19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Enginarın Faydaları

zeytinyagli-enginar-nasil-yapilir-610x300Sayılamayacak kadar çok faydası olan enginar, ne yazık ki sofralarımızda çok sıklıkla yer almayan bir besin maddesi. Oysa enginar, içeriğindeki fosfor, manganez, demir, potasyum ve kalsiyum mineralleri ile A ve C vitamini sayesinde sağlıklı bir yaşam için gerekli olan en önemli sebzeler arasında sayılıyor. Özellikle hayati fonksiyonların devamlılığı açısından önem taşıyan iç organların sağlığına muhteşem katkılar sağlıyor.

Enginarın halk arasında bilinen en büyük faydası karaciğeri koruması, güçlendirmesi ve karaciğer yağlanmasının önüne geçmesi. Bunun dışında, uzmanlar enginarın daha bilinmeyen bir çok faydasının olduğunu belirtiyorlar ve enginar tüketimini artırmamız konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Enginar nasıl kullanılır? Çiçekleri sebze olarak, taze yaprakları ve kökleri ise ilaç yapımında kullanılır.

– Tüylü kabuklarının kaynatılmasıyla elde edilen enginar suyu ile saçlar yıkanırsa saçları güçlendirir.

– Taze enginar yaprağı kaynatılarak hazırlanan enginar çayı karaciğer hastalıklarında oldukça faydalıdır.

– Enginar suyu kalp çarpıntısına iyi gelir.

– Ateş düşürücü ve iştah açıcıdır.

– Ter kokusunu giderir.

– İshali keser.

– Romatizma şikâyetlerini azaltır.

– Sarılıkta faydalıdır.

– Hücrelerin yıpranmasını engelleyerek yaşlanmanın etkilerini azaltır.

– Enginar kalbi ve damar sağlığını korumakta da etkilidir.

– Meme, rahim ağzı ve prostat kanserini önlemeye yardımcı olur.

– Bedeni ve zihinsel yorgunluğu giderir.

– Vücuda dinçlik verir.

– Kandaki şeker oranını ayarlar, kolesterolü düşürür.

– Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür.

– Karaciğer, böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve böbrek kumlarını döker.

– Enginar karaciğer için çok faydalıdır; karaciğeri korur ve karaciğer hastalıklarının daha çabuk iyileşmesini sağlar.

40 gün enginar yerseniz…

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan anlattı:

Enginar için mucize bir besin dersek abartmış sayılmayız. Son yıllarda yapılan birçok çalışmada sayısız faydası olduğu anlaşılan enginar, özelikle anneler tarafından çocuklarına mutlaka yedirilmesi gereken, olmazsa olmaz bir sebze olarak algılanıyor. Hatta yılda bir kere 40 günlük enginar kürü yapanlara her geçen gün daha çok rastlanıyor.

40 gün üst üste enginar yiyerek yapılan enginar kürünün amacı; karaciğeri güçlendirmek; çünkü enginar yapısında bulunan antioksidanların yardımıyla, vücudumuzdaki birçok toksin maddeyi uzaklaştırır, karaciğeri güçlendirir. Toksin madde uzaklaştırmak için 40 gün üst üste enginar yemek ne kadar etkili bilinmez; ama en son The University of Reading’de yapılan bir araştırmada çıkan sonuçlar enginarın tahtını güçleniyor.

Yapılan çalışmada;

1- Enginarın yüksek miktarda antioksidan içerdiği doğrulanıyor. Enginarın içeriğinde bulunan quersetin ve rutin isimli antioksidanlar kansere karşı vücudumuzu koruduğu gibi aynı zamanda da kalbi güçlendiren özellik gösteriyor.

2- Enginarda bulunan ‘siyanik asit’ adlı madde kötü kolesterolü düşürüyor ve iyi kolesterolün salgılanmasını arttırıyor. Bu da kalp damar sağlığı için ilaç niteliğinde bir fayda demek.

3- Enginarda bulunan yüksek oranda lif yapısı kan şekerinin dengelenmesinde etkilidir. Şeker hastaları için zeytinyağlı veya etli yapılmış enginar yemeği, beslenme kalitesini çok güçlendirir. Şeker kontrolünde pozitif etki gösterir.

4- Enginarın karaciğeri güçlendirdiği savı, yeni çalışmalarda da doğrulanıyor.

5- Enginar yüksek tansiyona karşıda vücudumuzu güçlendiriyor. Enginarın yapısında bulunan potasyum minerali vücutta bulunan sodyum-potasyum dengesinde etkili olup tansiyonun normal seviyelere gelmesinde etki ettiği saptanmış.

‘SALATA OLARAK DA YİYİN’

Enginardan en büyük faydayı sağlamak için; mevsiminde öğlen veya akşam yemeğinde tüketmeliyiz. Zeytinyağlı enginara ilave edilen; havuç+ patates+ bezelye içeren garnitür besin değerini ve lezzetini arttırır. Ayrıca kuşbaşı etli bir garnitür hazırlayıp etli enginar yapıp ana yemek olarak da tüketebilirsiniz. Enginarın kabuğunu soymadan yapılan enginar dolması da Türk yemeği klasiklerimizden biridir. Enginarı salata şeklinde de tüketebiliriz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER