10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Erkeklerin Asla Yaptırmamaları Gereken Dövmeler

1 Erkeklerin dövme yaptırmasının racona uygun mu ters mi olduğunun tartışıldığı bir zeminde, yaptırırsa hangi dövmelerin uygun olup olmayacağı da tartışılan konular arasında. Türk toplumunda erkeklerin dövme yaptırmasına genelde iyi gözle bakılmaz. Dövmenin erkek görünümünü yumuşattığı düşünülür.

Toplumdaki bu önyargıya rağmen, dövmeler bazı erkeklerin vazgeçilmezleri arasındadır. Dövme sever erkekler, günlük yaşamda kendilerini yansıttığını düşündükleri bir çok şeyi dövme ile ifade etmeye çalışırlar. Dozunda ve seçici davranarak yapılan dövmelerin bazı erkeklere de çok yakıştığını kimse inkar edemez. Ancak bazı erkekler dövmenin dozunu kaçırıp akılarına esen her şeyin dövmesini yaptırarak kendilerini komik duruma düşürürler.

Dövmelerin zor silindiğini de hesaba katarak erkeklerin bazı dövmeleri yapmaktan kaçınmaları gerekir. Toplumun bakış açısı belliyken, bir erkeğin toplumda yanlış anlaşılmasına sebep olacak dövmeler ile, ileride keşke yaptırmasaydım diyeceği türden dövmeleri yaptırmamaları doğru bir karar olacaktır.

Erkeklerin Asla Yaptırmamaları Gereken Dövmeler

– Süper kahraman amblemi

Evet Batman tam bir kahraman, Örümcek Adam bir harika ve Superman’in kolunun tek bir hareketiyle galaksiler arası bir tehdit oluşturabilecek güçte olması çok etkileyici. Göğüslerini süsleyen amblemleri onların hikayelerindeki kahramanlıklarını temsil ediyor. Ancak bunları üstünüze yaptırdığınızda bu amblemler sizin inekliğinizi temsil ediyor. İtiraf etmek zorundayız ki çizgi Romaları okumak eğlenceli olsa da, eğer onlara olan bağlılığınızı gururla sergileyebiliyorsanız, kendinize uygun kadın hayranları çizgi roman hayranları toplantılarında bulabilirsiniz.

Onun yerine: Bir aile amblemi veya arma

Bir aile amblemi veya arması size dayanabileceğiniz somut bir şey verir, ayrıca sizin için eşsizdir. En iyi yanı ise; ertesi sabah yanınızdaki kadınla gururla bundan bahsedebilirsiniz.

– Mitolojik Bir Hayvan

Şu hapishane diyalogunu düşünün:
Hücre arkadaşı 1: Bana yeni bir dövme yapar mısın?
Hücre arkadaşı 2: Tabi ki. Ne istiyordun?
Hücre arkadaşı 1: Tek boynuzlu at veya peri kızı
Hücre arkadaşı 1: Kesinlikle peri. Binadaki herkes tek boynuzlu at yaptırıyor.
Şimdi. Gerçek hayata dönersek, ister bir dev, ister elf olsun mitolojik bir hayvanı yaptırma fikri o karakterlerin çıktığı mitolojik hikayeler kadar gerçekten uzak.

Onun yerine: Gerçek bir hayvan

Bir dövme olarak yaptırmak için dünyada yeterince hayvan var. Ama illa mitolojiye taktıysanız Çin Ejderhası’nı seçin. Centaur (kafası insan bedeni at olan mitolojik karakter)dan uzak durun.

– Çapa

Bir balıkçı gemisi kaptanı mısınız? Savaş gemisinde mi yaşıyorsunuz? Korsan olarak açık denizlere mi açılıyorsunuz? Yoksa Safinaz adında bir kız arkadaşınız ve ıspanağa karşı zaafınız mı var? Öyleyse çapayı unutun. Bu sorulara cevabınız hayırsa çapa dövmesi yaptırmayı gerçek denizcilere bırakıp diğer seçenekleri düşünmeye başlayın.

Onun yerine: Gerçek mesleğinize dair bir sembol

Mesleğinizi düşünün. Borsacıysanız bir boğa dövmesi düşünebiliriniz. İşiniz inşaatla ilgiliyse çekiçlerle ilgili bir dövme, avukatsanız adaletin işareti gözleri bağlı kadını yaptırabilirsiniz. Bilgisayar mühendisi misiniz?

– Simgeleşmiş bir yüz

Bob Marley’in Tanrı, Al Pacino’nun Yaralı Yüz’ünün havalı olduğunu düşünüyorsunuz. Elvis’e karşı da bir sevginiz var. Neden kahramanlarınızı bir dövmeyle ölümsüzleştirmeyesiniz ki? Mantıklı gelebilir ama dikkatli olun: Onların gerçek hayattaki güçlü karakterli suratları sizin kolunuzda bir çizgi film karakterine dönüşebilir. Sonunda kolunuzdaki bir canlandırmayla kahramanınızı bir karikatüre dönüştürmüş olursunuz. Hem de hayat boyu.

Onun yerine: Onlarla bağlantısı olan cansız bir sembol

Bob’un yüzünü yaptırmaktansa “Redemption Song”un sözlerini ragge renkleriyle yaptırmayı deneyin. Yaralı Yüz’ün, her gün görebileceğiniz bir yere posterini asın. Elvis içinse… Mavi süet ayakkabıları deneyin

– Popüler Kültüre Ait Bir Atıf

Onları söylemeden ya da attığınız e-postalara dahil etmeden edemiyorsunuz. Öyleyse neden dövmesini yaptırıp daha da komik hale getirmeyesiniz ki? Kolunuza “babam sağ olsun” “racon değil kelle keseriz” yazdırmak, o lafa olan hayat boyu bağlılığınızı göstermek ve arkadaşlarınızla bakıp bakıp gülmek şu an cazip gelebilir. Ancak esprinin zamanı geçip anlamı kalmayınca hayat boyu, atlatmak üzere olduğunuz bir dönemin hatıralarıyla yaşamak zorunda kalacaksınız.

Onun yerine: Bir alıntı

Spora ilginiz var ve kolunuza ilham verici bir şey mi yazdırmak istiyorsunuz? Wayne Gretzky’nin şu sözüne bakın “Potaya atmadığınız topların %100ü potaya girmez” Daha entelektüel bir arayış içindeyseniz Oscar Wilde’ın şu sözünü deneyin “Her şeyi bilecek kadar genç değilim.” Güzel alıntılar listesi uzadıkça uzar.

– Çizgi film karakteri

Looney Tunes’la büyümüş ve hala da seyrediyor olabilirsiniz.Bunun sonucu olarak da Bugs Bunny, Daffy veya Yosemite sam dövmesi cazip görünecektir. Ancak Şunu unutmayın: Onlar çizgi film ve siz de savaşa gönderilebilecek kadar büyüdünüz. Elbette kırmızı suratlı bir Emler Fudd komiktir. Ancak bunu kolunuzda baştan canlandırmak kadınları cezp etmekten çok ürpertecektir.

Onun yerine: Orijinal bir çizim

Kendi dövmenizi tasarlayın.Çizemiyorsanız bir arkadaşınızdan yardım alın. Orijinallik her zaman tutar ve sizin de anlatacak hikayeniz olur.

– Dikenli tel
Evet dikenli tel Pamela Anderson’da güzel duruyor ve Motley Cure grubu üyesi Vince Neil 80’lerde yaptırmak koşuluyla bu dövmeye hak kazandı. Ancak bir zamanların asilik sembolü olan bu dövme şimdilerde oldukça yaygınlaştı ve herkes tarafından yaptırılmaya başlandı. Bu da sizin bu akımın öncüsü olmanıza engel oldu. Eğer illa kolunuzu çevreleyecek bir şey yaptıracaksanız da eşsiz bir şey yaratmaktan korkmayın.

Onun yerine: Yazı

Kolunuzun etrafını, sizin için anlamı olan bir yazıyla sardırmayı düşünebilirsiniz. Kendinizden bir alıntı veya büyükbabanızdan iyi bir öğüt kolunuzu sardığında oldukça güzel durabilir.

– Çince sembol

Çoktan yaptırmış olabilirsiniz, ama bugünlerde herkeste Çin sembollü bir dövme var. Ve sorduğunuzda size anlamının barış, güç, şefkat yada başka bir ruhsal tema olduğunu söyleyeceklerdir. İşin kötü yanı ise, çoğu dövmenin tam olarak o anlama geldiğini doğrulayamaz. Haberleri bile olmadan kollarında “Bana Vur” yazısını taşıyor olabilirler.

Onun yerine: Kendi kültürel mirasınızdan bir sembol

Tamam Çinli olmadığınız için havalı yazılarında hak iddia edemiyor olabilirsiniz. Yine de her kültürün eşsiz sembol ve simgeleri vardır. Biraz araştırma yapıp hangisinin size uygun olduğunu bulmanız yeterli.

– Kız arkadaş veya eşinizin adı

Asla ama asla kız arkada veya eşinizin adını yazdırmayın. Çiçek alın, şiir yazın, adını oyuncak ayılara, tişört veya kupalara yazdırın, ama sakın üzerinize yazdırmayın. Romantik bir insansanız ve sonsuza kadar beraber olacağınızı düşünüyorsanız bile, sevgili arkadaşım, sakın yaptırmayın. Zaten aşkınız sonsuzsa, adını hatırlamanız için kolunuzda yazmasına gerek yoktur.

Onun yerine: Kızınızın/oğlunuzun adı

Çocuklarınız yanınızdan taşındığında bile onları umursayacak olmanızın garantisi daha yüksek.

– Yüzünüze yapılacak herhangi bir dövme

Baldır, bacak, omuz, kol… Vücudunuz bir tuval ve sizin de pek çok seçeneğiniz var. İstediğiniz yeri seçin. Yüzünüz zaten spor yaralanmalarından ve bar sonrası denk geldiğiniz delilerden yeterince çekti. Bir de dövme yaptırmaya gerek yok.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER