6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Dolunayın İnsan Psikolojisi ve Davranışları Üzerindeki Etkisi

Eskiden beri dolunay ile insan davranışları arasında bağ kurulur. Dolunayın insan davranışlarına yansıdığı ve insanı dengesizleştirdiği iddia edilir. Bu düşünce sadece bizim toplumumuza ait olmayıp, tüm dünyada yaygındır. Bu nedenle dolunay zamanı yapılan sapıklıklar, işlenen cinayetler filmlere bile konu olmuştur.

Dolunay ile insan davranışları arasında kurulan bu sıkı bağ gerçekten var mı? Dolunay gerçekten insan davranışlarına ve psikolojisine delilik olarak mı yansıyor? Birçok inanışa göre, delilikle dolunay arasında bağlantı kurulur; insanlar dolunay zamanı kurda dönüşür ve dolunaylarda her türlü ürkütücü ve tatsız şey yaşanır.

Ancak psikologlar ve istatistikçiler bu konuya eğildiklerinde, ayın, insan beyni ve davranışları üzerindeki etkileri hakkında o kadar da elle tutulur bir veriye ulaşamadılar.

Daha da önemlisi, dolunay zamanlarıyla, saldırılar, tutuklamalar, intiharlar, kriz masalarına yapılan başvurular, psikiyatri kliniklerine yatırılmalar, zehirlenmeler ve trafik kazaları arasında herhangi bir ilişkiye de rastlamadılar.

Uzun bir araştırma listesi hazırlayan Eric Chudler, “bu konuda birçok araştırma yapıldı. Eldeki verilerin çoğu, ayın değişik dönemleriyle anormal davranışlar arasında hiçbir ilişki bulunmadığını ortaya koyuyor.” dedi.

Araştırmalara göre, dolunayla ilgili efsanelere inananların çoğu güvenlik ve sağlık hizmetlerinde çalışıyor.

Polisler ve hastane görevlileri de hayatta en korkunç ve üzücü vakalarla karşılaşan kesim.

Eric Chudler, travmatik olaylarla karşılaşan bu insanların, o anlarda çok daha az dikkat çeken yarım ay ya da yeni aydan ziyade, gökyüzündeki dolunayı farkettiklerini belirtiyor.

Dolayısıyla da kaza veye suçlarla, ayın en bariz olduğu zamanlar arasında ilişki kuruluyor.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER