19.6 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 5, 2023

El ve Tırnak Temizliği İle Bakımı

El-Tirnak-temizliği-ve-bakimi-2Eller gün boyunca vücudun en çok kullanılan parçasıdır. Her yere eller ile dokunulduğu, her iş eller ile görüldüğü için mikroplarla çok fazla içli dışlıdır. Mikroplar ise, gerekli temizlik yapılmadığında hastalık demektir. Bu nedenle el ve tırnakların temizliğine dikkat etmek gerekir. Eller, dikkatli ve düzenli bir şekilde temizlenmediğinde, çeşitli hastalıklara sebep olurlar. Ellerin kirlendiği hissedilsin ya da hissedilmesin, el ve tırnak temizliğinin ihmal edilmemesi gerekir.

El temizliğinin yanı sıra, tırnak temizliği de sağlık açısından çok önemlidir. Tırnaklar, kirlerin biriktiği mikrop yuvasıdır. Temizliğine dikkat edilmezse, tırnaklarda biriken mikropların ağız yoluyla vücuda geçme ihtimali çok yüksektir.

El ve Tırnak Temziliği

El temizliği için kullanılabilecek en basit şeyler su ve sabundur. Akan bir suyun altında elleri
sabunla on on beş saniye iyice ovuşturmak yeterli olabilmektedir. Eller temizlendikten sonra mümkünse kağıt ya da kişisel havlular kullanılmamalıdır. Çünkü başka birinin kullandığı havlular birer bakteri yuvasıdır. Eğer ki el temizliği için su ve sabun bulunmuyorsa ıslak mendiller ile temizlik gerçekleştirilebilir. Yemek hazırlamadan ve yemeden önce ve sonralarında ellerin iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Özellikle çalışan kişiler, işten eve geldikleri zaman öncelikle ellerini iyice temizlemesi gerekir. Tırnak bakımında ise en önemli şey tırnakların uzunluğudur. Çünkü tırnakların diplerinde kir ve yağ birikir.

Tırnak bakımı için tırnakların düzenli bir şekilde kesilmesi gerekir. Kısa tırnaklar her zaman çok daha sağlıklıdır. Özellikle banyo yapılırken tırnak fırçası yardımıyla tırnaklar temizlenebilir. El ve ayak tırnaklarının kesimi birbirinden farklıdır. Bundan dolayı düzgün bir şekilde tırnaklar kesilmezse tırnak batması ve bunun gibi çok çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER