2.8 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Einstein’dan 10 Başarı Öğüdü

6037111131_0e48aacbeb_zÖnümüze çıkan aksilikleri saymazsak hayatta başarılı olmak ya da olmamak kendi elimizde. Hatta aksiliklerle mücadele edip, onları yenerek hedeflerimize ulaşmak yine bizim elimizde. Önemli olan Hedefe karşı kararlı, hayata karşı inatçı olmak; mutlu ve başarılı bir insan olmanın püf noktaları.

Ama herkesin hayattan istediğini çekip alması mümkün değil. Daha hayatın başlarında, ilk bozgunda pes eden insanlar var. Oysa başarısızlıklardan yılmamak, yapılan hatalardan ders alıp yola devam etmek gerekir.

Tarih, başarıları dünyaya yayılmış insanlarla doludur. Her birinin başarı öyküsü farklıdır. Bunlardan bir tanesi de Einstein. Yazımızda Einstein’in on başarı öğüdünü sizlere aktaracağız. Bilime birçok katkı sağlamış Einstein’ın başarı sırları bakalım neymiş?..

1- Kuralları öğrenin ve oyunu kurallarına göre oynayın; ”Oyunun kurallarını öğrenmek zorundasınız. Böylece herkesten iyi oynayabilirsiniz.” Yapmanız gereken iki şey var. Birincisi oynadığınız oyunun kurallarını öğrenmek. İkincisi ise oyunu herkesten iyi oynamayı istemek. Bu iki şeyi yaparsanız başarı sizinle olur!

2- Bilgi deneyimden gelir; ”Bilgi malumat değildir. Bilmenin tek yolu deneyimlemektir.” Bir konuyu tartışabilirsiniz ama bu size sadece felsefi bir anlayış kazandırır. Bir konuyu bilmek istiyorsanız onu deneyimlemelisiniz.

3- Farklı sonuçlar beklemeyin; “Delilik: Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek.”Her gün aynı rutinde yaşayarak farklı görünmeyi bekleyemezsiniz. Hayatınızın değişmesini istiyorsanız kendinizi değiştirmelisiniz.

4- Kendinize değer yaratın; ”Başarılı olmaya değil, değerli olmaya çalışın.”Zamanınızı başarılı olmak için harcamayın, değerler yaratın. Eğer değerli olursanız başarı kendiliğinden gelecektir.

5- Bulunduğunuz anı yaşayın; “Ben geleceği hiç düşünmem, ne de olsa gelecektir.”Geleceği ayarlamanın tek yolu olabildiğiniz kadar şimdide olmaktır. Şu anda dünü ya da yarını değiştiremezsiniz. Önemli olan tek an şimdidir.

6- Hata yapmaktan korkmayın; “Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir.”Hata yapmaktan korkmayın. Eğer nasıl okuyacağınızı bilirseniz hatalar sizi daha iyi bir konuma getirebilir. Başarılı olmak istiyorsanız yaptığınız hataları üçe katlayın.

7- Hayal gücü güç verir; “Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin ön izlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.”Hayal gücünüz geleceğinizi belirler. Einstein şöyle der: ‘Zekânın gerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi değil’. Bu yüzden hayal gücünüzün hantallaşmasına izin vermeyin.

8- Bugüne odaklanın; ”Güzel bir kızı öperken düzgün araba kullanan birisi, öpücüğe hak ettiği dikkati vermiyor demektir.” İki atı aynı anda süremezsiniz. Bir şeyler yapabilirsiniz ama her şeyi yapamazsınız. Şimdiye odaklanın ve bütün enerjinizi şu anda yaptığınız işe verin.

9- Azim paha biçilmezdir; “Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum.” Belirlediğiniz yolun sonuna ulaşacak kadar sabırlı mısınız? Posta pullarının gideceği yere varasıya kadar mektuba yapışıp kalmasından ötürü çok değerli olduğu söylenir. Posta pulu gibi olun ve başladığınız işi bitirin.

10- Merakınızın peşinden gidin; “Benim özel bir yeteneğim yok. Yalnızca tutkulu bir meraklıyım.” Sizin merakınızı çeken nedir? Neyi en çok merak ediyorsunuz? Benim merak ettiğim neden bazı insanların başarılı olup bazılarının olamadığıdır. Bu yüzden yıllarca başarı üzerine çalıştım. Merakınızın peşinden giderseniz başarıya ulaşırsınız.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER