3.4 C
New York kenti
Pazartesi, Mart 20, 2023

Doğum Kontrol Haplarının Faydaları

17321Doğum kontrol hapları, aile planlamasında kullanılmak üzere yıllardır bir çok kadının hayatında yer almakta. Bu nedenle doğum kontrol hapları denildiği zaman ilk akla gelen şey, istenmeyen gebeliklerin önlenmesi olur. Doğum kontrol hapları, doğum kontrolü amaçlı kullanıldıklarından diğer faydalarını çoğu kadın bilmez. Oysa doğum kontrol haplarının, istenmeyen gebelikleri önlemesinin dışında, kadın sağlığına bir çok faydası vardır. Bu faydaların bilinmemesi normaldir. Çünkü hapların üretim amacı, aile planmasını kolay yoldan sağlamaktır.

Doğum kontrol haplarının faydaları ile ilgili bilgiler, KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Op. Dr. Yasemin Yakut’a ait.

Doğum Kontrol Haplarının Faydaları

– Kansızlığın giderilmesi

Adet kanamasının miktarını azalttıkları için çok yoğun kanaması olan ve adet kanaması uzun sürenlerde bu yüzden anemisi (kansızlığı) olanlarda kanama miktarını azaltmak için kullanılır.

– Adetlerin düzenlenmesi

İçerdikleri östrojen ve progesteron etkisi ile doğal adet siklusunu taklit ettikleri için adet düzensizliği olanlarda adetleri düzenlemek, yirmi sekiz günlük periyotlarda kanamanın olmasını sağlamak için kullanılır.

– Premensturel Sendrom’da Azalma

Bazı kadınlarda sıkça görülen adet öncesi gerginlik, bulantı, göğüslerde dolgunluk hissi, iştahsızlık, şişkinlik hissi, depresif tablo, mutsuzluk hissi gibi şikayetlere adet öncesi dönem gerginliğine premenstural sendrom (PMS) denir. PMS’ un azalmasına yardımcı olur.

– Adet sancılarının azalması

Dismonero dediğimiz çok sancılı adet görenlerde hatta bu yüzden her ay hastanelik olup sürekli iğne yaptıranlarda adet sancılarını azaltır, yok edebilir.

– Menstruel migrenin azalması

Bazı kadınlarda adet öncesi hâkim olan hormonların etkisi ile migren tipi baş ağrıları olur. Hormonal düzeni sağladıkları için haplar bu ağrıların azalmasına da yardımcı olur.

– Premenepzal Sendrom’da Azalma

Menopoz son adet demektir. Menopoz öncesi perimeopozol dönemde adet düzensizlikleri başlamış ve PMS’da olduğu gibi sıkıntıların baş gösterdiği dönemde OK dediğimiz doğum kontrol hapları kullanıldığında bu sıkıntılar azalır.

– Endometrium kanseri riskinde azalma

Rahim için döşeyen ve adet görünce kanayan tabakaya endometrium denir. Endometrium fazla östrojen etkisinde kalırsa kanser riski oluşur. Haplar karşılanmamış östrojen dediğimiz kanser riskini düzenli olarak östrojen ve progesteron salgılattıkları için baskılar ve endometrium kanserini önler.

– Over tümör ve kistlerin insidansında azalma

Haplar yumurtalıkların fazla çalışmasını baskıladıkları için yumurtalık tümörü ve basit kistlerin görülme olasılığını düşürürler.

Tüm bu nedenlerden dolayı hekimler, doğum kontrol haplarını her zaman gebelikten korunmak için vermezler. Yukarıda sayılan etkilerinden dolayı çoğu zamanda medikal tedavi amaçlı kullanırlar.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER