9.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Erkek Tipi Saç Dökülmesine Kahve Tedavisi

Dünyada milyonlarca insan saç dökülmesi sorunuyla mücadele etmektedir.Saç dökülmesi ırsi olabileceği gibi dışsal ya da kişinin yapısıyla alakalı bir çok sebebe dayalı da olabilir.

Erkeklerde en sık görülen saç dökülmesi, ”erkek tipi” saç dökülmesidir. Erkek tipi saç dökülmesinde tepe kısımdaki saçlar ile şakaklardaki saçlar zamanla zayıflar,cılızlaşır. Bu kısımlardaki saçlar yavaş yavaş dökülmeye başlar ve tekrar çıkmazlar. Saçlar dökülerek en sonunda kafanın arka kısmıyla yanlardaki saçlar kalır. Erkek tipi saç dökülmesinde genellikle sınır budur.

Son zamanlarda bilim adamları erkek tipi saç dökülmesi üzerinde çeşitli çalışmalar yaptılar.Bunlardan bir tanesi de dünyaca ünlü biyolog Andrew Weil’in araştırması.

Araştırma sonucunda kahve ile erkek tipi saç dökülmesi arasında bağlantı olduğu ortaya çıktı. Kahve, erkek tipi saç dökülmesini önleyici etkiye sahip.

Erkek tipi saç dökülmesinin sebebi genetik yapıya dayansa da dermatoloji uzmanları erkek tipi saç dökülme sebeplerini erkeklerdeki  testosteron hormonuna bağlamaktadırlar.Bu hormonun fazla salgılanması sonucu dihidrotestosteron adlı kimyasal moleküller oluşur.Bu moleküllerden  saç dipleri zarar gördüğü için saç dökülmeleri yaşanır.

Kahvenin içeriğinde bulunan kafein maddesi, dihidrotestosteron üretiminin önüne geçerek saç diplerindeki folikülleri uyarıcı bir etkiye sahip. Bu etki sayesinde testosteronun yıkıcı etkilerine karşı saçları koruyor.

Sonuç olarak, uygun miktarlarda tüketilen kahve, kalp ve saç sağlığını koruyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER