19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Erkeklerin Burnu Neden Daha Büyük?

14182Erkeklerin burunlarının kadınların burunlarından daha büyük olduğunu biliyor muydunuz? Normalde erkekler fiziki olarak daha güçlü bir yapıya sahip olduklarından elleri, ağızları, burunları…vs kadınlardan daha büyükmüş gibi bir his uyandırır. İşte bu algılamanın burun konusunda gerçek olduğunu bilim adamları yaptıkları araştırmalarla kanıtladılar. Kısacası erkeklerin burnu, kadınların burnundan %10 daha büyükmüş.

ABD’li araştırmacılar, erkek ve kadın burnu arasındaki ölçü farkını belirledi.

Erkek ve kadınların burun büyüklükleri sanıldığı kadar fazla değil. ABD’nin Iowa Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, fark sadece yüzde 10. Bu farkın sebebi ise kas dokusundan kaynaklanan oksijen talebi.

Araştırmada 3 ile 20’li yaşlarda olan 38 Avrupa kökenli insanın burun ölçüleri değerlendirildi. Erkeklerin daha büyük burunlu olmasının temel sebebi olarak, daha fazla yağsız kasa sahip olmaları gösterildi. Daha büyük bir burun kas büyümesini teşvik ettiği gibi kas oranının korunmasında da rol oynuyor.

Burun büyüklükleri, erkek ve kız çocuklarında genelde 11 yaşında, ergenliğin başlangıcıyla beliriyor

American Journal of Physical Anthropology dergisinde yayımlanan araştırma, modern insanların daha kaslı olan Neandertallerden neden daha küçük burunlu olduğunu da açıklıyor.

Iowa Üniversitesi’nden Nathan Holton, “Antik insanlara kıyasla vücutlarımız daha az oksijene ihtiyaç duyduğu için burunlarımız küçüldü” ifadesini kullandı.

Holton, “Vücut büyüklükleri aynı olsa bile burun ölçüleri farklı oluyor. Bunun nedeni ergenlik dönemiyle başlayan doku dağılımındaki farklılık” dedi. Bilim insanları, farklı kültürlerdeki bulguların da eklenmesi gereken yeni araştırmalar yapılacağını belirtti.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER