7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Dünyanın En Hamarat Erkekleri Nerede?

19445759Her zaman erkeklerin ne kadar beceriksiz oldukları ve ev işlerine girmeyip kadınların üzerine nasıl yıktıkları tartışılırken, başlık sizi şaşırtmış olabilir. ”Hamarat erkek var mıdır ki?” diye düşündürmüş olabilir.

Bizim ülkemizin toplum kriterlerini ele alırsak, hamarat erkeğe rastlamak pek mümkün değil gibi. Mutfağa giren, eşlerine yardım eden erkek modeli, genelde kadın-erkek eşitliğine önem veren ve bu konuda yol almış ülkelerde mevcut.

Hamarat erkekler konusunda gelişmiş ülkeler arasında yapılan bir araştırma, en hamarat erkeklerin İsveç’te yaşadığını ortaya koydu. Araştırma dünyaca ünlü Oxford Üniversitesi Ekonomistlerinden Almudena Sivilla-Sanz’ a ait.

Sanz’ın yaptığı araştırmaya göre İsveçli erkekler, ev işleri konusunda oldukça marifetliler. Yerine göre ev işi yapıp, yerine göre mutfağa girip yemek yaparak bulaşık yıkayan İsveçli erkekler, yeri geldiğinde de çamaşır bile yıkayarak ev işleri konusunda ne kadar hamarat olduklarını gösteriyorlar.

İsveç’in kadın ve erkek arasındaki siyasal ve sosyal eşitliğin en yüksek olduğu ülke olduğunu söyleyen Almudena Sivilla-Sanz bu yüzden İsveçlilerin çoğunun evli insanların bekârlardan daha mutlu olduğuna inandığını belirtiyor.

Araştırmasında gelişmiş ülkeleri siyasal ve sosyal eşitlikler bakımından kıyaslayan Sivilla-Sanz İsveç’ten sonra eşitliğin en yüksek olduğu ikinci ülkenin Norveç olduğunu söylüyor. Norveç’in ardından ise sırasıyla İrlanda, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri geliyor. Listenin sonunda ise Japonya ve Avusturya var.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER