6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Erkeklere Göre Dünyanın En Önemli 10 İcadı

2zpsk11Erkeklere göre dünyanın en iyi 10 icadının hangileri olduğunu biliyor musunuz? Erkeklerin takıldığı en popüler sitelerden biri olan Amerikan aşkmen bu konuda bir araştırma yaptı ve erkekler açısından dünyanın en önemli 10 icadının neler olduğunu tesbit etti.

İşte site tarafından düzenlenen anketin sonuçlarına göre, erkekler için 10 önemli icat…

1- SMS: Dünyanın ilk SMS’i 1992 yılında İngiliz mühendis Neil Papworth tarafından gönderilirken, yollanan ilk mesaj ‘Mutlu Noeller’ diyordu.

2- Televizyon: Televizyon 1923 yılında, İskoçyalı Mühendis John Logie Baird tarafından İngiltere’nin Hastings kasabasında icat edilmişti.

3- Matbaa: 1454 yılında keşfedildi. Johannes Gutenberg tarafından geliştirilen baskı makinesinde ilk olarak 300 adet İncil basılmıştı.

4- Otomobil: 1769 yılında Nicholas Cugnot isimli bir Fransız insan gücüne gerek olmadan hareket eden ilk kara taşıtını tasarladı. Üç tekerlekli taşıt büyük bir buhar kazanından sağlanan güçle çalışıyor, saatte yaklaşık olarak 4. 5 kilometre yol alabiliyordu.

5- İnternet: Bugün dünya nüfusunun yüzde 20’sinin bağlı olduğu internet, 1969 yılında ilk geliştirildiğinde sadece dört bilgisayarı birbirine bağlıyordu.

6- Uçak: Amerikalı Wright Kardeşler 1903 yılında ilk motorlu uçağın uçuşunu gerçekleştirdi.

7- DNA: 1953 Francis Crick ile James Watson DNA molekülünün yapısını keşfetti.

8- Cep telefonu: 1947’de ABD’de Bell Laboratuvarları tarafından geliştirilen cep telefonlarından bugün dünyada 2 milyar adet var. Avrupa Birliği sınırları içerisindeyse kişi başına birden fazla cep telefonu düşüyor.

9- Doğum kontrol hapı: 1951 yılında Carl Djerassi isminde bir kimyagerin bulduğu hap, sağlıklı insanların kullandığı ilk ‘ilaç’ olarak tarihe geçti.

10- Bilgisayar: 1950’lerde IBM tarafından şirketler için üretilen bilgisayarlar o zamanın parasıyla 100 bin dolara mal oluyordu. 1977’de Apple 2 isimli ilk PC modelini geliştiren Steve Job, imkânsız gibi görünen ‘her eve bir bilgisayar’ fikrinin de gerçekleşmesine sebep oldu.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER