19.6 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 5, 2023

En Çok Terfi Alan 5 Kişilik Tipi

iş11Her çalışanın, çalıştığı işte terfi etme hayali vardır. Kim istemez ki, basamaklara güvenle tırmanıp her defasında bir üst göreve gelmeyi? İş konumunu yükseltmek, sürekli terfi almak herkesin beklentisidir ama; terfi etmek o kadar çalışanın arasında sivrilmeyi başarabilen üç beş kişiye kısmet olur. Geri kalanına gıpta ile seyretmek düşer.

Kıskanmanın dışında, bu insanların neden seçildiğini ve terfi ettiğini düşündünüz mü hiç? Belki de aynı işi yaptığınız, aynı performansa sahip olduğunuz, yanıbaşınızdaki masada çalışan arkadaşınız terfi etti ve siz bunun nedeninin değerlendirmesini dahi yapmadınız. Eğer işinizde yükselmek, kariyer yapmak istiyorsanız, terfi edenlerin özelliklerine dikkat etmenizde fayda var. Terfi eden kişiler nasıl özellikler taşıyorlar ki, onca çalışanın arasından seçiliyorlar?

En Çok Terfi Alan 5 Farklı Kişilik Tipi

– Herkesle barışık kişiler
Müşteriler, çalışanlar ve patronlar… Kısacası herkes ona bayılıyor. Herkesle anlaşabilen bu insan tipinin etrafta dolaşması bile kimilerine mutluluk verebilir. Bu kişilerin iyi bir yönetici ve takım lideri olacağına inanılır. Nitekim kısa sürede de onu bir yönetici odasında görebilirsiniz.

– İş ahlakından ödün vermeyenler
Pozisyonu ne olursa olsun ahlaki değerlere bağlı çalışan bu kişilerin işini doğru yapacağından şüphe duyulmaz. Bu özellikleri de onları kariyer basamaklarında üst sıralara taşır.

– Delegatör kişiler
Aynı seviyedeki çalışanlara grup olarak yapmaları gereken bir iş verildiğinde işi planlayan, kimin ne yapacağını belirleyen doğal bir lider her zaman bulunur. Bu kişiler takım üyeleri arasında iletişimi sağlamakta ve projeyi yönetmede beceriklidir. Kısa sürede de bulunduğu gruptan sıyrılıp üst kademelere doğru ilerler.

– Karar vermede zorluk çekmeyenler
İş hayatında verilen kararlar ne kadar yetkin olduğunuzu gösterir. Liderlik pozisyonuna en uygun kişiler genellikle karar verme becerisine sahip kişilerdir.

– Adapte olmada usta kişiler
Bu kişiler adeta bir bukalemun gibi her ortam ve işe ilk adapte olan kişilerdir. Değişen iş tanımları, yeni yöneticiler ve direktifler onları asla yıldıramaz. Her durum ve şartta işini yapmayı başarırlar ve kısa zamanda yükselirler. Çünkü yeni bir pozisyona en hızlı uyum sağlayacak ve sorumluluk almaktan çekinmeyecek kişiler olarak görülürler.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER