19.6 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 5, 2023

Erkekler Sevgililerinin Ya da Eşlerinin Hangi Meslekten Olmasını İstiyor?

calisan_kadinlara_makyaj_onerileriBazı meslekler var ki, erkekler sevgililerini ya da eşlerini bu mesleklerden seçmeyi seviyor. Bu seçimdeki en büyük etken ise, bu mesleklerin sunduğu maddi imkan ile iş garantisi. İş garantisinin de maddi imkanların da çağımızın en büyük sorunlarından olduğunu düşünürsek erkekler haksız da sayılmazlar aslında. Bunun yanı sıra, erkekler sevgililerinin bazı mesleklerde çalışmasını hiç tercih etmiyorlar. Örneğin sekreterlik gibi. İş ortamı ve çalışma koşulları nedeniyle bir çok erkek sevgilisinin sekreter olmasını istemiyor.

Elemanonline.net’in bu konuda yaptığı bir araştırma, erkeklerin daha çok hangi mesleklerden eş ya da sevgili tercih ettiklerini ortaya koyuyor. Ancak, ankette kadınların tercihlerine  de yer veriliyor. 9.816 kişinin katıldığı bir anketle, ankete katılan kişilere ”Eşinizin/Sevgilinizin hangi meslek grubunda çalışmasını istersiniz ve istemezsiniz?” soruları soruldu.

Anket sonuçlarına göre, kadınların sevgilileri / eşleri için tercih ettiği mesleklerin başında yüzde 20,6 gibi yüksek bir oranla mühendislik geliyor.

Memurluk yüzde 12,8 ile ikinci sırada yer alırken, öğretmenlik yüzde 12,2, avukatlık ise yüzde 9,9 oranına sahip.

Erkeklerde ilk beş hemen hemen değişmese de sıralama oldukça farklı.

Ankete katılan erkeklerin yüzde 17,8’si eşlerinin ya da sevgililerinin öğretmen olmasını istiyor.

Sıralamada memurluk yüzde 16,2 ile ikinci, mühendislik ise yüzde 12,8 ile üçüncü sırada.

Tercihlerde iş garantisi etkili

Anket sonuçlarında iş garantisi yüksek mesleklerin üst sıralarda yer aldığına dikkat çeken Elemanonline.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, “Özellikle ilk 5’te yer alan mühendislik, memurluk, öğretmenlik gibi meslekler çok değişken olmayan, stabil meslekler” dedi. Duyarlar bu tür mesleklerin tercih edilme nedenini ise şöyle açıkladı:

“İş kaybetmek, herkes için en önemli endişelerden biri. Dolayısıyla gerek erkekler gerekse kadınlar eşlerinin ya da sevgililerinin, çok değişken olmayan, iş garantisi olan mesleklere sahip olmasını tercih ediyorlar.”

Cinsiyete göre oranlarda küçük değişimler olduğunun da altını çizen Duyarlar, bunun da mesleklerin algısından kaynaklandığını söyledi. Duyarlar, “Mühendislik toplumda maskülen bir meslek olarak kabul edilir. Bu nedenle de kadınların tercihlerinde daha üst sıralarda yer alıyor. Öğretmenlik ise çalışma koşullarının nispeten rahatlığı nedeniyle erkekler tarafından eşleri ya da sevgilileri için tercih ediliyor” dedi.

Kadınlar sevgililerinin polis, erkekler sekreter olmasını istemiyor

“Eşinizin/sevgilinizin hangi meslek grubunda çalışmasını istemezsiniz?” sorusuna ise kadınların cevabı yüzde 49,4 gibi yüksek bir oranla ‘polis’ oldu. Aşçı yüzde 20 ile ikinci sırada yer alırken, kaptan yüzde 9,6, gazeteci ise yüzde 7,3 oranına sahip.

Erkeklerde ise sıralama oldukça farklı. Ankete katılan erkeklerin yüzde 19,7’si eşlerinde ya da sevgililerin ‘sekreter’ olmasını istemiyor. Sıralamada ‘oyuncu’ yüzde 17,8 ile ikinci, ‘satış temsilcisi’ ise yüzde 16 ile üçüncü sırada.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER