-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

En Karşı Konulmaz Anne Öğütleri

Biz istesek de istemesek de anne öğütleri hayatımızda önemli bir yer tutar. Memnun olmadan oflaya puflaya dinlediğimiz anne öğütlerini farkında olmadan her zaman önemseriz. Çünkü anneler, daima iyiliğimizi isteyen, hayat tecrübesi olan ve bizleri karşılıksız seven yegane varlıklardır. Hayatımıza değer katarlar ve güven duymamızı sağlarlar. Çekinmeden güvenebileceğimiz, sığınabileceğimiz dostlarımızdır onlar.

Bu nedenledir ki, biz farketmesek de, o konuşurken, öğütlerken sıkılsak da, ”off anne yaa”  diye yakınsak da annelerimizin ağzından çıkan her şeyi önemser, ağzının içine bakarız.

Anne öğütlerine değinmişken, tüm zamanların en karşı konulmaz, en genel anne öğütlerinden bahsetmek istiyoruz. Hemen hepimizin anneleri tarafından mutlaka dile getirilmiş bu öğütleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İşte en genel ve en karşı konulmaz anne öğütleri…

– “Komplimanları zarif karşıla” İşte bu zor. Bir şekilde bizi öven insanla anlaşmazlığa düşersek tevazu gösterdiğimizi düşünmeye programlıyız. Ama yine annemiz en iyisini biliyor; bir teşekkür harikalar yaratır özgüveniniz üzerinde diyor – tavırlarınızda da- iş nazik kelimeleri kabul etmeye geldiğinde. Bu kendi kızlarımıza da öğretmemiz gereken bir tavır kesinlikle.

– “Pes etme!” Annelerimiz asla pes etmemeniz için bizi destekleyen en büyük güç olmaz mı genelde? Zorlandığınızı fark ettiğinizde ve pes etmeye hazır olduğunuzda, sizi yüreklendirecek bir güç olması harikadır. Ama bunu alışkanlık haline getirip, kendi kendinize başarmanız ve pes etmediğiniz için kazandıklarınız en büyük ödül olacaktır.

– “Doğru otur/kalk!” Saçma gelebilir ancak doğru bir postür istiyorsanız gözden kaçırmamanız gereken bir öğüt. Ayrıca sadece sağlığınız için değil, özgüveniniz için de önemli.

– “Kibarlığınla öldür.” Balla, sirkeden daha çok sinek yakalayacağınızı bırakın da anneniz hatırlatsın. Kaba bir insana vereceğiniz kibar bir tepki, tuhaf bir tercih olsa da daha sonra olay üzerinde düşündüğünüzde kendinizi her zaman iyi hissetmenize sebep oluyor. Başkalarının seviyesine inmeyin, konu ne olursa olsun kendi kişiliğinizle göğüs gerin.

– “Elinden gelenin en iyisini yap.” Ot bile olsan en yeşili ol der annem hep, son derece basit bir önerme olsa da uygulamaya gelince hayatınızı adayabileceğiniz bir öğüt. Bazen anne işte, tabi ki çocuğuyla övünmek isteyecektir diye geçirsek de aklımızdan, aslında kendi kendimizle övünmemiz için doğru yola çekiştiren bir öğüt olduğunu her seferinde hatırlamalıyız.

– “Kendin ol!” Anneler mevcut durumu zorlamaya ve sizin kişiliğinizi tasfiye etmeye bayılır. Sizi siz yapan şeyleri keşfetmek hiç bitmeyen ve tüm yaşam süren bir işlem olsa da karakterinizin belirginleşmesinde asıl olandır. Anneniz orada ve size sadece siz olduğunuz için harika olduğunuzu hatırlatıyor, şanslızınız!

– “Denemeden bilemezsin.” Anneler muhteşem amigolardır. Bize sürekli en büyük hayranımız olduğunu hatırlatır ve iş risk almaya ya da yeni şeyler keşfetmeye geldiğinde yüreklendirmek için ellerinden geleni yaparlar. Denemeden hangi konuda başarılı olacağını bilemez elbette insan, denemekten bile korkmak ise en büyük zayıflık değil midir?

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER