3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Dünyanın En Tehlikeli Hava Limanları

Seyahatlerin güvenliği açısından gidilen şehirler, ülkeler kadar havaalanlarının da güvenli olması çok önemli. Havaalanları bir yerleşim yerinin dış dünyaya açılan kapılarıdır. Çünkü havayolu ve uçakla seyahat, son zamanlarda en çok tercih edilen ulaşım aracıdır. Zamandan tasarruf sağlaması havayolu kullanmayı avantajlı hale getirdiği için bir çok kişi uçakla seyahat yoluna başvurmaktadır.

Bu nedenledir ki, şehirlerde kurulan havaalanlarına çok fazla özen gösterilmektedir. Yolcu ihtiyacının en iyi şekilde karşılanmasının dikkate alınmasının yanı sıra çok güçlü güvenlik tedbirleriyle de donatılmaktadır. Ancak bazı yerlerde kurulan öyle havaalanları var ki, zorunluluk sebebiyle ister istemez güvenlik ve konfor özelliğine sahip değil. Şehrin sahip olduğu coğrafi konum ya da yer olmaması veya daha farklı sebeplerle tehlikeli alanlara kurulmak zorunda kalan bu havaalanları, tehlikeli konumdaki yerlerde kurulmak zorunda kalmış.

İşte dünyanın en tehlikeli 7 havaalanı…

home-slide51- Princess Juliana uluslararası Havaalanı – Saint Martin; Princess Juliana havaalanı Saint Martin adasının Hollanda’ya ait olan bölümüne hizmet vermektedir. Doğu karayiplerin ikinci en yoğun havaalanıdır. Oldukça kısa bir piste sahip olan havalanına inen büyük yolcu uçakları Maho plajı üzerinde ilginç bir görüntü sergilemektedir. Zorlu bir havaalanı olmasına rağmen şimdiye kadar kayda geçen bir kaza yaşanmamıştır.

en-tehlikeli-havaalanlari-132- Madeira Havaalanı – Madeira; Bu havaalanı Funchal Madeira yakınındaki uluslararası bir havaalanıdır. Madeira adasının tüm hava trafiği de buradan kontrol edilmektedir. Havaalanı yüksek dağlar ve okyanusla çevrilmiştir. En deneyimli pilotların bile zor iniş yaptıkları bir pisttir. Yaşanan bir kaza sonrası okyanusun üzerine doğru viyadüklerle uzatılmıştır.

en-tehlikeli-havaalanlari-10

 

 

 

 

 

3- Lukla Havaalanı – Nepal; Bir yanında dağ olan havaalanı Nepal’in Lukla kasabasında bulunan küçük bir havaalanıdır. 2900 metre yükseklikteki bu havaalanı, everest dağına tırmanış yapmaya gelen dağcıların ilk geldikleri yerdir.

 

 

en-tehlikeli-havaalanlari-84- Juancho E. Yrausquin Havaalanı – Saba; Hollanda Antilleri Saba adasının tek havaalanıdır. Bu havaalanı küçük bir ada olan Saba’nın büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Dünyanın en tehlikeli havaalanlarının başında gelmektedir.

 

 

5- Gustaf III Havaalanı – St. Barth; Saint Barthelemy havaalanı olarak da bilinir. Karayipler’de St. Jean köyünde bulunan bir devlet havaalanıdır. İsveç Kralı Gustaf III adı verilen havaalanı, charter seferleri ve bölgesel ticari uçuşlarda kullanılmaktadır. Oldukça kısa olan pist sahilde sona ermektedir.

en-tehlikeli-havaalanlari-5

 

6- Courchevel Havaalanı – Fransa; Fransız Alplerindeki bu havaalanının bulunduğu bölge bir kayak merkezidir. 525 metre uzunluğundaki havaalanı oldukça kısa olup, uçakların rahat kalkabilmeleri için eğimli bir piste sahiptir.

en-tehlikeli-havaalanlari-3

 

 

 

 

 

7- Barra Uluslararası Havaalanı – Barra; Barra havaalanı dünyada arazisi sahilde olan tek havaalanıdır. İskoçya’nın Barra adasında geniş bir sahilde yer almaktadır. Günde bir defa yaşanan gelgit olayından dolayı komple yıkanmakta olan bir havaalanı.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER