19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Erkek Beyni Gereksiz Bilgi Deposu

erkekler_hep_mutlu_en_mutlu_h51829”Şu erkekleri bir türlü anlamıyorum” diyen kadınlar aslında haksız da sayılmazlar. Erkekler gerçekten anşılmaz varlıklardır. Bazen dünya yansa umurlarında olmayacak kadar hiç bir şeyi kafaya takmazlarken, bazen de küçük ayrıntılara takılıp kalmaları oldukça şaşırtıcı bir özellik. Gerçekten de tüm erkekler genellikle boş vermeyi severler. Hiç bir şeyi kafalarına takmazlar. Ancak bazen de çok fazla gereksiz ayrıntılara kafa yorarlar. Bu gereksiz ayrıntılarla karşılarındaki kadınları da üzerler.

yazar Mark Mason, The Importance of Being Trivial’ (Önemsiz Olmanın Önemi) adlı kitabında tam da bu konuya parmak basıyor. Yeri geldiğinde erkek beyninin ne kadar gereksiz ayrıntılara takıldığını, ufak detaylarla ilgilendiğini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

İşte kitaptan seçilen ve The Times gazetesinde yayınlanan erkek beyni takıntıları ile ilgili bazı gerçekler. Eğer ”erkekleri anlayamıyorum” diyenlerdenseniz, okumanızı tavsiye ederiz…

1. Erkekler açısından herşey bir biriyle ilişkilidir
Aslında bu detayların hepsinin bir şekilde birbiriyle bağlantısı vardır. Mesela eşiniz ya da erkek arkadaşınız Moby markasını gördüğünde bunun Herman Melville’in ünlü romanı Moby Dick’ten geldiğini hatırlar. Bilgiler arasındaki bu türden bir ilişkiyi erkekler beyinlerinde yıllarca saklayabilirler.

2. Zihnin çalıma yöntemi böyle
Arada hiç ilişki olmadığı durumlarda bile insan beyni olgular arasında ilişki kurma eğilimindedir. Mesela dört tane İngiliz futbol klübünün (Liverpool Aston Villa

3. Erkekler bilgisayar gibi düşünür
Erkek beyni ‘sistematik’ düşünmeye kadın beyni ise ’empatik’ düşünmeye programlanmıştır. Bir araba motoru veya bir bilgisayar işlemcisi de erkek beyni gibi çalışmaktadır: Analitik ve ve belli bir sistem içinde.

4. Gerçeklerin birbiriyle alakasız olmasını erkekler umursamaz
“Angel Tube istasyonundaki merdiven Avrupa’nın en uzun yürüyen merdivenidir” gibi bir bilgi size gereksiz görünebilir. Ama erkek beyni bu türden lüzumsuz bilgilerin bile sistem içinde bir gün işe yarayabileceği varsayımından yola çıkarak bu bilgiyi depolar.

5. Bu bir arkadaşlık alışkanlığıdır
Erkekler birbirleriyle bağlantı kurmak için gereksiz bilgileri kullanırlar. Ligteki hangi takımın hangi oyuncusunun hangi maçta nasıl bir performans gösterdiğini bilmek

6. Önemsiz bilgiler erkeğe kendini ‘önemli’ hissettirir
Önemsiz bilgileri akıllarında tutmak suretiyle erkekler kendi kahramanlarıyla yakınlık kurarlar. Hayran oldukları figürlerin hayatlarındaki küçük ayrıntıları bilmek erkeklere ‘o kahramanlara yakın olma’ duygusu verir.

7. Bu bilgiler bir şekilde erkeklerin merakını tatmin eder
Ufak detaylara olan ilgi en temel bir şekilde insan ırkının merak duygusunu sembolize eder. Aristo’ya kulak verecek olursanız “Bütün insanlar doğaları gereği ‘bilmek’ isterler.” Erkek arkadaşınız veya kocanız önemsiz bir bilgiyi bulmak için Google’da saatler harcamasına rağmen çamaşır makinasının nasıl çalıştırılacağını öğrenmek konusunda ilgisiz davranıyorsa belki de Aristo’ya “Hadi oradan!” demek isteyebilirsiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER