6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Erkeklerin Çapkınlık Sebepleri

468_8e833Çapkınlık sadece erkeklere mahsus bir mesele değil. Kadınlar da çapkınlık yapabilirler. Ancak, genellemelere bakılırsa daha çok erkek davranışı olduğu ortaya çıkıyor. Hatta araştırmalar erkeklerin bir çoğunun çapkınlık yaptığını ya da çapkınlık yapmaya meyilli olduğunu gösteriyor. Yine araştırmaların sonuçlarına göre, ortaya çıkan en önemli gerçek ise, güzel bir kadın gördüklerinde dayanamayıp bakmaları.

Erkek çapkınlığı üzerine yapılan bu araştırmalardan bir tanesi de İskoçya’daki Stirling Üniversitesi’ne ait. Stirling Üniversitesi’nin yaptığı araştırma sonucuna göre, erkeklerin çapkınlık sebebi evrimlerinden kaynaklanıyor. Yani çapkınlık genetiksel bir erkek davranışı.

Üniversitenin yaptığı araştırma haberi, Daily Telegraph gazetesinde yayınlandı. Araştırma haberine göre, kadınların tercihi aşina oldukları erkekler iken, erkekler ise tanımadıkları ama çekici buldukları kadınları tercih ediyorlar. Erkekler tanımasalar da güzel buldukları her kadınla ilgileniyorlar. Araştırmacılar bu durumun, erkek atalarının çoğalma içgüdüsüyle çok kadınla birlikte olabilme çabalarına dayalı genlerini aktarma güdüsüne bağlı olarak ortaya çıktığını ifade ediyorlar. Kadınlarınsa çocuklarına bakabilecek, güvenilir eşler aramaları nedeniyle, kendilerine aşina erkekleri tercih ettiği söyleniyor.

Araştırmada, erkek ve kadın gönüllülere çeşitli yüz resimleri gösteriliyor ve ne ölçüde çekici bulduklarını söylemeleri isteniyor.

Daha sonra da, başta gösterilen resimlere yeni resimler eklenerek bir kez daha puan vermeleri talep ediliyor.

Erkek gönüllüler daha önce gördükleri kadın yüzlerini, yeni gördükleri yüzlere göre daha az çekici buluyor. Araştırmada gönüllülere aynı zamanda, gördükleri fotoğraflardaki yüzlerin, eşlerinin yüzlerine ne kadar benzediği soruluyor. Erkekler, eşlerine en az benzeyen yüzleri, en çekici yüzler olarak değerlendiriyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER