10.2 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Erkekler İçin Hızlı Kilo Verme Yöntemleri

Kilolu olmanın, özellikle göbek ve bel bölgesindeki yağlanmaların sağlık sorunlarını beraberinde getireceği bilinci oluştuktan sonra, zayıflama, ideal kiloya ulaşma çabaları erkekler arasında da yaygınlaştı. Artık günümüzde ”balkonlu erkek” modasının yerinde yeller eser oldu.

Erkeklerin kilo almalarının en önemli sebebi dengesiz ve düzensiz beslenme tarzlarından kaynaklanmaktadır. İş hayatında gün boyunca ofiste hareketsiz kaldıklarından ve hazır gıdalarla beslendiklerinden kadınlardan daha fazla kilo alıp vermektedirler. Bu da başta kalp olmak üzere genel sağlığı olumsuz olarak etkilemektedir.

Harvard Üniversitesi tarafından erkeklerin beslenme alışkanlıkları ve onların bu alışkanlıklardan nasıl etkilendiklerine dair yaptıkları araştırmaya göre; Gün boyu cips, patates, kola, fast food tüketen erkeklerin sürekli olarak kilo aldıkları; İçerisinde folik asit bulunan ceviz, badem, fındık, meyve ve yoğurt tüketen erkeklerin ise düzenli olarak kilo verdikleri gözlemlenmiştir.

Erkeklerin kilo almasında rol oynayan başka bir etken de uyku düzensizliğidir. En ideal uyku saati 6-8 saattir. 6 saatten az, 8 saatten çok uyumak uyku düzensizliğini oluşturur ve sağlıksızdır. Uyku düzensizliği yaşayan erkeklerde kilo alma meyili gözlemlenmiştir.

Ayrıca gün boyu hareketsiz kalınmamalıdır. Fiziksel aktivitelerde bulunmak kilo almanın önüne geçecektir.

Kilo almanın önüne geçmek için, neyin ne kadar tüketildiğinin, hangi besin değerlerine sahip olduğunun bilinmesi ve yeme kontrolünün elden bırakılmaması gerekir. Şekerli, yağlı ve nişastalı gıdalardan uzak durmalı, daha çok lif içeren besinler, meyve, beyaz et ve protein yönünden zengin gıdalar tüketilmelidir.

Özellikle lif içeren gıda tüketimini ihmal etmemek gerekir. Lifli gıdalar sindirim sisteminin çalışmasını sağlayıp oluşacak şişkinliklerin önüne geçer. Proteinli besin maddeleri ise metabolizma hızını artırdığı gibi kas yapısını da güçlendirir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER