7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Erkekler Neden Daha Zayıftır?

erkekler_estetik_2Erkeklerin, fiziksel olarak kadınlardan daha güçlü oldukları bilinir. Daha ağır sporlar yapabilirler, sınırsız ağırlık kaldırabilirler, hatta açılmayan kavanoz kapağını gururla açabilirler. Ancak fiziksel anlamda güçlü olmalarına rağmen, medikal anlamda aynı güce sahip değiller. Yani, hastalıklara karşı, kadınlara oranla daha zayıflar.

Harvard Men’s Health Watch tarafından Ocak 2010’da yayınlanan raporda medikal açıdan erkeklerin “zayıf cinsiyet” olduğu belirtiliyor. Bunun nedeni olarak bir dizi biyolojik, sosyal ve davranışsal faktörler gösteriliyor.

Biyolojik faktörler incelendiğinde erkeklerin bir çok hastalıkta risk grubunu oluşturduğu göze çarpıyor. Örneğin kadınlarda iyi kolesterol erkeklere göre daha yüksek ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma ihtimalleri erkeklerden daha düşük. Kadınlar erkeklerden daha kilolu olmalarına rağmen, fazla kilo erkekte daha çok tehlike oluşturuyor.

Sosyal faktörlerin içerisinde ise, kin, nefret, öfke, stres gibi unsurlar bulunur ve bu duygular erkeklerde çok daha fazladır. Bu nedenle erkeklerin, sosyal olumsuzluklara bağlı hastalıklara yakalanma oranları daha yüksektir. Bunların en başında da kalp rahatsızlıkları geliyor. Kadınlar ise tam tersine daha güçlü sosyal bağlar kurmayı başarır ve bu sayede bir çok psikolojik sorundan uzak dururlar.

Davranışsal faktörlerde ise sigara, alkol ve uyuşturucu bulunur. Bunlar genelde erkeklerin başına bela olan sorunlardır.

İşte Harvard uzmanlarının erkeklere sağlıklarını koruyabilmeleri için önerdikleri…

• Sigaradan uzak durun.
• Tahıllar, sebze ve meyve tüketimine özen gösterin. İşlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun.
• Düzenli olarak egzersiz yapın ve günde en azından 30 dk yürüyün.
• Stresi azaltın, yeterince uyuyun ve güçlü sosyal bağlar kurmaya çalışın.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER