9.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Erkeklerin Bakım Sorunlarına Pratik Çözümler

erkekler_cildinizi_sevin_h51084Günümüz erkekleri de en az kadınlar kadar bakımlı olmayı seviyor. Giyimden traşa, cilt bakımına kadar dış görünüşlerine önem veriyorlar. kendilerine vakit ayırıyor ve bu uğurda ne gerekiyorsa yapıyorlar. Saçına başına bakan erkeklerin, ”erkek adama yakışır mı?” diye kınandığı günler de çok gerilerde kaldı. Artık erkekler kaç yaşında olursa olsun kişisel bakımı önemsiyorlar. Zaten artık günümüz kadınları da kendine bakan erkeklerden hoşlanıyorlar. Kendine bakmayan erkeklere prim yok. Tırnaktan cilt bakımına, saçlardan giyimine kadar; seçtikleri erkeğin her şeyine dikkat ediyorlar.

İşin içine kadın tercihleri girince, elbette bakımlı olmak da erkeklerin üzerine farz oluyor. Erkeklerin kişisel bakımda en çok sorunla karşılaştıkları konulardan bir tanesi cilt bakımıdır. Cilt sorunları, kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de sorun oluşturmaktadır. Akne ve ciltte kılcal damar çatlaması, aşırı tüylenme..vs erkek bakım sorunları arasında yer alıyor.

Hep kadınlar için bakım önerileri sunacak değiliz ya. Biraz da erkeklerin bakım sorunlarına değinelim, önerilerde bulunalım dedik ve bazı kişisel bakım sorunlarını nasıl çözeceklerine dair uzman önerilerini portalımıza taşıdık.

İşte erkeklerin bakım sorunlarına pratik çözümler…

– Eski akne izleri kendinize olan güveninizi sarsıyorsa

Ergenlik yıllarından kalma sivilce izleri derin ve sayıları fazlaysa, lazer veya kimyasal peeling yöntemi uygulanabilir. Bu izler görünür ancak derin değilse, herhangi bir cilt bakım merkezini ziyaret edebilir ve daha hafif terapiler deneyebilirsiniz. Ayrıca cilt yüzeyinin pürüzsüz bir hale gelmesini sağlayan kozmetik dolgu maddeleri ve peeling ürünleri de bu izlerin silinmesinde oldukça faydalıdır.

– Sırtınızdaki akne sayısı günden güne artıyorsa

24 yaşına gelen kişilerin yüzde 90′ının cildinde akne belirtisi görülmeye başlar. Yüzden sonra aknenin en sık görüldüğü yer, sırt bölgesidir. Bunun sebebi, yağ bezlerinin bu bölgede yoğun olarak bulunmasıdır. Ayrıca bu bölge sürekli giysiyle örtülü ve ulaşılması zor olduğu için sırtta akne belirtileri olmaması neredeyse imkansız diyebiliriz. Bu oluşumu engellemek için alfa ve beta hidroksi asit içeren vücut peeling’i kullanmanız gerekiyor. Alfa hidroksi asit cildi ölü hücrelerden arındırıp gözenekleri açarken, beta hidroksi asit antibakteriyel içeriği ile gözeneklerde biriken yağı temizleyerek akne problemini çözer.

– Yanaklarınızdaki damarlar çatlıyor veya kızarıklık varsa

Bunun sebebi, yanaklarda ve burun kısmında görülen bir deri hastalığı olan rosacea olabilir. Bu kızarıklığı azaltma yolları çok çeşitlidir. Öncelikle ciltte kızarıklığı tetikleyebilecek ürünlerden kaçınılmalı (Örneğin sabunla yıkamak, sert tıraş köpükleri ve alkol bazlı tonik veya aftershave kullanmak). Ayrıca çok sıcak veya çok soğuk havalara, baharatlı yiyeceklere ve alkol kullanımına da dikkat etmek gerekiyor. Cildinizin hassaslaştığını hissettiğiniz zamanlarda hafif formüllü yüz spreyleri kullanmanız önerilir. İçeriğinde sabun bulunmayan bir yüz temizleyicisiyle cildinizin temizlemesini sağlamalı ve tıraştan sonra rahatlatıcı bir serum uygulaması yapmalısınız.

– Soğuğa, sıcağa ve dış etkilere karşı hassas bir cilde sahipseniz

Erkeklerin cildinin sert ve yıpranmış olduğu kanısı oldukça yanlıştır. Aslında çoğunun cildi kadınlardan daha hassas olabilir. Erkeklerin cildi soğuktan, hava kirliliğinden, güneş ışınlarından ve günlük tıraş ritüelinden dolayı bir hayli yıpranır. Doğal ve organik cilt bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

– Fazla testosterondan dolayı tüyleriniz sert ve sık çıkıyorsa

Erkek bünyesinde bulunan testosteron hormonu kadınlardakinden fazla olduğu için, tüyleri daha fazla ve daha koyu olarak çıkar. Ancak bu tüylerden kurtulmanın yolları var:

Lazer Epilasyon: Erkekler genelde sırt, göğüs ve bacaklar gibi vücutlarının geniş bölgelerine lazer epilasyon yaptırmayı tercih ediyorlar. Bu işlem tüy kökünün yok edilmesi biçiminde çalışıyor. Yalnızca koyu renk tüyler üzerinde etkili oluyor.

Ağda: Bu yöntem tüyleri kökünden alıyor ve tüylerin çıkma süresi sekiz haftayı bulabiliyor. Bu işlemi uygulayabilmek için tüylerin en az iki milimetre olması gerekiyor.

Tüy dökücü ürünler: Bu kimyasal ürünlerin kullanımı oldukça kolay ve tüylerin çıkmasını bir hayli geciktiriyor.

– Solunum probleminiz varsa ya da burnunuz biçimsizse

Erkeklerde en sık uygulanan operasyonlardan biri de burun ameliyatları. Burun operasyonu için doktora başvuran erkeklerin çoğunda solunum yolu problemlerine de rastlanıyor. Bu sorun özellikle gece uykusunda nefes alırken daha fazla rahatsız ediyor ve horlamaya sebep oluyor. Bu şikayetle gelen hastanın solunum problemi olup olmadığına bakılıyor ve ardından estetik açıdan analizi yapılarak en uygun operasyon şekli belirleniyor. Modern burun estetiği ameliyatlarında amaç, operasyon sonrasında daha sağlam, daha güçlendirilmiş kemik ve kıkırdak yapıları bırakabilmek ve mevcut olanı da desteklemek. Çoğunlukla fazla acılı olmayan bu ameliyatta, ilk 48 saat göz kapakları şişebilir. Ancak ağrı olmaz. Ameliyattan birkaç saat sonra bandajlar çıkarılır. İlk gün buz kompresi uygulanır, buna ikinci gün de devam edilir. Bir sorun yoksa çoğunlukla alçı 5-6 gün sonra çıkarılabilir.

– Karın, bel ve meme bölgeniz çok yağlıysa

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Hüseyin Güner bu sorunun çözümünü şöyle anlatıyor: “Erkeklerde özellikle karın, bel ve meme bölgesinde yağlanma problemi çok yaygın. Buna bağlı olarak yağ alma ameliyatları da çok sık başvurulan yöntemlerden. Erkeklerde bu operasyon için yüz, yanak, gıdı, boyun, burun kenarları, meme, üst kol, sırt, yan karın, göbek üstü, bel ve genital bölge en sık uygulama alanlarıdır. Bu operasyonda alınan yağların bir kısmı yüzdeki kırışıklıkların tedavisinde, dudak, çene, elmacık kemikleri dolgunlaştırmada kullanılabiliyor. Operasyon sonrası bir-iki hafta hasta bandaj ve korse kullanıyor. Beş gün sonra yıkanabiliyor. Şişlikler bir ay kadar sürüyor, morarma ya hiç olmuyor ya da en fazla 15 gün sürüyor. Bunlara rağmen hasta, operasyondan birkaç gün sonra işinin başına dönebiliyor. Başvuranların büyük kısmı yıllardır her türlü diyet ve egzersize rağmen yok olmayan, olsa da 1-2 kilo alma ile yeniden oluşan bölgesel fazlalıklardan şikayet ederek geliyorlar.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER