2.8 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Erkeklere Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı cilt, kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de sorunlar oluşturan bir cilt tipidir. Bakımı oldukça zordur. Cilttek yağ oranını dengelemek için dikkatli bakım gerekir.Özellikle sabahları uyanınca  alın ve burun bölgesinde birikmiş yağların ele gelmesi hiç hoş bir durum değildir. İnsanı rahatsız eden bir durumdur.

Yağlı ciltler yapısı gereği sivilce oluşumuna zemin hazırlar ve güneşe çıkıldığında parlar. Erkeklerde kadınlar kadar olmasa da yağlı cilt sorunları görülmektedir. Özellikle ergenlik döneminde hormonların da katkısıyla ciltte yoğun yağlanma ve sivilcelenme sorunları yaşanabilir.

Yağlı cilt tipine sahip olan erkeklerin sakal traşına özen göstermeleri gerekir. Bıyık ve sakal kökleri ciltteki gözenekleri kaplarlar. Deri altında üretilen yağlar kıl kökü olan yerlerden çıkamadıkları için ciltte sivilce olarak çıkarlar.

Her gün traş olmak cildi yıpratacağından ve enfeksiyon kapma olasılığı yükseldiğinden haftada üç gün traş olmak cildin bakımı için yeterlidir. Traş sonrası kolonya sürülmesi mikropları öldürse de içinde alkol bulunması sebebiyle cildi tahriş de eder. Bunun yerine traş kremleri kullanılması gerekir.Traş kremleri hem cildi yumuşatır hem de traş sonrası oluşacak kızarıklıkları yok eder.

Cildi yağdan arındırmanın bir başka yolu da saf zeytinyağından yapılmış sabun kullanmaktadır. Su tek başına cildi arındırmaz. Yağlı ciltlerde sabun kullanmak gerekir.Ancak sabunların içeriğindeki kimyasallar cilde zarar verir. Bu yüzden cilde zaytinyağı sabunu kullanmak çok faydalıdır. Günde 3 kez sabunla yıkanan cilt hem yağlardan arınır,hem de sabunun içeriğindeki zeytinyağının besleyici özelliğinden faydalanır.

Eğer sivilcelenme cilt yağlanmasına bağlıysa doğal yollarla kurtulmak mümkün. Ancak sebebi herhangi bir iç hastalıktan kaynaklanıyorsa mutlaka bir doktora görünmek gerekir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER