28.8 C
New York kenti
Cuma, Ağustos 19, 2022

Erkekler Neden Selülit Olmaz?

Erkeklerde neden selülit olmaz? Selülit neden kadınların sorunudur? Evet erkeklerde selülit olmaz. Selülit bir kadın sorunudur. Bütün kadınlar hayatlarının bir döneminde mutlaka selülit gerçeğiyle karşı karşıya kalırlar. Oysa erkeklerin selülit gibi bir sorunları yoktur? Çünkü erkekler ile kadınlar arasında önemli fiziki ve biyolojik farklılıklar vardır.

Erkeklerin selülitlerinin olmayışının nedeni vücutlarında kadınlara oranla daha az östrojen hormonu bulunmasıdır. Ayrıca kadınlardaki dokular erkeklerin dokularına göre daha az esnektir, bu da kadınların erkeklere göre daha çabuk hasar gördüklerini gösterir.

Selülit en çok hormonlar sebebiyle ortaya çıkar. Aslında erkeklerin selülitlerinin olmayışının temel nedeni de vücutlarında kadınlara oranla daha az östrojen hormonu bulunmasıdır. Diğer bir faktör de kalıtımdır. Eğer annenizde selülit varsa; sizde de olma olasılığı yüksektir. Bu hormonal ve kalıtımsal faktörler, bazı bölgelerdeki dermisin daha kolay zarar görmesine neden olur.

Selülitli bölgelerdeki dermis altı yağ hücreleri deri yüzeyine daha yakındır çünkü dermis hasar görmüştür. Kadınlardaki dokular erkeklerdekilere göre daha az esnektir. Bu da kadınların erkeklere göre yaş ve çevreetkileri ile neden daha çabuk hasar gördüklerini gösteren diğer bir etkendir. Bazı nedenlerden dolayı kadınların bacaklarında çok kolay çürümeler meydana gelir ve görünür kılcal damarları çıkabilir. Bu da zayıf damarların varlığına işaret eder, bu durum da selülitin temel nedenlerinden birini oluşturur. Bu durumun nedeni hormonal veya kalıtımsal olabilir ancak kanıtlara dayanarak gerçekliğinin şüphesiz olduğu söylenebilir.

YAĞLAR YUKARI ÇIKAR
Dermis bu hasara dayanmaya çalışırken su kaybeder ve güçsüzleşir. Sonuçta parçalandığında, altında sessizce yatmakta olan dermis altı yağlar dikkat çekici bir biçimde yukarı doğru yol almaya başlar. Epidermis güçsüz ve susuzsa; incelir ve selülit yüzeyden görülebilir bir hal alır.

Selülitlerden kurtulmak için yağları yakmaya değil dermis ve epidermisi onarmaya odaklanmamız gerekmektedir. Selülit tıbbi bir bozukluk olarak ifade edilebilir. Önce, gözle görülmeyecek kadar küçük değişimlerle başlar ve bu değişimler yüzeye yansımaz. Görünmeyen bu değişimler daha sonra kendilerini kozmetik problemler olarak su yüzüne çıkarır, biz de bunu genelde çukurlar olarak görürüz. Selülit sürekli ilerleyen bir durumdur. Çok küçük bir pürüz olarak başlayabilir ancak daha sonra hem özgüveni, hem de vücut sağlığını derinden etkileyen büyük bir engele dönüşebilir. Bildiğiniz gibi yağ dokusu, vücudun birçok bölgesinde değişen oranlarda bulunur. Öncelikli olarak organlar için koruyucu bir kılıf oluşturur ve enerji deposu olarak işlev görür. Normal yiyecek alımınızı azalttığınızda; vücudunuz, otomatik olarak depolanmış yağ rezervini yakmaya başlar. Düşük kalori diyetlerinde birçok bölgede yağ atılırken, selülit öbekleri olduğu yerde kalır.

YAĞ ERİR SELÜLİT ERİMEZ
Cildin altında bulunan yağ, kasları kaplayan yağdır. Harcayacağınızdan daha fazla kalori aldığınızda; yağ birikme yapar ve bu yağlar ancak diyet ya da egzersiz yaptığınızda yok olur. Uyguladığınız diyet ya da egzersiz ne olursa olsun, kilo verdiğinizde vücut yağ oranınız düşer fakat ölçülebilir bir selülit oranı düşüşü gözlenmez. Bunun nedeni selülite yol açan yağların dermal tabakada hapsolması ve vücudun bu yağları yakıt olarak kullanmamasıdır. Diğer selülit tedavilerinin çoğunun temel sorunu; sadece cilt ve deri altında tabaka oluşturan bağdokulardaki yağları hedef almalarıdır. Bu yaklaşım işe yaramaz; çünkü dermal tabakadaki yağ, normal yağın yanıt verdiği tedavilere aynı şekilde yanıt vermez.

NORMAL YAĞ SELÜLİTE YOL AÇMAZ

Stratum corneum (boynuzsu katman), cildin en üst tabakasıdır. Ölü ve ölmekte olan hücrelerin lipid (yağ) bir zar ile bir arada tutulmuş halinden meydana gelir. Bu hücreler atıldıkça epidermisin altında yeni hücreler meydana gelir ve üstlerinde ne var ne yoksa iterek ilerler.

Canlı epidermis, cildin üst tabakasıdır, stratum corneum ile altında bulunan cilt tabakasını birbirine bağlar. Ölmekte olan hücrelerin ihtiva ettikleri su miktarı gitgide azaldıkça stratum corneuma doğru ilerler. Bu durum güneş ışınları ve diğer çevresel stres gibi yaklaşmakta olan hasar için önemli bir savunma yöntemidir.

Dermis, vücudun yapı malzemesi olarak bilinen lifli materyaller ve diğer maddelerden oluşur. Kan damarları, sinirler, bağdoku, bezler ve tüy folikülü gibi daha küçük organellerin birleşiminden meydana gelir. Dermis, cildinizin esasını oluşturur. Cilde esnekliğini verir. Sağlıklı bir dermis sıkı bir cilt olarak, sağlıksız bir dermis ise sarkma ve kırışıklık olarak kendisini gösterir.

Dermis şunlardan oluşur:

Glycosaminoglycan (GAG) adı verilen maddeler; su tutma kabiliyetini geniş ölçüde etkileyen yarı katı maddeler.

Kolajen ve elastin, dermisin iskeletini oluşturur. Kırışıklıkların direkt nedeni kolajen ve elastinin hasar görmesidir.

Deri altı yağı, dermis tabakasının altında sıkışıp kalan, yakıt olarak yakılamayan yağdır. Üzerindeki dermis ve epidermis hasar görür, zayıflarsa; bu yağlar kendini yüzeye doğru itecek ve selülit görünümü meydana getirecektir.

Bağdoku tabakası vücut bileşenlerini birbirinden ayıran lifli materyaldir.

Normal yağ, fazla yediğinizde ortaya çıkar, egzersiz yaptığınızda ise yakıt olarak yakılır. Selülite yol açmaz. Vücudun her yerinde görülebilir ve sıkıldığında görünümü pürüzsüzdür. Selülitin aksine cildin içinde değil, altındadır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER