın inisiyatifi doğrultusunda bazı indirimlerden faydalanabilirsiniz.

Aidat bilgisi yeni konut için çok önemli

Tasarlanan günümüz projelerinde daire sahip olmanın da ötesinde yaşam tarzınıza katkı sağlayacak olanakları da satın almaktayız. Bu süreçte, güvenlik, sağlık, spor, alışveriş vb. birçok gündelik yaşamı kolaylaştırıcı hizmetlerin periyodik ödeme tutarları açık bir biçimde öğrenilmeli. Daha sonra beklenmedik bir sürprizle karşılanmamalı.

İş yerine olan uzaklık öğrenilmeli

Metropollerde yaşan insanların evleri ile iş yerleri arasındaki mesafenin yaşam standardına çok etkili olduğunu sürekli dile getirilmektedir. Alınacak evin işyerine uzak olması durumunda mutlaka ulaşımın kolay olduğu bir bölge tercih edilmeli.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER