2.8 C
New York kenti
Salı, Mart 21, 2023

Dünyadaki En İlginç Gelenekler

taylantHer ülkenin kendine ait farklı gelenekleri vardır. Çünkü gelenek, bir halk kültürüdür ve halk tarafından yaşatılarak devam ettirilir. Hatta bir ülke içinde farklı bölgelerin bile diğerlerinde olmayan gelenekleri vardır. Ve bu geleneklere saygı duyulur, diğer milletler ve ırklar tarafından yadırganmaz.

Ancak, dünya üzerindeki değişik ülkelerde, değişik halk kesimleri tarafından yaşatılan ve halen de günümüzde uygulanmaya devam edilen öyle gelenekler var ki, insana parmak ısırtan cinsten. Makalemizde, çeşitli dünya ülkelerinden derlediğimiz, çok ilginç, hatta ilk duyduğunuzda ”böyle gelenek mi olurmuş” dedirten türden geleneklere yer vereceğiz. Gerçekten sizler de okuduğunuzda ”yok artık” deyip eminiz ki, en az bizim kadar şaşıracaksınız.

O halde hep birlikte bakalım, gerçekten ilginç miymişler?..

– İlk ilginç gelenek Güney Afrika’dan. Sıkı durun çok şaşıracaksınız. Tam bir poligaminin hakim olduğu Güney Afrika’da bir erkek ne kadar çok kadınla evlenirse, toplum içinde o kadar zengin ve itibarlı kabul ediliyor. Bu nedenle Güney Afrika’lı erkekler arasında 30-40 kadınla evlenenler bile mevcut.

– Kuzey Kore geleneklerine göre; erkekler 27, kadınlar ise 25 yaşına gelmeden evlenemiyorlar. Evlenme, bu yaştan öncekilere kanunen yasaklanmış durumda. Yasaya göre kadın ve erkek evlenmeleri için devlete ait hiçbir yükümlülüğünün kalmamış olması gerekiyor.

– Moritanya geleneklerine göre ise, bir kızın evlenebilmesi için en az 60 kiloda olması gerekiyor. Bu nedenle daha iyi koca adayları bulabilmeleri için gelinlik çağındaki kızların beslenmesine özen gösteriliyor. Yemeyen kızlar aileleri tarafından çeşitli şekillerde cezalandırılıyor. Çünkü Moritanya’da şişmanlık, zenginlik işareti olarak kabul ediliyor.

– Çek Cumhuriyeti’nde, bira içinde yüzmenin vücut ve beyin sağlığı için çok faydalı olduğuna inanılıyor. Bu nedenle ülkenin her köşesinde sık sık bira havuzlarına rastlamak mümkün. Çünkü biralı havuzda yüzmek bir gelenek. Asya’da yeşil çay ve şarap banyosu da ayrı bir gelenektir.

– İskoçya; İskoçlar yılbaşı öncesi kutlamalara çok önem veriyorlar. Hogmanay isimi verdikleri bu kutlamalarda, fıçılara zift ve talaş dolduruluyor Claive ismi verdikleri fıçıları ateşe veriyorlar. Fıçılar alev alev yanarken tüm kasaba da tur attırılıyor. Fıçılar sönene kadar bu işe devam ediliyor. Bu fıçıların cadıları uzak tuttuğuna inanılıyor.

– İspanyolların ilginç gelenekleri bir festival kutlaması. Tonlarca domates atarak birbirleriyle savaştıkları bu festival, her yıl Ağustos ayının son çarşamba gününde düzenleniyor. Dünya ülkelerinden bir çok insan domates festivaline katılmak için bu tarihte İspanya’ya gidiyor.

– Bu kadar ilginç geleneğin yanında en ilginç olanı ise Tayland Kraliyet ailesine ait. Yani bir aile geleneği. Kraliyet ailesi, kendi aralarında yüzyıllardır kimsenin bilmediği ve anlamadığı bir dille konuşuyor. Bu dil Kraliyet ailesince gizli tutuluyor ve ailede doğan çocuklar ilk olarak bu dili öğreniyor.  Böylece, basın ve halktan saklanmadan gizli konuşmalar rahatlıkla yapılabiliyor.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER