-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

En Pozitif On Duygu

İnsan kendi duygularının farkında olmalı. Hissettiğimiz duyguların farkında olmazsak, duygusal durumumuz ile iletişim sağlayamayız. Duygularımızın farkında olmak, bize hissettiklerimizle başedebilme imkanı sağlar. Bu yüzden ne hissediyor olduğumuzu kavramamız, farkına varmamız, duygu durumumuzu tanımlamamız açısından çok önemlidir.

Duygu durumumuz sadece üzgün, şaşırmış, memnun, korkmuş, kızgın olmaktan ibaret değildir. Bunların dışında daha bir çok duygusal durum yaşarız. Yaşadığımız bu duygusal durumlara isim verebilmiş olmak, nasıl bir duygu durumu içinde olduğumuzu nitelememize yardımcı olur.

Hissettiğimiz bu kadar çok duygu bir yana, biz; insanı mutlu eden pozitif duygulardan bahsetmek istiyoruz. Psikolog Barbara Fredrickson, Positivity adlı kitabının duygulardan bahseden bölümü bize bu konuda rehberlik edecek. Barbara Fredrickson, insanı en çok mutlu eden ve en çok rastlanan duygulardan bahsediyor. Kitapta verilen liste, bir çok araştırmanın konusu olmuş ve araştırmalara ışık tutmuş. Araştırmalarda, bu listenin insan hayatını etkileyerek sık sık değiştirdiği sonucuna varılmış. Bu pozitif duyguları ömür boyu yaşamanızı temenni ediyoruz…

– Neşe; En pozitif duygu neşedir. Çünkü kişinin, kendisini güvende hissettiği, mutlu ve rahat anlarında yaşadığı bir duygudur. Neşe, sevgi dolu olduğumuz keyifli zamanlarımızda gelir. Kendimizi enerjik ve hafif hissettiğimiz zamanlarda iç huzurumuzu artıran bir duygudur.

– Umut; İleriye dönük bir duygu durumudur. Kötü zamanlarımızda ya da hayatımızda olumsuzluklar olduğunda her şeyin düzeleceğine, daha iyi olacağına dair bir inançtır. Şu anki yaşadığımız problemlerin, şartlar zor olsa da kalıcı olmadığını ve geleceğin umut dolu olduğunu bilmektir. Umutlu insanlar, gelecekteki tüm engelleri ve zorlukları aşıp, durumlarını düzeltmeleriyle ilgili bir şeyler yapabileceklerine inanan insanlardır.

– Eğlence; Eğlence, kişinin diğer insanlarla bağ kurmasına yardımcı olur. Birlikte eğlenilen, komik olaylara gülünen, eğlenceli bir oyun izlerken yaşanan bir duygudur.

– İlgi; İlgi, kişinin meraklı olmasından ve bir şeye bağlanmasından ileri gelir. Etkileyici şeyler keşfetmek ve yeni şeyler öğrenmek isteyen insanlarda mevcuttur. Daha fazla şey bilmek istediğiniz bir objeye çekilme duygusudur. Bir şeye kendini ilgili hisseden kimse yeniliklere ve öğrenmeye açık olur.

– Gurur; Yapılan, başarılan ve üstesinden gelinenlerden sonra duyulan şeref duygusudur. Gurur kişinin taşıdığı bir tatmin duygusu değildir. Bu, sosyal bir kişi olarak bir şeyleri başardıktan sonra gurur duymakla alakalı bir şeydir. Bu duygu bir amaç ve başarılarımızdaki anlam duygusundan gelebilir ve daha büyük işler yapabileceğimize dair inancımızı genişleterek güven duygusunun artmasını sağlar.

– Huşu; Huşu çok güçlü olan ve çok beğenilen bir şey karşısında duyulan hayranlık ve saygıdan gelir. Fredrickson bunun Grand Canyon, güzel bir gün batımı veya okyanus dalgalarının karaya vurması gibi normal olaylardan da meydana gelebileceğini belirtir. Aynı zamanda hayranlık uyandıran sanat eserlerinden veya çok etkili gelişmelerden de doğabilir. Bu anlar, etrafımızdaki dünyanın büyüklüğü karşısında kendimizin ne kadar küçük ve sıradan olduğunu fark ettiğimiz anlardır.

– Minnettarlık; Minnettarlık elde ettiğimiz bir yararı kabul ettiğimiz zaman hissettiğimiz bir duygu veya beğenme davranışıdır. Minnettarlık çok beğeni duyduğunuz herhangi bir şey merkezli oluşabilir ve hayatınızda bir şey veya birisi için şükran dolu hissettiğiniz anlarda meydana gelir.

– Huzur; Huzur her şey iyi gittiği zamanda ortaya çıkar. Sakinlik ve sükunet hali deneyimleyebilirsiniz. Aklınız endişelerle dolu değildir, sadece arkaya yaslanabiliyor ve gevşeyebiliyor durumdasınızdır.Huzur bu sadece şimdiki zamanda “olabildiğiniz” durgunluk ve sakinlik anlarından gelir.

– İlham; İlham hayatta gerçek iyiliği veya alışılmışın dışına çıkan birisini gördüğümüz anlarda hissettiğimiz gibi çok hareketli, dokunaklı ve duygusal olarak canlandırıcı deneyimlerimizden gelir. Şaşırtıcı derecede zeka, güç ve atiklik ilhama neden olabilir. Bir ilham anı bizi kendine çeker ve gerçekten mükemmel bir an gibi gözükür.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER