2.8 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Erkekler Kadınlardan Daha Aptal

justin-timberlakeKadınların mı yoksa erkeklerin mi daha akıllı olduğu sorusu, süre gelen bir tartışma konusu. Topluma yerleşmiş genel düşünce ise ”kadınların saçı uzun aklı kısa” diye söylenen kalıplaşmış söz. Bu nedenle erkeklerin kadınlardan daha akıllı oldukları savunulur hep. Oysa saçı uzun aklı kısa kavramı kadınların akılsız değil, duygusal yönlerinin ağır basarak hatalar yaptığını anlatmak için söylenmiştir.

Erkekler kendilerini kadınlardan daha akıllı diye düşüne dursun, bazı araştırmalar erkeklerin bazı konularda kadınlardan daha aptal olduğunu ortaya koyuyor. İşte o araştırmalardan bir tanesi…

İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, erkekler kadınlardan daha aptal.

Ünlü bilim insanı Charles Darwin’in adıyla düzenlenen ve her yıl “ahmakça girişimler sonucu ölenlerin” ruhuna verilen Darwin Ödülleri’nin 1995-2014 yıllarının sonuçları incelendi. Araştırmaya göre Darwin Ödülleri’nin neredeyse yüzde 90’ını erkekler kazandı.

Hürriyet ‘in haberine göre, Darwin Ödülleri listesine giren bazı vakalar şöyle: Kalem şeklindeki silahının gerçek olduğunu arkadaşlarına göstermek için başına sıkarak canından olan bir erkek , çelik halatlarını çaldığı asansörle yere çakılıp ölen bir hırsız, yeterli pul olmadığı için geri gönderilen kendisinin yolladığı patlayıcı içeren kutuyu açıp ölen terörist.

‘GEREKSİZ RİSKLER ALMAYA GÖNÜLLÜ’
Darwin Ödülleri Komitesi tarafından gerçekliği doğrulanan buna benzer 332 olay incelendi. Analizde 14 çiftin ölümü sayılmadı. Aptalca hareketler sonucu yaşamını yitiren 318 kişinin 282’sinin erkek, sadece 36’sının kadın olduğu belirlendi. Araştırmacılar, erkeklerin “toplumda saygı kazanmak ve övünmek için gereksiz riskler almaya gönüllü” olduklarını belirtti. Bununla birlikte “erkeklerin daha aptal olduğu teorisinin” araştırılması gerektiğini de ekledi.

Araştırma British Medical Journal dergisinin Noel sayısında yayımlandı.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER