7.9 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 27, 2023

Doğum Sıranıza Göre Kişiliğiniz

Dogum-siraniza-gore-kisiliginiz-kisilik-testi-cocuk-yagli-boya-tablo-karakter-5Kardeşler arasında doğum sırasının kişinin karakter yapısını etkilediği düşünülüyor. Yani daha açık ifade ile; son, ortanca, tek, ilk ya da ikinci sırada dünyaya gelmiş olmanın, insan karakterinin  oluşumunda etkili olduğu iddia ediliyor. İddia diyoruz çünkü neye dayanarak ortaya atıldığı belli olmayan bu görüşün kaynağı da yok.

Ne kadar doğru olduğunu bilemeyiz ama, doğum sıranıza göre karakterinize yansıyan olumlu ve olumsuz yönler şu şekilde belirtiliyor…

AİLENİN TEK ÇOCUĞU OLANLARIN OLUMLU YÖNLERİ

Tek çocuk olanlar dünyanın büyük hareketlileridir. İşleri yönlendiren, iyi organize eden, çok özenli ve dikkatli, güvenilir kişilerdir. Gerçekleri, fikirleri ve detayları, sorumluluğu severler.

AİLENİN TEK ÇOCUĞU OLANLARIN OLUMSUZ YÖNLERİ

Tek çocuk olanlar yönlendirilebilirler. Onlar sıklıkla affetmezler, ilgiye ihtiyaç duyarlar, hatalarını itiraf etmekten nefret ederler, genellikle eleştiriye açık değildirler. Bazıları ise çok hassas görünürler, duyguları çok çabuk incinir.

AİLENİN EN KÜÇÜK ÇOCUKLARININ OLUMLU YÖNLERİ

Dünyadaki amigolardan biri olabilirler. Güçlü insanlara özgü yeteneklere sahip ve eğlenmeye, insanlarla konuşmaya aşıktırlar. Yabancılık çekmeyecek tiptedirler, bir yere gittiklerinde kendilerini hemen evlerinde hissedebilirler. Dışa dönük, diğer insanlara enerji veren ve şimdi ya da daha sonra risk almaktan korkmayan kişilerdir.

AİLENİN EN KÜÇÜK ÇOCUĞU OLANLARIN OLUMSUZ YÖNLERİ

Biraz bencil, kendini düşünen kişilerdir. Çoğu ilişkilerinde gerçekçi olmayan beklentileri sebebiyle zaman zaman üzülebilirler. Bu nedenle ilişkileri uzun süreli olmayabilir.

AİLENİN ORTANCA ÇOCUKLARININ OLUMLU YÖNLERİ

Klasik ortancalar çok iletişimcidir, insanların memnuniyetini önemser ve nefretlerini göğüsler. Hayat okyanusunda tutunmaya çalışırlar, özdeyişleri ise ”barışın bedeli yoktur”dur. Genellikle çok sakindirler, yumuşak başlıdırlar, iyi dinleyicidirler. Problemi çift yönlü görebilme yetisine sahiptirler, herkesi mutlu etmek için isteklidirler. İyi arabulucu ve görüşmecidirler.

AİLENİN ORTANCA ÇOCUKLARININ OLUMSUZ YÖNLERİ

İlk doğanlardan daha az yönlendiricidirler, herkesin ondan hoşnut olmasını sağlama ya da onları daha az mutlu etme tutkusu vardır. Sınırları belirleme de sıkıntı yaşarlar. Herkesi mutlu etme gibi bir bağlılık duruma sürüklenebilir. Başkalarını gücendirmeden, iyi kararlar alamazlar. Başkalarının hataları yüzünden kendilerini suçlarlar.

AİLENİN İLK ÇOCUĞU OLANLARIN OLUMLU YÖNLERİ

Doğal liderlerdir. ABD’nin başkanı, astronot ve yönetici olabilirler. Sıklıkla duygularıyla, üstünlük hareket ederler. Fedakar ve vericidirler, agresif hareket edebilirler…

Her iki şeyi kontrol etmek için farklı methodlar kullanırlar. Kural olarak ilk doğanlar seçilmiş, kusursuz kişilerdir, detaylara dikkat harcamayı severler, zamanında, organize ve beceriklidirler. Bazı şeyleri ilk kez yapmak ister. Sürprizlerden hoşlanmazlar.

AİLENİN İLK ÇOCUĞU OLANLARIN OLUMSUZ YÖNLERİ

Sıklıkla değişkenlik ve alınganlık. İnsanları çok zorlayan, gözü kara olabilirler ya da öğüt dinlemeyi sevmeyebilirler. Bazen ‘her şeyi ben bilirim’ havasında olabilirler, temsilcilikte zayıftırlar, kendilerine inandıkları kadar diğer insanlara inanmazlar.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER