-14.7 C
New York kenti
Cumartesi, Şubat 4, 2023

Ekstazi (Extacy)’ nin Zararları ve Etkileri

Ekstazi (Extacy), yoğun bir şekilde kimyasal içerik özelliğine sahip bulunan ve çoğunlukla gençler tarafından tercih edilen uyuşturucu bir haptır. Ekstazi (extacy), uyuşturucu özellik taşıması ve ruh sağlığı ile bedensel sağlığa inanılmaz zararlar vermesi sebebiyle yasaklı bir maddedir. Yani Ekstazi (Extacy)’nin üretimi, kullanılması ve satılması kesinlikle yasaktır.

Ekstazi (Extacy), enerji vererek uyanık kalmayı sağlayan bazı kimyasal maddelerden oluşur. Ekstazi (Extacy)’ nin ana maddesini iki tür kimyasal oluşturur. Bunlara Amfetaminler denir ki, çok güçlü uyarıcı özelliğe sahiptirler.

Ekstazi, içeriğindeki bu sanrı yaratan maddeler sebebiyle, (halüsinasyonlar) var olmayan şeyleri ve sesleri varmışcasına görüp işitmenize neden olurlar. Eşyaların görünümünü ve sesleri çarpık yansıtırlar. Örneğin, bu gibi maddelerin etkisi altında olan bir kişi kahve fincanının yürüdüğünü veya duvar kağıdının üzerindeki desenlerin hareket ettiğini görebilir.

Ekstazi nasıl kullanılır ?
Değişik şekillerde ve boylarda olan küçük beyaz veya sarı haplar genellikle ağızdan alınır. Bazı kimseler ise ekstaziyi şırıngayla kullanırlar.

Ekstazi(extacy) nin Etkileri nelerdir?
Etkileri uyuşturucunun içinde bulunan maddelerin ve kullanan kişinin özelliklerine göre değişir. Uyuşturucuyu kullanan kişi genellikle kendisini, sevinçli, güvenli ve sevecen hisseder Aynı zamanda endişe, korku (başkalarından bir kötülük gelecek korkusu) ve depresyon gibi duygular da olabilir.

Ekstazinin kısa dönemdeki etkileri şunlardır:
Kalp atışlarında hızlanma ve tansiyonun yükselmesi
Vücut ısısının yükselmesi ve terlemek
Vücudun kuruması su kaybetmesi
Dişleri gıcırdatmak veya çenelerin kilitlenmesi
Bulantı

Ekstazi ne derece tehlikelidir?
Ekstaziye gösterdikleri şiddetli tepki nedeniyle ölenler olmuştur. Ölüm olayları çok yaygın olmamakla birlikte bu uyuşturucunun kimler için daha tehlikeli olduğunu tahmin etmek zordur. Bazı ölüm olaylarına şunlar neden olmuştur:

oAşırı sıcak, ekstaziyle uzun süre dans etmeyi karıştırmak vücut ısısını yükseltir ve vücudun susuz kalmasına neden olur. Ekstazi kullananlar dans ederken ve hareket halindeyken saat başına 500ml, dansetmiyorlarsa 250ml su içmelidir.

oAşırı su içmek – Bir seferde aşırı miktarda sıvı almakla beynin etkilendiği ve kişinin komaya girdiği olaylar bulunmaktadır.

Ekstazi aldıktan sonra araba kullanmamanız, ekstaziyi diğer uyuşturucu ve keyif verici maddelerle birlikte kullanmamanızı ve şırıngayla alıyorsanız iğnelerinizi başkalarıyla paylaşmamanızı önemle belirtiriz. Kendisinde ve soygeçmişinde akıl hastalığı, evham hastalığı, panik krizleri, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, karaciğer hastalıkları veya sara olan kişiler ekstaziyi kullanmamalıdır.

Ekstazi alışkanlık yapar mı?

Ekstazinin, örneğin, eroin ve nikotini bıraktıktan sonra görülen yoksunluk krizleri gibi fiziksel ahşkanlıklar yaratmadığı düşünülmektedir, Bununla birlikte bu maddeye psikolojik bağımlılık kazananlar bulunmaktadır. Yani bu kişiler onsuz kendilerini iyi vakit geçiriyor veya mutlu hissetmedikleri için uyuşturucuyu bırakmakta güçlük çekerler

Ekstazinin uzun dönemdeki etkileri nelerdir?

Ekstazinin uzun dönemde beyni etkileyerek depresyon ve endişe hislerine neden olduğuna dair bulgular mevcuttur. Keyif verici özellikleri uzun süre kullanmakla azaldığından muhtemelen az sayıda kimse bu uyuşturucuyu uzun boylu kullanmaktadır

Kişinin ekstazi kullandığı dışarıdan belli olur mu?

Ekstazinin etkileri ergenlik çağındaki gençlerde görülen huysuzluklar ve uzun uzun uyumak gibi davranışlara benzediğinden, kişinin bu uyuşturucu gibi, diğer uyuşturucuları da kullandığı, dışarıdan belli olmayabilir. Çocuklarının uyuşturucu kullandığından endişe eden anne babalar doktorlarına ve sağlık merkezlerine başvurarak bölgelerinde bulunan alkol ve uyuşturucu maddelerle ilgili servisler hakkında bilgi alabilirler.

Ekstazi veya başka bir uyuşturucu veya keyif verici maddeyi kullanan bir kişi hastalanırsa ne yapmak gerekir?

Hastalığın ekstaziyle ilgili olduğundan kuşkuluysanız hemen bir ambulans çağırınız. Ambülans çağrısına polis gelmez.

Ekstazi kullananlar dans ederken ve hareket halindeyken saat başına 500ml, dansetmiyorlarsa 250ml su içmelidir.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER