7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Erken Menopoz Hakkında

images (11)40 yaşına basmamış kadınların ay halinden kesilmesine erken menopoz denir. Hem ülkemizde hem de tüm dünyada menopoz yaşı ortalama olarak 51 civarındadır. Tıp tabiriyle ”prematüre menopoz” olarak da adlandırılan erken menopoz, istenmeyen sakıncalı bulunan bir sağlık sorunudur. Erken menopozu yaşayan kadınların oranı %3 civarındadır.

Normal adet gören bir kadının yumurtalıkları tarafından yumurta ve östrojen hormonu üretilir. Östrojen üretiminin durmasıyla kadın menopoza girmiş olur. Vücutta bu hormonun üretilmemesi, bazı sıkıntılara sebep olur. Stres ve sıkıntı yaşanması, üşümeler, ayak ve ellerde terlemeler, ateş basmasıyla kendisini gösteren menopozun erken gelmesinin bazı sebepleri vardır. Eğer kadının annesi, teyzesi gibi yakınlarının erken menopoz yaşaması durumu olmuşsa, genetiksel faktörlerle kadına geçerek erkenden menopoza girmesine sebep olabilir.

Otuz yaşından önce menopoza giren kadınların, erken menopoz sebebi ise kromozom noksanlığıdır. Her kadında 2 adet X kromozomu bulunması gerekir. Bazı kadınlarda X kromozomunun bir tane olmasından kaynaklı olarak erken menopoz yaşanır.

Menopozun gerek zamanında olması, gerekse erken olması farketmeksizin kadın vücudunda bir takım olumsuzluklar ortaya çıkardığından istenmeyen bir durumdur.

Bunun dışında, vajinada kuruluk, kalp damar rahatsızlıkları, kemik erimesi, cildin erken yaşlanması, cinsel isteksizlik gibi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Ayrıca, vücutta östrojen hormonunun üretilmemesinden kaynaklı olarak genital yaşlanma meydana gelir.

Tüm bu olumsuzluklar sebebiyle menopoz ve erken menopoz istenmeyen bir durumdur. 50 yaşına gelmiş bir kadının doğal olarak menopoza girmesi kaçınılmaz bir durumdur. Ancak erken menopoz, tedavi edilebilir. Tedavinin olumlu olması için erken evrelerde tedaviye başlamanın önemi büyüktür.

Erken menopoz tedavisinin amacı, kadının normal menopoz yaşına kadar üretmesi gerektiği hormonların vücuda verilerek menopozun durdurulması işlemidir. Normal menopoza girme yaşına kadar düzenli olarak bu hormonlar kadına takviye edilir ve normal menopoz yaşı geldiğinde tedavi işlemi durdurulur. İsteğe göre tedavi 5 yıl daha uzatılabilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER