6.8 C
New York kenti
Çarşamba, Mart 29, 2023

Doğru Bilinen Diyet Yanlışları

EKBYHNHdiyet_yapmakDiyet yaparken, doğru diye uygulanan bazı yanlışlar, kilo verilmesini engelledikleri gibi, sağlık üzerinde de olumsuz etki bırakırlar. Herkesin yıllardır ezbere bildiği ve gözünü kırpmadan uyguladığı bazı diyet mitleri vardır. Kulaktan kulağa süre gelen bu mitlerin çoğunun yanlış olduğu hususunda uzmanlar uyarıda bulunuyorlar.

En yaygın ve kabul görmüş olanları seçip sizler için portalımıza taşıdık. İşte o doğru bilinip uygulanan diyet yanlışları…

– Meyve Çok Sağlıklıdır Gerçeği Söylentiden İbaret; Meyve günlük beslenmemizde önemli bir yer tutan lif ve vitamin kaynağıdır. Ancak, yeteri kadar alınması gerekir. Sürekli olarak meyve tüketmek ya da meyve diyeti yapmak çok sağlıklı bulunmuyor. Çünkü karaciğeri yoracağı düşünülüyor. Oysa meyvenin yanı sıra tüketilecek süt ya da peynir, şekerin dengelenmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle, her öğünde muhakkak bir miktar protein alınmasına özen gösterilmeli.

Proteinli besinlerin sindirilmesi, diğer besinlerden daha uzun sürer. Bu nedenle, proteinli besinler metaboliazmanın hızlanmasına yardımcı olur. Her öğünde tavuk, süt yada süt ürünleri tüketmek metabolizma hızını artıracaktır.

– Ekmek Cevize Eşit Değildir; Ekmekle cevizin birbirinin yerine kullanılması mümkün değildir. Çünkü ekmek karbonhidrat kaynağı iken, ceviz bitkisel bir yağ ve protein kaynağıdır. Bu nedenle aralarında dağlar kadar fark vardır. Değişiklik ve fark yaratmak amacıyla cevizin bazı günler kahvaltıya eklenmesi faydalı olsa da sürekli hale getirmemek gerekir.

Egzersizden önce kahve için. Egzersizden 30 dakika önce içilen kafein içerikli bir kahvenin egzersiz sürecinde yağ dokusu kaybını hızlandırdığı biliniyor.

– Egzersizden Hemen Sonra Light Süt Ürünleri Tüketin; Egzersizden hemen sonra tüketilen light süt ürünlerinin yağ yakımını bir süre daha devam ettirdiği yapılan araştırmalarla kanıtlandı.

– Günde 2 Dilim Ananas Tüketin; Ananas, içerdiği bromalin pigmenti ile yağ dokusunun yıkımına ve düzenli tüketildiğinde selülit görünümünde düzelmeye yardımcı olur. Günde iki dilim tüketin. Kendinize 21 gün verin. Her alışkanlığın değişmesi belirli bir zaman alır. Bir günde tüm hayatınızı ve beslenme şeklinizi değiştiremeyeceğinizi unutmayın. Bu nedenle ufak hatalar yaptığınızda hemen vazgeçmeyin, direnin.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER