3.3 C
New York kenti
Salı, Kasım 29, 2022

Erkeklerin Kabullenemediği Kadın Üstünlükleri

d2f0ace_oKadın erkek eşitliği ya da hangisinin diğerinden üstün olduğu gibi gereksiz konular, zaman zaman gündemi oyalayadursun, gerçekçi olmak gerekirse kadın erkek eşitliği diye bir şey yoktur. Yaratılış açısından birbirinden tamamen farklı olarak dizayn edilen bu iki farklı cinsin eşit olması da mümkün değil zaten. Şimdi yazının girişi akıllara erkek üstünlüğünü getirip, erkeklerin ağzının suyunu akıtmasın tabi hemen. Erkek ya da kadın üstünlüğü diye bir şey yok dünyada. Her ne kadar yazılanlar çizilenler erkek üstünlüğünü ilan etmekten yana da olsa…

Erkekler ve kadınlar, sahip oldukları farklı özellikleriyle birbirlerini tamamlayan iki ayrı canlı türüdür sadece. Birinin diğerine üstünlüğü yoktur. Bu genel anlamda böyle. Ancak, bazı özellikleriyle erkekler kadınlardan, bazı özellikleriyle de kadınlar erkeklerden bir adım daha öndedir. Bir örnekle değerlendirecek olursak, erkeğin fiziksel gücüyle kadının fiziksel gücünü eşit tutmak mümkün değildir. Ancak, erkeklerin bu fiziksel güçlerinin onların her alanda kadınlardan daha üstünmüş gibi algılanması da tuhaf bir gerçek.

İşte bu nedenlerle erkekler, kadınlara olan şişirilmiş üstünlükleriyle, kadınların bazı alanlarda onlardan daha üstün olduklarını kabullenemezler. Oysa, nasıl ki erkeklerin fiziksel anlamdaki üstünlükleri tartışılmazsa, kadınların da bazı alanlardaki üstünlükleri tartışılmaz.

İşte erkeklerin kabullenemediği kadın üstünlükleri…

– Kadınlar daha iyi öğrenirler. Yapılan araştırmalara göre kadınlar daha özenli, esnek ve organize olabildiği için daha iyi öğreniyor. Durum böyle olmasaydı, istisnalar da olsa okul birincileri sürekli olarak kızlar arasından çıkmazdı.

– Kadınlar daha zekîdir. Dünyanın dört bir yanında yapılan IQ araştırmalarına göre, kadınlar erkeklere göre daha yüksek IQ’ya sahip.

– Kadınlar daha temizdir. Kadınların çalışma alanları erkeklere göre 20 kat daha temiz ve kadınlar daha az bakterili ortamlarda çalışıyor..

– Görüşmelerde kadınlar daha iyidir. İş görüşmelerinde kadınlar daha başarılı çünkü daha iyi hazırlanıyorlar ve daha iyi gözlemliyorlar.

– Kadınlar daima güzeldir. Güzelliklerini korumak konusunda erkeklerden daha başarılılar. Yıllar geçse de kadınlar kendilerine daha fazla bakar.

– Arabayla hayatta kalabiliyorlar. Yapılan araştırmalara göre erkeklerin araba kazasında ölme ihtimali kadınlardan %77 fazla.

– Kadınlar daha paylaşımcıdır. Sorunlarını konuşarak çözebilme ve arkadaşlarından yardım alma konusunda erkeklerden daha başarılılar.

– Kariyer yapmada daha başarılılar. 2007 yılından bu yana işini kaybedenlerin %80’i erkekmiş.

– Üniversiteyi bitirirler. Okullarda kalma ve eğitim tamamlama açısından erkeklerden daha başarılılar.

– Sağlıklı beslenirler. Erkeklerden daha sağlıklı beslenirler ve yediklerine dikkat ederler.

– Kadınların bağışıklık sistemi daha güçlüdür. Erkekler kadar kolay hasta olmazlar.

– Kadınlar daha uzun yaşar. Dünya üzerinde 100 yaşın üstünde olanların %85’i kadın.

– Birikim yaparlar. Tüm maddi güçlerini harcamazlar. Erkeklere oranla daha tutumludurlar.

– Kadınlar, erkeklerden daha iyi yatırımcıdır. 100.000 portföyün incelenmesi sonucu ortaya çıkmıştır ki; kadın yatırımcıların getirileri erkeklerden fazladır

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER