10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

En Çok Konulan Bebek İsimleri

Türkiye’de kız ve erkek çocuklara en çok konulan isimleri merak ettiniz mi hiç? Nüfus kayıtlarına göre bir dönemin erkek bebeklerine en çok Mehmet, kız bebeklerine ise Fatma ismi verilmiş. Bu bir genelleme tabi. Zaman zaman liste başı isimler değişmiş ancak, en çok Mehmet ve Fatma ismi liste başı olmuş.

Nüfus ve vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından bildirilen istatistiklere göre, 1923 yılı ile 1970 yılları arasında doğmuş olan bebeklere verilen isimler arasında Mehmet ve Fatma ismi liste başı. Bu isimleri, kız bebeklerde Ayşe, Emine, Zeynep ve Hatice isimleri takip ederken erkek bebeklerde ise Mehmet ismini, Mustafa, Ahmet, Ali, Hüseyin isimleri takip ediyor.

1971 yılından itibaren liste başı isimler değişmeye başladı. Örneğin, 1971 ila 1990 yılları arasında ”Dilek”, ”Filiz”, ”Yasemin”, ”Özlem”, ”Songül”, ”Arzu”, ”Sibel” ve ”Selma” ailelerin çocukları için tercih ettiği isimlerden bazıları oldu.

Yine bu dönemin erkek favori erkek bebek isimleri de, Bu dönemin favori erkek isimlerinden bazılarını ise ”Bülent”, ”Serkan”, ”Fatih”, ”Metin”, ”Adem” ve ”Erkan” oluşturuyor.

Aileler özellikle kız bebeklerine farklı isim verme yarışına bu dönemden sonra girdiler.

Türkiye’de kız çocuklarına Cumhuriyet’in kuruluşundan itibaren en fazla verilen ”Fatma” ismi 68 yıl aradan sonra yerini ”Merve”ye bıraktı. Ailelerin erkek çocukları için en çok tercih ettiği ”Mehmet” isminin yerini ise 78 yıl sonra ”Yusuf” aldı.

1991-2000 yılları arasında erkeklerde en çok kullanılan 5 isim arasına ”Emre” de dahil oldu. Bu dönemde en fazla kullanılan isimlerde büyük değişiklik yaşandı. ”Büşra”, ”Kübra”, ”Gamze”, ”Ebru”, ”Burak”, ”Furkan”, ”Onur” ve ”Enes” adları en fazla kullanılan isimler arasına girdi. 2001-2010 yılları arasında ”Merve” yerine en fazla ”Zeynep” kullanılmaya başlandı.

”Fatma” ve ”Mehmet” isimleri zaman içinde ikinci ya da üçüncü sıraya gerilese de favoriliğini sürdürdü ve 1923-2010 yılları arasında çocuklara en fazla verilen isimler oldular.

Türkiye’de 1923-1930 döneminde aileler tarafından çocuklarına verilen adlar ile 2001-2010 döneminde verilen adlar arasında büyük bir değişim yaşandı. 1923-1930 dönemi arasında çocuklara en fazla verilen 20 isimden 2001-2010 döneminde sadece ”Mehmet”, ”Mustafa”, ”Ahmet”, ”Ali”, ”Hüseyin”, ”Hasan”, ”İbrahim” ve ”Ömer”, kız çocuklarında ise ”Fatma”, ”Ayşe”, ”Emine”, ”Hatice”, ”Zeynep”, ”Meryem” ve ”Elif” isimleri kullanıldı.

‘İSLAMİYET VE TÜRK KÜLTÜRÜ ETKEN’

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asiye Mevhibe Coşar, kişi adlarının ad bilimi alanı içinde bir çalışma konusu olduğunu belirterek, ”Değişen toplumsal süreçler itibariyle ad verme eğilimlerimizde de değişiklikler gözleniyor. Bu çoğu zaman kaçınılmazdır. Bu nedenle son yıllarda ad verme eğilimlerimiz değişiyor. Türk halkında çocuklara ad vermede en önemli etkenler İslamiyet ile Türk kültürü ve geleneğidir. En çok kullandığımız ‘Mehmet’ ismi peygamber sevgisinin göstergesidir. Aynı zamanda İslami isim verme geleneğinin yansımasıdır. ‘Fatma’ ismi de Peygamber efendimizin kızı ‘Fatma’ anamızın ismidir” dedi.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER