6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Erkeklerde Meme Büyümesi (Jinekomasti) Sebepleri

DSCN8176Erkeklerde meme büyümesine jinekomasti adı verilir. Jinekomasti, hemen her erkeğin yaşayabileceği türden bir rahatsızlıktır. Jinekomastinin yani erkeklerde meme büyümesinin tek çözümü ise ameliyattır.

Erkeklerde meme büyümesinin (jinekomasti) nedeni, vücutlarında bulunan kadınlık hormon düzeyinin gerekenden fazla olması ya da bu hormon dengesinin sonradan bozulmasıdır. Her erkeğin vücudunda bir miktar kadınlık hormonu, her kadının vücudunda da bir miktar erkeklik hormonu bulunur. Bu hormonların olması gerekenden fazla bulunması, çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.

Aslında erkek memesi ile kadın memesi yapı olarak birbirinden farklı değildir. Yapısal olarak aynı özellikleri içermektedir. Erkek memesinin kadın memesinden daha küçük olmasının sebebi ise, kadınlık hormonunun erkek vücudunda az olmasıdır. Kadınlık hormonu fazla olan erkeklerde ise meme büyümesi oluşmaktadır. Hatta bazı erkeklerde o kadar büyür ki bir kadın memesi halini alabilir.

Erkeklerde jinekomastinin tek nedeni sadece kadınlık hormonu dengesizliğinden kaynaklanmaz. Oluşan bazı rahatsızlıklar ya da bu rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlar da erkek bedeninde meme büyümesine yol açabilir. Örneğin siroz gibi ağır karaciğer rahatsızlıkları da jinekomastiye neden olabilir.

Tüm bu sebeplerin yanı sıra, bazen jinekomasti oluşumu herhangi bir sebebe dayanmaz. Yani sebepsiz olarak erkek memesinde büyüme sorunu yaşanabilir. Uzmanların da bildirdiğine göre, jinekomasti vakalarının çoğunluğu sebepsiz olarak meme büyümesine dayanmaktadır. Bunun sebebi ise yine uzmanlarca, uyarıcı olarak kullanılan yüksek miktarda erkeklik hormonuna bağlanmaktadır. Uzmanların açıklamalarına göre,  Erkeklik hormonu vücutta kullanıldıktan sonra yok edilirken ortaya kadınlık hormonuna benzeyen bir ara madde çıkıyor ve bu da yüksek miktarlarda olunca göğüslerin büyümesine neden oluyor.

Jinekomastinin Ameliyatsız Çözümü Var mıdır?

Jinekomasti oluştuktan sonra büyüyen meme dokusunun ameliyat ile alınması gerekir. Yani jinekomastinin ameliyattan başka çözüm yolu bulunmuyor. Uygulanan hormon tedavileri de jinekomastiyi geriletmiyor. Jinekomasti için İki tür ameliyat yapılıyor. Eğer büyüyen meme bezi yumuşak ve yağlı ise sadece liposuction, yani yağ alma ameliyatı yeterli olabiliyor. Ama sert ve büyük jinekomastilerin açık teknik ile çıkarılması gerekiyor. Ancak bu izli bir ameliyat değil. Meme ucunun altında, deir ile renkli kısmın birleşme hattında yarım daire şeklinde bir kesik yapılıyor ve meme bezi buradan çıkarılıyor. Gerekiyorsa liposuction da yapılıyor.

Bu küçük sayılabilecek bir ameliyat. Ortalama bir saat sürüyor, ağrılı bir ameliyat değil. Hastanede yatmak gerekmiyor. Pansumanlar iki gün sonra çıkarılıyor ve üçüncü gün yıkanılabiliniyor. Dördüncü gün işinize dönebilirsiniz.

Jinekomasti Ameliyatının Komplikasyonları

Bu tür ameliyatlarda ciddi bir kanama olasılığı neredeyse yok. Kanama memenin bir kenarında kan birikmesi yani “hematom” şeklinde olabilir. Aynı şekilde ameliyattan sonra beşinci gün civarında tek taraflı bir şişlik enfeksiyon habercisi olabilir. Yine çözüm enfeksiyonun temizlenmesi ve tabii antibiyotik tedavisi olacaktır. Asimetri bu ameliyattan sonra karşılaşılabilecek sorunlar arasında. Nadir de olsa ciddi asimetrilerde bir rötuş ameliyatı gerekebilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER