19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

En Erkekçe Yalanlar

liar-manErkekler yalan söyler mi? Sıkıştıkları anda yalanının âlâsını söylerler. Erkekler kızacaklar belki ama bunu biz söylemiyoruz. Erkeklar üzerinde yapılan araştırmalar böyle diyor. Ve yine araştırma sonuçlarına göre, erkeklerin kadınlardan çok daha fazla yalan söylediklerinin altı çiziliyor.

Erkekler, kadınlara oranla çok daha farklı toplumsal bir baskı altında büyüdükleri için, erkek psikoloji kadın psikolijisinden çok farklıdır. ”Erkekler ağlamaz, erkekler korkmaz, erkekler yorulmaz, erkekler sakız çiğnemez, erkekler…erkekler…” böyle devam eden bir erkekler yapmaz kavramıyla büyütüldüklerinden, korkularını, endişelerini, bilgisizliklerini…vs saklamak zorunda kalarak toplumsal hayatlarını sürdürürler. Bu nedenle de sık sık yalan söylemek zorunluluğu hissederler.

Araştırmalara göre, erkeklerin en çok şu yalanları söylediği belirtiliyor…

Statü yalanı

Erkekler olayları biraz şişirmeye meraklıdır. En büyük arabalar onların, en önemli iş yerlerinde onlar çalışır. Bu gösteriş hevesi kendilerini başkalarıyla kıyaslama düşüncesinden kaynaklanıyor.

Bilgi yalanı

Hiçbir bildikleri olmasa da erkeklerin yüzde 84’ü bilgi sahibiymiş gibi davranıyor. Kendilerini sorun çözme hususunda yetenekli görüyorlar.

Duygu yalanı

‘Bir problemin mi var?’ sorusu erkeklere sorulduğunda, genelde ‘Hayır, yok’ derler. Zaaflarını açığa vermeyi sevmediklerinden bunları gizlerler.

Korku yalanı

Erkekler, cesur olmaları gerektiğini sanır. Onun için korkularını ve fobilerini (örümcek gibi) saklarlar.

Tembellik yalanı

Yaptıkları her şeyi abartılmış gerekçelerle savunmayı hoşlanırlar. Yaptıkları her şeyin bir anlamı olmasını isterler.

Kaytarma yalanı

Uzun süreli tartışmalardan kaçmak için soruları hemen kısa bir ‘evet’ ile cevaplandırırlar. Örneğin “Beni halen seviyor musun?” veya “Bu elbise bana yakıştı mı?” gibi.

Ağzından çıktığıyla aklından geçirdiği

Yalana ilişkin yapılan çeşitli araştırmalarda, erkeklerin söylediği ve aklından geçirdiği arasında dağlar kadar fark olduğu ortaya çıktı

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER