11 C
New York kenti
Cumartesi, Nisan 1, 2023

Emziren Annelerde Doğum Kontrol

Doğumdan sonra tekrar hamile kalma ihtimali kadınların en büyük korkulu rüyası.Eğer kadın istenmeyen bir gebelik sonucu doğum yapmış ve anne olmuşsa bu endişe ikiye katlanıyor.Oysa emziren bir kadının 6 ay hamile kalma riski olmadığını bütün uzmanlar doğruluyorlar.6 ay boyunca ek gıda vermeden bebeğini emziren bir kadının hamile kalma ihtimali yok.Ancak 6 ayı geçtikten sonra emzirmeye devam etse dahi 7. aydan itibaren kadının adet kanamaları başlayacağından hamile kalma riski oluşuyor.Bu aşamadan sonra yapılacak en iyi şey doğum kontrol yöntemlerinden birini tercih etmek.

Hiç emzirme imkanı olmayan kadınlarda doğumdan itibaren ortalama 5 hafta sonra adet kanamaları başlayacağından adet kanamaları başladıktan sonra doğum kontrol yöntemine başvurmaları gerekiyor.

Bebeğini emzirmeye devam eden anneler için önerilen en iyi doğum kontrol yöntemi eşin prezervatif kullanması.Normalde en etkin yöntem olan doğum kontrol hapları ilk 4 ayda kesinlikle önerilmiyor.Ancak bebeğe zarar verme ihtimaline karşı ilk 6 ay kullanılmaması gerektiği hususunda bir çok uzman hemfikir.

Bu doğum kontrol tedbirlerinin dışında spiral kullanımı da doktorlar tarafından önerilen yöntemler arasında.Ancak,spiral ile ilgili bilinmesi gereken bazı hususlar var.Spiral,normal yoldan doğum yapmış bir kadına doğumdan hemen sonra uygulanabilir.Ya da isteğe göre kadının kırkı çıktıktan sonra da uygulansa olur.

Doğumu sezaryen ile gerçekleşmiş bir kadına doğumdan hemen sonra spiral takılamaz.Rahimdeki dikişlerin iyileşmesi beklenir.Bu süreç de 4 aydır.Yani sezaryen doğum yapan bir kadına doğumdan sonraki 4 ay boyunca spiral takılması sakıncalıdır.Bu 4 aylık süreç sonrasında ilk adetten itibaren spiral uygulaması yapılabilir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER