9.6 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Enerjinizi Yükseltmenin 14 Yolu

Enerji düşüklüğü, özellikle kış aylarında çoğumuzun başının derdi. Kış aylarının kasvetli günleri, önemli oranda enerji düşüklüğü yaşamamıza sebep olur. Canımız hiç bir şey yapmak istemez, içimiz kararır ve elimizi kolumuzu kıpırdatacak halimiz kalmaz. Bu enerji düşüklüğü de moral bozukluğunu beraberinde getirir. Eğer önlem alınmazsa hafif yollu depresyon bile kapımızı çalabilir.

Oysa kış demek, içeriye kapanıp kendimizi dinleyerek boşu boşuna olmayan sorunları önümüze yığmak demek değildir. Bir insanın inzivaya çekilerek, yalnız başına kendini dinlemesi kadar kötü bir şey yoktur hayatta. Normalde sorun olarak görülmeyen meseleler bile yalnız zamanlarda büyütülüp sorun haline getirilebilir.

Bu nedenle kış aylarını düşük enerjiyle, karamsar bir şekilde geçirmemek için, enerjimizi yükseltmenin yollarını aramalıyız. Çünkü enerjimizi yükselterek, kış aylarının da tadını çıkarmak bizim elimizde.

Enerjinizi yükseltmek için neler yapabilirsiniz? İşte enerjinizi yükselten 14 öneri…

Alışveriş

Kışın keyfini yaşamaya başlamak için, kendinize seveceğiniz bir şeyler alın. Renkli bir battaniye, rahat bir hırka veya evde kullanabileceğiniz şirin terlikler, kışı sevdirecek giysiler, keyif yapmanız için önemlidir.

Soğuk havalarda da dışarı çıkmanıza yardımcı olacak sportif ve sizi sıcak tutan spor kıyafetler, yaza göre kalın giyinseniz bile hala feminen yanınızı ortaya çıkaracak deri çizmeler, dar kazaklar da mevsimi sevmenizi sağlayabilir.

Dışarı çıkın

Havanın soğuk olması sizi engellemesin, dışarı çıkın. Temiz hava vücudunuza ve ruhunuza iyi gelir. Siz güneş olmadığını düşünseniz de, bulutların arkasındaki güneş sizi etkiler.

En azından 10 dakika yürüme mesafesinde bir yere gidip dönün. Havanın soğuk olması sizi eve tıkmasın. Soğuk hava da güzeldir ve vücudunuzu dinçleştirir. Sadece sıkı giyinin ve yürüyün.

Yaz gibi davranın

Yaz sıcağında kendinizi deniz sularına attığınızı hatırlıyorsunuz değil mi? O zaman hemen gidin ve kapalı havuzda yüzün. Bütün vücudunuz bu sayede çalışacak ve kendinizi dinç hissedeceksiniz.

Kucaklayın

Eğer bir şeyden hoşlanmıyorsanız, onunla uzun süre birlikte olmak size daha çok sıkıntı verir. En iyisi kış mevsimiyle barışın. Onunla kavga etmekten, sürekli söylenmekten vazgeçin. Nasılsa sinirlendiğinizde mevsim daha hızlı geçmiyor. Güzel yönlerini bulmaya çalışın.

Sağlıklı yaşam partisi

Kış demek vücudun güçsüz kalması demek! O zaman arkadaşlarınızı eve davet edin ve sağlıklı yaşam partisi verin. İçinde bitki çayları, özel karışımlar bulunan yiyeceklerin olduğu bir parti hoş olmaz mı?

Ailece aktivite

Ailece paylaşacağınız aktiviteler bulun. Kar yağdığında sokakta kardan adam yapın. Kayın, kartopu oynayın. Kışın keyfini ailenizle birlikte çıkarın.

Kış sporları

Kış geldi diye eve kapanıp kilo almaya başlayamazsınız değil mi? Sadece kışın yapabileceğiniz pek çok spor var, üstelik oldukça yüksek kalori yakmanızı sağlıyorlar.

Müzik dinleyin

Müzik ruhunuzu besleyen ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan en önemli detaydır. Ruhunuzu geliştiren ve motivasyonunuzu yükselten müziğin gücünden yararlanın.

Gelecek planları

En sevdiğiniz kafeye gidin, cam kenarına veya şömine önüne oturun. Önümüzdeki yıllar için büyük bir plan oluşturun. Neler yapmayı istiyorsunuz, neler hayal ediyorsunuz, bunları not edin. Motivasyonun ilk adımı hedef belirlemektir.

Çiçekler

Kışın çiçekler hayatınızı güzelleştirir. Sadece yazın çiçek açtığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Kışın açan pek çok çiçek var. Ayrıca kış aylarında ekilmesi gereken çiçekler var ki, ancak yazın çiçek açabiliyorlar. Bu düzenlemeleri yapın.

Hayvanlar

Sokakta veya barınaklarda kışın soğukta olan ve aç hayvanlara yiyecek götürün. Onların mutluluğu ve sizlere gösterdikleri sevgi karşısında kendinizi çok mutlu hissedeceksiniz.

Vizyondakiler

Sinema kışın en sık yapılan aktivitelerden biridir. Vizyondaki filmleri takip edin. İnternette araştırma yapın ve izlemediğiniz ama görmek istediğiniz filmlerin bir listesini çıkarın. Onları seyretmek için en güzel zaman kış geceleri değil mi?

Kitap ve kahve

Hep kitap okuyacak zaman bulamadığınızdan yakınıyorsanız, kışın en uygun zaman değil mi? Yapın kendinize güzel bir kahve, alın kitabınızı ve kurulun evin en güzel köşesine…. Ayrıca salep, kahve, bitki çayları gibi lezzetli içeceklerin tadına varmak için, kış günlerinden daha uygun bir zaman var mı? Evi saran mis gibi tarçın kokusuyla sıcak bir salep güzel fikir…

Mutfak zamanı

Mutfakta yeni yemekler keşfetmek için zaman arıyorsanız, kış günlerini değerlendirebilirsiniz. Hem sağlıklı, hem enerji veren gıdalarla lezzetli sofralar kurabilirsiniz.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER