19.6 C
New York kenti
Pazar, Haziran 4, 2023

Dövme Sildirme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

107896-londra-dovme-kongresi--17Dövme yaptırmak son günlerde gençler arasında çok moda. Yakışıyor olabilir, dövmeyi seviyor da olabilirsiniz. Ancak dövme yaptırmadan önce bir kere daha düşünmenizde fayda var. Çünkü ilerleyen zamanlarda dövmeden sıkılıp da sildirmeye kalkıştığınızda sizi zorlu bir sürecin beklediğini bilin.

Dövmenin yapılma aşaması ne kadar zor ve ağrılı ise, silinme aşaması da bir o kadar ağır. Dövme tutkusunun aşka dönüştüğü günümüzde, dövme yaptırma işlemi oldukça yaygınlaştı. Ancak ilerleyen zaman içinde şartlarınızın ve düşüncelerinizin değişip dövmenizi sildirmek zorunda kalabileceğinizi asla unutmayın ve dövme yaptırırken bunları gözönünde bulundurun. Dövme kimileri için vazgeçilmez bir aşk olsa da, iyice düşünmeden yaptıranlar için sonradan pişmanlığa dönüşebiliyor.

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu dövme silme uygulamasını ve başarı oranlarını anlattı.

Çavuşoğlu, vücuda dövme uygulamasının özellikle gençler arasında hızla yayıldığını, bir anlık hevesle yaptırılan dövmelerin yıllar sonra pişmanlıklara ve sosyal anlamda sıkıntılara neden olduğunu ifade etti. Birçok gencin, kız veya erkek arkadaşının ismini vücuduna dövme yaptırdığını anlatan Çavuşoğlu, “Sonra olası bir ayrılık durumunda kalıcı dövmeler gençlerin psikolojilerini bozuyor, ciddi problemlere neden oluyor. Yine gençler sevdiği sözlerin, figürlerin ve şekillerin de dövmesini yaptırıyor. İlerleyen yaşlarda zevk ve beğenileri değişince bunlardan pişmanlık duyuyorlar” diye konuştu.

Bu sorunları yaşayan kişilerin dövmelerden kurtulmak için kendilerine geldiğini anlatan Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Çavuşoğlu, profesyonel şekilde yapılan dövmeleri çıkarmada, amatör uygulamalarla yapılanlara oranla daha başarılı olduklarını vurguladı.

Dövme silme işlemi nasıl uygulanıyor?

Dövme silme işleminin temelde, deriye dışarıdan verilmiş olan renk içeren maddelerin (pigment), belirli dalga boylarındaki güçlü ve kısa lazer atışları ile parçalanması esasına dayandığını anlatan Çavuşoğlu, “Bu güçlü ışınlar tıpkı güdümlü bir füze gibi sadece boya maddesini hedefleyip parçalamakta ve bu işlem sırasında çevre dokuya hasar vermemektedir. Parçalara ayrılmış pigment tanecikleri vücudun savunma hücreleri tarafından temizlenmektedir. Bu temizlenme sürecine izin verebilmek için işlemler en erken 1 ay ara ile yapılmaktadır. Bu işlemler de ortalama 5 seans sürmektedir” diye konuştu.

Hangi renk dövmelerde başarı oranı daha yüksek?

Amatör dövmelerin çıkartılma başarısının kullanılan boyanın cinsine ve kalitesine, rengine ve uygulama tekniğine göre değişmekte olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Siyah, mavi, kahverengi ve gri renkli dövmeler tüm ışık dalga boylarını daha iyi emmekte ve silinmeleri daha kolay olmaktadır. Kırmızı, turuncu ve mor renkli boyalar da tıpkı koyu renkliler gibi daha başarılı oranda çıkartılmaktadır. Açık mavi ve yeşil dövmelerin de farklı dalga boylarıyla çıkarılması mümkündür. Turkuaz renkli boyalarda içerdiği pigmente göre değişken başarı oranları yakalanabilmektedir. En sevmediğimiz ve tercih etmediğimiz yeşil ve sarı renkli dövmelerdir. Ancak günümüzde farklı dalga boylarıyla yeşil renkli pigmentin parçalanması sağlanabilmektedir.

Sarı renkli boyalar dalga boyu daha uzun olan ışıkları yansıtma eğilimindedir ve bu nedenle silinmeleri daha zordur. Yeşil ve sarı renkli dövmelerde ek cerrahi ve lazer kombinasyonları kullanılması gerekiyor. Genel olarak koyu renkli dövmeler açık renkli olanlara göre daha kolay siliniyor ve içerdiği boya ne kadar fazla olursa tedavi seanslarının sayısı da o kadar fazla oluyor.”

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER