7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Erkeklerde Meme Küçültme / Jinekomasti

Erkeklerde memenin, olması gerekenden daha büyük olmasına jinekomasti denir.Bir hormon dengesizliği hastalığıdır.Vücuttaki östrojen ve androjen hormonlarının  dengesinin bozulması sonucu oluşur.Yaşlılık çağında olan erkekler ile bebeklik ve ergenlik dönemindeki erkeklerde oluşan jinekomasti normal kabul edilir.

Ergenlik dönemindeki 13-16 yaşlarındaki çocuklarda çok sık rastlanır.Ergenlik dönemindeki jinekomasti her iki memede de oluşur.Bir süre sonra da kendiliğinden geçer.

Ergenlerde görülen jinekomastinin normalde en geç 3 yıl içerisinde geçmesi,memelerin normal haline dönmesi gerekir.3 yıl içinde rahatsızlıkta gerileme görülmezse kalıcı jinekomasti olarak genç erkeklerde devam eder.Rahatsızlık gençlerde bazı sıkıntılara yol açar.Memelerde hassasiyet,ağrı ve büyüklük vardır.Giysilerden memeler belli olduğu için hasta psikolojik sıkıntılar yaşar.

Bazı kanser türleri ya da ilaçlar da jinekomasti sebebi olarak gösterilir.Tek memede büyüme kanser habercisi olabilir.Dikkat etmek gerekir.

Ergenlik döneminde oluşan jinekomasti 16 yaşına kadar geçmemişse mutlaka sorun var demektir.Normalde ilk 6 ay -3 yıl içinde rahatsızlık kendiliğinden ortadan kalksa da %10 vakalarda rahatsızlıkta gerileme olmaz.Bu durumda kalıcı jinekomasti oluşmuştur ve müdahale edilmesi gerekir.Bu dönemde aile desteği çok önemlidir.Ailelerin telaşlanmadan,paniğe kapılmadan karar verilecek tedavi yöntemine katkıda bulunmaları gerekir.

Jinekomasti genç erkeğin estetiğini bozduğundan bu durumda cerrahi müdahale ile meme küçültme işlemi kaçınılmazdır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER