10.2 C
New York kenti
Perşembe, Mart 23, 2023

Doğal Bir Şifa Deposu: Üzüm Çekirdeği

uzum-cekirdegi-619x400 Son yılların ülkemizdeki sağlık trendlerinden biri de üzüm çekirdeği. Üzüm çekirdeğinin faydalarının ülkemizdeki keşfi henüz çok yeni. Avrupa ülkelerinde ilaç niyetine satılan üzüm çekirdeğinin, sağlık anlamında sayılamayacak kadar çok faydası var. Kalp ve damar sağlığından diyabete, obeziteden bir çok kanser türünün önlenmesine kadar bir çok faydası olan üzüm çekirdeği, yavaş yavaş ülkemizde de eczanelerde ilaç niyetine yerini alacak gibi.

Üzüm çekirdeğinin ne kadar faydalı olduğunu bilmediğimizden genel olarak çekirdeksiz üzümlere rağbet ederiz ya da üzümü yerken çekirdeğini çıkarıp atarız. Oysa çekirdeğinden de faydalanmak için üzümün çekirdeğiyle birlikte yenilmesi en sağlıklı olanıdır.

üzüm çekirdeğinin faydalarına kısaca değinecek olursak, ön plana çıkan en önemli özelliği kuvvetli bir antioksidan olmasıdır. Bu da demektir ki, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç sağlar. Yapılan araştırmalara göre, E vitamininden 50, C vitamininden ise 20 kat daha güçlü bir antioksidandır. antioksidan özelliği sayesinde insan vücudunda kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan veya dışarıdan sigara, alkol, kirli havayla alınan zararlı maddeleri etkisiz hale getirerek serbest radikallerin nötralize edilmesini sağlar.

Uzmanlara göre vücudun antioksidant üretimi 25 yaşından sonra yavaşlamaktadır. Bu yavaşlamanın yol açtığı deformasyonları yok etmek için bilinen en kuvvetli antioksidant ise organik üzüm çekirdeği ekstraktıdı olduğu belirtiliyor.

Çekirdek, bağ dokularını güçlendirerek cilt sarkmasına engel oluyor. Cildin elastik, yumuşak ve düzgün olmasını sağlıyor. Üzüm çekirdeğinde tavsiye edilen miktar günde 150 ile 300 miligram.

Üzüm çekirdeğinin en büyük özelliklerinden bir tanesi de, Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerine sahip olmasıdır. İnsan vücudu, bu iki yağı kendi imkanlarıyla üretemediğinden, oldukça faydalı olan bu yağların besinler vasıtasıyla alınması gerekir. üzüm çekirdeğinde, bu iki faydalı yağ asidi bol mktarda bulunmaktadır. Omega yağ asitleri kalp hastalıklarında,tip 2 şeker hastalıklarında,prostat ve meme ve birçok kanser vakalarında, obezite de ve iltihaplı eklem romatizması gibi hastalıkların önlenmesinde, kandaki iyi kolesterol oranının yükseltilmesinde büyük rol oynar.

Özellikle hamilelik döneminde vücutta oluşan ödemi atmaya yarar. İlk Fransa’da keşfedildi. Üzüm çekirdeği 40 yıldır Avrupa’da, özellikle üzüm bağlarının çokluğu ile bilinen Fransa’da etkili bir biçimde kullanılıyor. 1947 yılında Bordeaux Üniversitesi’nden emekli tıp profesörü, Fransız Kimyacı Jack Masquelier tarafından keşfedilmiş.

100 gram üzüm besin değeri açısından 350 gram et ve 1.5 kilogram süte eş değer.Üstelik siyah üzüm hiç kolesterol içermiyor.Siyah üzüm, yağ asitleri, antioksidan özellikleriyle daha faydalı. Halkımız çekirdeksiz üzüm yerine çekirdekli üzümü tercih etmeli!

Üzüm Çekirdeğinden ilaç da yapılmaktadır ve bu ilaçlar kanserli hücrelerin(kolon kanseri, pankreas, akciğer kanseri) tedavi edilmesinde önemli rol oynar.

Üzüm Çekirdeğinden hastalar da,sağlıklı insanlar da faydalanmalıdır.

“1950’de üzüm çekirdeği Resivit olarak bilinen ve Fransa’da satılan ilk damar koruyucu ilaç olmuş.

Doktor Masquelier ve meslektaşları, üzüm çekirdeğinin varis üzerindeki etkisini doğrulayan dokuz deney yapmışlar. Bununla birlikte çekirdek, göz kamaşması, gece körlüğü, maküler dejenerasyon gibi göz sorunlarının, arterit, saman nezlesi, alerji ve burun kanamalarını tedavisinde de kullanılmış.

“Eğer düzenli olarak üzüm çekirdeği alırsanız, damar duvarlarınız güçlenecektir.” diyor Dr. Masquelier. Diş eti kanayanlar kullanmalı. Peki üzüm çekirdeğine ihtiyacınız olup olmadığını nasıl öğreneceksiniz? Doktor Masquelier’in konu ile ilgili görüşleri şu şekilde:

“Sabahleyin dişlerinizi fırçalarsınız ve diş etlerinizin kanadığını görürsünüz. Ya da göz korneasında bir kan lekesi fark edersiniz. Veya geceleri kendinizi yorgun hissedersiniz, baldırlarınız şişer, ödem olduğunu fark edersiniz. Bu durumda damar zayıflığından muzdaripsinizdir ve üzüm çekirdeği tüm bu patolojik mekanizmalarla mücadele eder.

Üzüm çekirdeğinin yüksek tansiyona iyi geldiği yine uzmanlarca söylenmektedir. Yapılan araştırmalara göre yüksek tansiyon sıkıntısı yaşayan kişilerin kılcal damarları zayıf ve geçirgen özelliğe sahip olduğundan kılcal damar kanaması ya da göz retinasındaki kan damarlarının yırtılma tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. Dr. Miklos Gabor’un yaptığı araştırmada, üzüm çekirdeği yüksek tansiyonlu deneklerde kılcal damarları güçlendirdiği görülmüştür.

BENZER MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN YENİ MAKALELER