2.8 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Erkeklerin Evlenmeden Önce Yapması Gerekenler

uyumlu-cift-evlilik-askEvlilik çok ciddi bir müessesedir ve hiç kimse ayrılmak için evlenmez. Mutlu bir evliliğin temeli kadında denilse de aslında erkeğin becerisinden geçer. Bu nedenle evlenen erkeklerin, bekarlık günlerini özlememeleri gerekir. Evliliğinden pişman olmuş, hala bekarlıkta yapamadıkları olduğunu düşünen bir erkek, evlendikten bir süre sonra bunları yapmaya kalkarsa evlilik sarsılır. Bitişin başlangıç startı verilmiş olur.

Bu nedenle bekarlık günleri erkeklerin aklında kalmamalı. ”Bekarken şunu da yapsaydım keşke” diyecek bir ayrıntı noksan olmamalı. Yani erkek bir nevi bekarlığa doymalı. Evliliği ve düzenli hayatı özleyerek evlenmeli. İşte o zaman istenilen gibi evinin direği, ailesinin ideal babası olabilir.

Bir erkeğin evlenmeden önce yapması gerekenleri makalemizde işlemeye çalışacağız. Evlenme kararı alan erkeklerin, nikah masasına oturmadan önce bir kez daha neler yapmak istediklerini gözden geçirmelerini tavsiye ederiz…

– Hiçbir resmiyetinin olmadığı, sadece sevdiği için birlikte olduğu, belki de aşık olduğu bir kızla tatile gitmelidir bekar erkek. Erkek erkeğe tatile çıkmaktan daha farklıdır bu. Birşeyleri paylaşamanın, sadece birikte olduğu için hisstediği mutluluğun ve huzurun verdiği hazı tatmalıdır. Karısıyla yapacağı tatilin bir ön provasıdır bu.

– Türk erkeklerinin üzerindeki en büyük yüktür bu. Bekar erkeğin hayatındaki en büyük engel. Okul biter önünde askerlik vardır. Liseyse mezun olduğu okul 2 senesi var. Üniversite ise de gene 2 sene opsiyonu var. Ya o 2 sene boyunca iş arayacak, ya da master yapmaya çalışcak. Askerliğin yapmayan adama iş vermezler! İşi geçtim askerliğini yapmamış adama kız vermezler lan! Nasıl evlenecek bu herif? Yap kurtul derler hep askerlik için büyük. Askerlik Türkiye’de kaçamayacağın tek şeydir… Askerlik anıları? Evli olduğunuz dönemlerde dönüp dolaşıp anlatılacak, dinleyiciye sıkıntı veren hikayelerdir.-

– Bekar adam hızlı takılır. Barlara, clublara, cafelere takılır, kendine has etkileyici bir ortam kurmaya çalışır. Her mekanda da bir garsonu ya da şefi tanıyıp, kafalar ki, bir daha gelişinde daha şekilli ve güçlü görünsün diye… İleride de bu garson ve şefleri gördüğünde nasıl zamanında hızlı takıldığını anlatır yanındakilere böbürlenerek.

– Erkek erkeğe tatile gitmeli. Bu genellikle bahar ya da yaz aylarında kafa, büzüktaş kankalarla gidilecek olan bir güney tatili olur. Çete, avcılar, kurtlar bir araya gelir, bir arabaya doluşulur, makara kukara yol geçirilir ve Bodrum, Marmaris ya da Antalya bölgesine herşey dahil bir otele gidilir. Sezonu ve yerine göre itinayla Rus, Alman ya da İngiliz turistler kovalanır ve olabildiğince çok kız tavlanıp, yatağa atılmaya çalışılır. Tatilin sonunda en çok kızı düdüklemiş erkek, göğsünü gere gere tatili en çok anlatacak olan erkektir

– Yurtiçi tatiller ok. Ama bir de yurtdışını görmeli, bir pasaportu ve içinde renk renk vizeleri olmalıdır. Yurtdışında insan daha farklı olur. Daha özgür olur. Ve her yurtdışı gezisi, geri döndüğünde o insana birşeyler kazandırmış olur. Yurtdışından insan memleketine ve memleketindeki hayatına dışarıdan bakar ve ne yöne gittiğini daha rahat görür. Sevgili ya da kanka ile. Farketmez yurtdışında…

– Evlenmeden önce kesinlikle aşık olmalı bekar erkek. Aşkı tanımalı. Nasıl bir karın ağrısı olduğunu bilmeli. Yaşayıp atlatmalı ki vücudu aşka karşı dayanıklı olsun, antikorlu olsun ki bir daha karşılaştığında afallamasın. Evleneceği eşine aşık olup olmamak ona kalmış. Bence mantık ve sevgi evliliği daha uzun ömürlüdür. Aşk ıstıraptır.

– Otu boku yapmışken bunu da yapmalı. Terketmeli delikanlı gibi eğer daha fazla birlikte olmak istemiyorsa birini. Kıvırmamalı. Kesip atabilme yüreğine sahip olmalı.

– Karma bu. Ne ekersen onu biçersin. What goes around comes back around. Terkeder erkek, kalp kırar, ama dönüp dolaşır ve bu onun da başına gelir. Gelmelidir de, deneyim katar vücuda. Öldürmeyen şey kuvvetlendirir.

– Cem Yılmaz’ın da dediği gibi “Eğitim şart”. Lise ya da üniversite bitirmeli. Neye başlaydıysa onu bitirmeli, liseyi bitirip üniversite okumamış biri, üniversiteye başlayıp da terketmiş birinden daha değerlidir. Kız istemede ve ileriki yaşamında bu ona avantaj sağlayacaktır. Öğrenci adama zaten kız vermezler.

– Erkek çevre sahibi olmalı yani günümüz deyişi ile network’ü olmalı. Her branşta, her seviyede tanıdığı ve iletişim kurabileceği bir çok insan olmalı eğer bir aile babası olacaksa. Çünkü ileride elbette bir avukata, bir doktora, bir polise, bir temizlikçiye, bir bakıcıya, bir turizm acentesine, bir galericiye, bir butikçiye ihtiyacı olacak ve bu ihtiyaç duyulduğu anda bağlantılarını kullanarak işten karlı çıkacak.

– Mangal Yapmayı Öğrenmeli. Aile babası adam mangalı yakar, eti pişirir evini besler. Bu dünyadaki aile yapısının vazgeçilmezidir.

– Ev bekar evi ya da öğrenci eviyse ve de evde Playstaion, XBox ya da Wii varsa o ev hücre evinden beter olur. Günler boyunca eve kapanılıp PES, Fifa yada Rock Band gibi çok kişili oynanan oyunlara sarmalı bir erkek. Evlenince yapamayacak, hanım arayacak hesap soracak nerede kaldın diye. Tadı kaçıp oyunu yarıda bırakarak eve dönecek.

– Genç erkeklerin bir araya geldiğinde en çok yaptığı şeydir bu. Ya poker oynanır, ya iddia oynanır. Ama bence yapılırsa en güzel olacak olan hareket, Kıbrıs’a atlayıp gidip kumarhanede bir rulet ya da blackjack patlatmak olur. Evlenince gelirler ortak olacak, ortak paranızı fütursuzca böyle saçıp savuramazsınız.

– Belki bir çok kişi buna karşı çıkacak ama, evliyken yapmasından kat kat iyidir bu. Aldatmalı bir sevgilisini. Aldatmanın nasıl birşey olduğunu bilmeli erkek. Kendi vicdanını sınamalı. Kendi sınırlarını bilmeli.

– Ying’in Yang’i de var. Aldattığı gibi aldatılmalı da. O duyguyu yaşayıp sindirip sindiremiyor mu görmeli. Tepkilerini ölçmeli.

– Bir insanı en iyi iki yerde tanırsın diye özlü bir söz vardır. Biri seyahatte, diğeri ise mahpusta. Mahpusa düşemeyeceğinize göre bu işin oluru tatile çıkmaktır. Birlikte bir gezin tozun, yolculuk yapın, yiyin, için, yüzün, uyuyun, tuvalete girin çıkın. Sınırlarınızı, sabrınızı, bütün gerçekliğiyle yüzünü tanıyın müstakbel eşinizin.

– Anasına bak kızını al sözü atalarımızın yıllar yılı görüp geçirerek oluşturduğu doğru bir öğüttür. Müstakbel eşinin anasına, yani müstakbel kayınvalidesine bir bakmalı. Büyük ihtimalle ileride fiziki olarak karısı da ona benzeyecek.

– Eski sevgiliden dost olabilir, ama Ex’ten Next olmaz. Evlenirken bütün geçmişiyle olan açık kapılarını kapatmalı. Herkese düzgünce evlendiğini bildirmeli, alavere dalavere ile başlamamalı evliliğine. Beyaz bir sayfa, kimsenin gönlünü kırmadan. Yoksa evlendiği gün birileri “Nikah Masasına oturdun işte” ile içip içip ağlayıp durur.

– Bekarlığa veda partisi vermemiş olan bir damat buruktur. Eksik kalmıştır onun nikahı. Burada en büyük iş damadın yakın arkadaşlarına düşüyor. Erkek damat zaten nikah düğün stresinden kendisine bir veda partisi düzenleyecek halde olamaz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER