23 C
New York kenti
Pazar, Mayıs 28, 2023

En İlginç Nazardan Korunma Yöntemleri

resim-001Nazar kelimesi Arapça’da bakış anlamına gelir. Parapsikoloji kavramları arasında ise psikokinezi olarak adlandırılır. Bakışların dikkatli olarak bir insana, bir nesneye ya da bir hayvana odaklanması sonucu oluşan negatif enerjinin, bakılana verdiği zarardır. Negatif enerji diyoruz, çünkü nazar genellikle kıskançlık ve hırsla odaklanan bakışlar neticesinde hasıl olmaktadır.

En ilkel toplumlardan en gelişmişine kadar varlığına inanılan nazar, Sümerler’de, Akadlar’da, Mısır, Babil ve tüm Anadolu uygarlıklarında ele alınmıştır.

Eskiden günümüze tüm toplumlar, yöntemler batıl bile olsa nazara karşı çeşitli önlemler almaya çalışmışlardır. Yapılan araştırmalara göre, ülkemizde çeşitli illerde alınan önlemlerden bahsedeceğiz. Bunların bir çoğu hem ilginç hem de batıl; nazara karşı koruyup korumadıkları bilinmez ama bizim insanımızın nazara bakış gerçeğini yansıtıyor.

Bu önlemlerden en ilginç olanları derleyip, portalımıza taşıdık. Bakalım yurdumuz insanı nazara karşı hangi yöntemlerle korunuyormuş?..

– Van çevresinde, arabaların dikiz aynasına ya da evlerin duvarlarına üzerlik asılarak nazara karşı önlem alındığı; kadirli çevresinde ise, bir karaçalı ya da naylon muhafaza içerisinde tavuk pisliğinin çocuğun omuzuna takıldığı görülür.

–  Antakya’da mavi boncuk, nazar taşı veya seğ, iğde dalı, kaplumbağa yavrusu kabuğu, açık bir el şekli, nazarla ilgili yazılmış muskalar, pohur yapmak gibi uygulamalarla nazardan korunulacağına inanılırken, bölgede perşembeyi cumaya bağlayan gece nazardan korunmak için pek çok evde pohur tütsülendiği ifade ediliyor.

– Mersin’de kapı tahtasından alınan birkaç kıymık, üzerlik, soğan, sarımsak kabuğu, kurt tırnağı bir beze sarılıp elbisenin bir yerine yerleştirilir.

– Tekirdağ’da ise çörek otu, sarımsak başının omuza takıldığı, 41 kere okutulan mavi boncuğun çocuğun omuzuna takılmasıyla nazardan korunulduğuna inanılırken, Antakya ve çevresinde de buna benzer tedbirler alınıyor.

– Adana’da at nalı evin veya iş yerinin duvarına asılır. Evlere beyaz soğan asılır, ateşe tuz serpilir. Kazanların karaları çocuklara sürülür.

Nazar Değmiş Birine Uygulanan Yöntemler

– Antakya’da ise nazar olayından sonra nazar duası bilen birisi, sağ elini hastanın başına koyarak dua eder. Bu sırada okunan kişi esnerse, nazar değdiği kesinleşir. Kurşun döktürülür. Kurşun göz göz olursa bunun nazar değmesi olduğu anlaşılır. kurşunun bir parçası çocuğun omzuna takılır, tastaki su it üzerine dökülür. İt silkelenirse nazardan kurtulacağına inanılıyor.

– Malatya’da kurşun dökülür, nazar duaları okunur. Sıcak külün içine hamur ufalanıp dökülür. Hamur ısınınca şişer, patlar. Bu durumda nazar değen kişinin gözünün hamur gibi şişeceğine ve nazarın gideceğine inanılır.

– Tarsus’ta suya idrar karıştırılıp, nazar değen kişiye içirilir. Nazar değen kişiye kömür sürdürülen sudan 3 yudum içirilir, kurşun dökülür, üzerlik tüttürülür.

– Mersin’de de kurşun döktürülür. Nazarı değen kişinin ayak tozu, hastanın baş ve omzuna sürülür. Nazarı değen kişinin elbisesinden alınan parça yakılıp, tütsülenir. Şap ateşe atılır, değişikliğe uğraması beklenir, uğradığı değişiklik nazar edenin cinsiyetinin belirlenmesini sağlar.

– Bergama’da nazarla hastalandığı sanılan kimsenin başına içinde su olan bir kap konur, iri kavrulmuş tuz suya konur. Bu sudan hastanın eline ayağına sürülüp hastala yalatılır. Sonra bu suya konan ekmek, bir köpeğe verilerek, nazarın köpeğe geçeceğine inanılır. Sonra bıçak nazar duası ile birlikte hasta üzerinde gezdirilir. Böylece nazar kesilmiş olur. Ardından bıçak dışarı atılır. Keskin ucu dışa gelirse dışarıdan içe gelirse içeriden nazar geldiğine inanılır. Çitlenbik veya üzerlik yakılır.

– Tekirdağ’da nazar değdiği zaman kurşun döktürülüyor. Nazarı değen kişinin üzerinden bir şey alınıp tütsü yapılırsa, iyi geleceğine inanılıyor. Nazar değen hayvana kepek okunup yedirilir veya yumurta tutulup, hayvanın altında kırılır.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER