7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Dünyanın En İlginç Yerleri

Yüzyıllar boyunca oluşan tabiat olaylarına bağlı olarak yeryüzünün bazı kesimlerimde ilginç jeolojik oluşumlar meydana gelmiştir. Örneğin bizim ülkemizde, yanardağ faaliyetleri sonucu oluşan peribacaları gibi. Dünyada daha bir çok jeolojik oluşum olan yerler mevcuttur. Hepsi de birbirinden ilginç ve görülmeye değer. Bu yerlerin bir çoğu, birer tabiat harikası olarak milyonlarca turist akınına uğramaktadırlar.

Bu jeolojik oluşumlardan seçtiğimiz 5 adet harika yeri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Belki içinizden yolu düşeniniz olur…

Dunyanin-en-ilginc-yerleri-0– Sıcak Su Bacası – Nevada/ABD; Bu görüntü başka bir gezegende ya da bir bilimkurgu setinden alınmış değil. Dünya üzerinde bu şekilde sıcak su püskürten pek çok baca vardır. Nevada’daki bu jeolojik oluşum görülmeye değer yerlerden biridir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dunyanin-en-ilginc-yerleri-8– Danxia Landform – Çin; Çin’de çeşitli bölgelerde görülen bu eşsiz jeolojik oluşum, Gansu eyaletinde Zhangve’de bulunmakta. Pembe Bulut anlamına gelen Danxia, düzgün yüzeyli uçurumlar ve birçok sıradışı kaya oluşumları ile zamanla kırmızımsı bir renge kavuşmuş kumtaşlarından meydana gelen özel bir bölge.

 

 

 

 

 

 

 

Dunyanin-en-ilginc-yerleri-5– Poço Encantado / Chapada Diamantina Milli Parkı – Brezilya; Brezilya’nın Bahia eyaletinde bulunan milli park Salvador!a 400 km uzaklıktadır. Bu dev barık havuzu 40 metre derinliğinde ve muhteşem bir berraklıktadır. Güneş ışıkları sadece çatlakların hizasına geldiğinde içeri girmekte ve mavi bir yansıma oluşturmaktadır. Son derece nadir görülen bir gölet türü olduğundan koruma altındadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dunyanin-en-ilginc-yerleri-3–  Erebus Dağı Buz Kuleleri – Antarktika; Erebus Dağı dünyadaki en aktif volkanlardan biridir. Deniz seviyesinden 4 km yüksekteki zirvesinde bulunan kraterinden sürekli olarak lav çıkarmaktadır. Çatlaklardan yukarı doğru çıkan sıcak gazlar, volkanik kayalar ve buz mağaraları karmaşık bir sistem oluşturmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Dunyanin-en-ilginc-yerleri-1– Ay Vadisi – Arjantin; Arjantin’de uzak bir bölgede bulunan Ischigualasto adındaki bu vadi, rüzgar erozyonları sayesinde inanılmaz görüntüde yuvarlak kayalarla kaplı. Vadinin eski dönemlerde verimli bir zemine sahip olduğu, bulunan fosiller sayesinde bilinmekte.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER