7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nedenleri

29153_650x390Saç dökülmesi, kadınlar kadar erkeklerin de muzdarip olduğu bir konu. Ancak saç dökülmesi kadınlardan ziyade daha çok erkeklerde görülen bir durum. Bu nedenle saç dökülmesi ve kel kalmak tüm erkeklerin adeta korkulu rüyasıdır.

Her erkek saç dökülmesine karşı, kendince tedbirler alır. Bilinçli olanlar uzmanından yardım alırken, bazıları kulaktan dolma bilgilerle saç dökülmesinin önüne geçmeye çalışır. Erkeklerde saç dökülmesi için yapılan uygulamalar üzerinden prim yapanların sayısı az olmadığı gibi, erkek saç dökülmesi ile ilgili uygulamalar konusunda rant elde etmek üzere oluşmuş büyük bir pazar da mevcuttur. Ancak, oluşan bu pazarda sahtekarlıkların da olacağı düşünülerek ya da bu pazardaki ürünlerden maksimum nasıl yararlanılacağı hakkında bilgi edinmek amacıyla muhakkak bir uzmandan yardım alınması doğru bir karar olacaktır.

Erkeklerde tamamen saç dökülme gerçekleşmeden önce saç seyrekleşmesi yaşanır. Saç seyrekleşmesi, yine yoğun bir saç dökülmesi ve yerine yeni saç gelmemesi sonucu yaşanan bir durumdur. Saç seyrekliğinin en iyi tedavi şekli medaikal yöntemlerdir. Çeşitli ilaçların ve spreylerin denenmesi saç seyrekliğinin önüne geçilmesine olanak sağlayabilmektedir. Saç seyrekliğinde ilaç ve sprey kullanımı kişiye zaman kazandırırken bir müddet sonra kellik tam anlamıyla oturursa veya kişi artık kendi saçlarını kullanmak istemiyorsa saç ekme yöntemi uygulanmaktadır. Saç ekimi günümüz teknolojisiyle klasik saç ekim yöntemi ve modern yöntemi olmak üzere iki tipte yapılmaktadır. Son günlerde erkekler tarafından saç ekiminde en çok modern yöntem tercih edilmektedir. Modern yöntemle yapılan saç ekiminin tercih edilebilirliğinin yüksek olmasının nedeni kişide herhangi bir dikiş izinin kalmıyor olmasıdır.

Erkeklerde görülen saç dökülmesi, bir çok nedene dayanmaktadır. Ancak, erkeklerde görülen saç dökülmesinin en önemli nedeni, genetiksel faktörlerdir. Erkeklerdeki genetiksel saç dökülmesinin önüne geçmek, ne yazık ki günümüz teknolojisiyle mümkün değildir. Fakat sürecin henüz başındayken yani saç dökülmesi yeni başlamışken alanında uzman bir hekime başvurduğunuzda saç dökülmesi konusunda yararı kanıtlanmış olan ürünler tavsiye edebilir. Bu ürünlerin saçların dökülme süresini biraz daha uzatabileceğini söyleyebiliriz.

Toplumda doğru olduğu kabul edilen ve özellikle küçük yaşlarda uygulanan saç dökülmesini önleyici, saçların gürleşmesini sağlayıcı yöntemlerden birisi de saçların kazıtılmasıdır. Fakat bu durum sanıldığı gibi saçların gürleşmesine engel olmamaktadır. Saçların kazıtıldığında daha gür olarak çıkıyor olduğunun düşünülmesi saç tellerinin kök kısmının üstlere oranla daha gür olmasından kaynaklanmaktadır. Yani saçların kazıtılmasının gür saçlar getireceğinin düşünülmesi tamamen yanılgıdan ibarettir. Tüm bunların haricinde uzmanlara göre özellikle mevsim değişimlerinde yaşanan normalden fazla saç dökülmelerinin önüne geçebilmek için saçların tazelenmesi adına uçlarından kesilmesi faydalı olacaktır.

Saç dökülmesinin belirli bir miktara kadar olanının normal olduğu ve bundan korkulmaması gerektiği uzmanlarca dile getiriliyor. Sağlıklı bir bireyin kafa derisinde ortalama rakam verecek olursak yüz bin – yüz elli bin arasında saç kökü bulunmaktadır. Bu saç köklerinin her biri büyüme, gelişme, dinlenme ve dökülme sürecinden geçmektedir. Kişinin saç tellerindeki bu süreci fark etmesi mümkün değildir. Sağlıklı kafa derisinde bulunan saç köklerinin yaklaşık olarak günlük 100 – 150 tanesi sürecin dökülme evresindedir ve gün içerisinde dökülür. Yaklaşık olarak günlük belirttiğimiz sayıya kadar olan dökülmeler fizyolojik açıdan normal olarak kabul edilirken daha fazla dökülmeler ise sebebi araştırılması gereken dökülmeler olarak tanımlanabilmektedir.

Erkeklerin korkulu rüyası olan saç dökülmeleri hakkında temkinli yaklaşılan uygulamalardan bir tanesi de saçlara sürekli olarak jöle gibi malzemelerin tatbik edilmesidir. Özellikle son yıllarda sıkça kullanılan saç şekillendirici ürünlerin kimyasal oldukları unutulmamalıdır. Uzmanlar bu tarz kimyasal ürünlerin kullanımının süreklilik arz etmesini tavsiye etmeseler de saçların kozmetik olarak görünümünün önemli olması nedeniyle insanlar bu uyarıları pek dikkate almamaktadırlar. Fakat saçların şekillendirilmesi için kullanılan ve kimyasal olan maddelerin saç dökülmelerine neden olduklarını söylemek yanlış olacaktır. Bu durum kullanılan malzemelerin saçların dökülmesine neden olan saç köklerine değil de saç tellerine uygulanıyor olmalarından kaynaklanmaktadır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER